Liczenie złotego

 (piątek, 7-05, 8:00)

Rzecznik generalny TSUE: polskie ustawodawstwo dot. systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów jest sprzeczne z prawem EU.
Bank Anglii (BoE) spowolnił tempo skupu aktywów.
USA: w ubiegłym tygodniu liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych była najniższa od początku pandemii.

Kalendarz Eko: amerykański raport Departamentu Pracy oraz wystąpienie prezesa NBP.

Za nami

W czwartek kurs EUR/PLN zbliżył się do granicy 4,6000 (max. 4,5911). Do porażki złotego przyczynił się m.in. globalny wzrost wyceny euro spowodowany wiadomością o nadspodziewanym wzroście sprzedaży detalicznej w Eurolandzie (12% r/r vs prognoza 9,4%).   ● [TSUE]   Jednak decydującą przyczyną knock downu polskiej waluty stała się opinia rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który uznał, że polskie ustawodawstwo dot. systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów jest sprzeczne z prawem EU.   ● [BoE]   Na dodatek wczorajsza decyzja Banku Anglii o spowolnieniu tempa skupu obligacji rozbudziła spekulacje, że inne największe banki centralne (m.in. ECB) pójdą wkrótce w jego ślady. Ich konsekwencją było dalsze umocnienie wspólnej waluty zarówno kosztem konkurentów z G10 jak i CEE. Straty po stronie obozu EM zmniejszył news "South China Morning Post" o tym, że Chiny i Stany Zjednoczone wznowiły rozmowy handlowe.   ● [USD]   Równie pomocna dla złotego okazała się korekta spadkowa konkurencyjnego dolara (EUR/USD max. 1,2072, USD/PLN min. 3,7861), wywołana zniżką rentowności obligacji USA (np. 10-letnie: min. 1,562 %). Jej zakres ograniczyły informacje o spadku planowanych zwolnień pracowników amerykańskich firm w kwietniu oraz o najniższej od początku pandemii, liczbie osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek za oceanem w poprzednim tygodniu (498 tys. vs prognoza 540 tys.) 

Przed nami

   ● [Raport DP]   Dziś uwaga inwestorów koncentruje się na publikacji amerykańskich „payrolls'ów”, które pokażą jak przebiega odbudowa rynku pracy za oceanem. Wobec postępującego procesu korona-szczepień i stopniowego otwierania gospodarki USA analitycy oczekują, że w kwietniu przybyło średnio 978 tys. miejsc pracy. Ewentualne przebicie psychologicznej granicy miliona nowozatrudnionych zwiększy presję na FED ws. rozpoczęcia rozmów o taperingu (zmniejszeniu skali skupu aktywów), co z kolei będzie sprzyjać dolarowi (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1980) i szkodzić jego rywalom z G10 i EM, nie wyłączając PLNa (punkty oporu EUR/PLN: 4,6000, USD/PLN: 3,8300). W przypadku rozczarowującego wyniku NFP należy się liczyć z odwrotną reakcją rynku walutowego (punkt oporu EUR/USD: 1,2080; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5600, USD/PLN: 3,7800).   ● [NBP]   Potencjalne zyski złotego może ograniczyć spodziewany gołębi przekaz z dzisiejszej konferencji prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego, poświęconej ocenie bieżącej sytuacji ekonomicznej w naszym kraju (początek o g. 15:00).Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.