Solidne NFP nie wystarczą dolarowi

 (poniedziałek, 7-06, 8:00)

USA: wg raportu Departamentu Pracy w maju zatrudnienie w sektorze pozarolniczym (NFP) wzrosło mniej, niż oczekiwano.
Mester (FED): NFP były „solidne”, ale nie wystarczą do normalizacji amerykańskiej polityki pieniężnej.
 Kalendarz Eko: indeks nastrojów inwestorów ze strefy euro (Sentix).

Za nami

Pod koniec ubiegłego tygodnia rynek walutowy skupiał się na informacjach z amerykańskiego rynku pracy.   ● [Czwartek]   Dzięki bardzo dobrym wynikom czwartkowych raportów ADP oraz jobless claims dolar zanotował najlepszą sesję od miesiąca. W maju przybyło prawie milion nowych miejsc pracy w sektorze prywatnym (978 tys. vs prognoza 650 tys.), a cotygodniowa liczba nowych wniosków o zasiłek po raz pierwszy od początku pandemii spadła poniżej 400 tys. (385 tys. vs prognoza 395 tys.). Rachunek za umocnienie zielonej waluty (EUR/USD min. 1,2104) zapłaciły pieniądze krajów rynków wschodzących, w tym złoty (EUR/PLN max. 4,4755, USD/PLN max. 3,6954).   ● [Piątek]   Jednak w kolejnym dniu zyski USD (EUR/USD max. 1,2186) i straty EM (EUR/PLN min. 4,4414, USD/PLN min. 3,6515) zredukował raport Departamentu Pracy, który pokazał niższy od oczekiwań wzrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w maju (559 tys. vs prognoza 660 tys.). Wg prezes oddziału FED z Cleveland Loretty Mester piątkowe payrollsy były „solidne”, ale nie wystarczą do rozpoczęcia procesu normalizacji amerykańskiej polityki pieniężnej. Oprócz graczy walutowych podobną diagnozę postawili inwestorzy z Wall Street oraz z rynku amerykańskiego długu. Ich nowe zakupy doprowadziły do wzrostu indeksów giełdowych (np. S&P500: +0,88%) i spadku rentowności obligacji USA (np. 10-letnich do min. 1,557%). 

Przed nami

   ● [Sentix, scenariusze]   Nowy tydzień rozpocznie się od publikacji indeksu Sentix, który poinformuje nas o aktualnych nastrojach i poziomie zaufania inwestorów europejskich. Ich spodziewana poprawa będzie zachęcać do wznowienia zakupów euro (punkt oporu EUR/USD: 1,2200) oraz jednostek pieniężnych z regionu CEE (punkty wsparcia: EUR/PLN 4,4400, USD/PLN 3,6400). W przypadku spadku tego wskaźnika waluty EU zaczną tydzień na minusie (punkt wsparcia EUR/USD: 1,2100; punkty oporu: EUR/PLN 4,4800, USD/PLN 3,7000).   ● [Eko-Tydzień]   Z punktu widzenia PLNa kluczowym wydarzeniem rozpoczynającego się tygodnia będzie środowe posiedzenie RPP, na którym może się odbyć głosowanie ws. podwyżki stóp NBP o 15 pb. Na rynkach globalnych największe makro-emocje czekają nas w czwartek, na kiedy zaplanowano posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego oraz publikacje amerykańskiej inflacji CPI.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.