Przerost [sztucznej] inteligencji

 (czwartek, 29-08, 8:50)


Kurs EUR/PLN zameldował się powyżej granicy 4,30.
Wall Street: Nvidia zaraportowała lepsze od prognoz wyniki finansowe za II kw., ale spadła marża brutto.
Kalendarz Eko: PKB Polski (finalny) i PKB USA (zrewidowany) w II kw., inflacja CPI w Niemczech oraz amerykański raport jobless claims.

Za nami
   ● [USD]   Wczorajszemu oczekiwaniu na wieczorne ogłoszenie wyników finansowych Nvidii za II kwartał oraz na piątkową publikację danych o amerykańskiej inflacji PCE core towarzyszył wzrost wyceny dolara. Główną zachętą do zakupu zielonej waluty była jej relatywnie niska wartość po ostatniej wyprzedaży oraz status bezpiecznej przystani w obliczu podniesionego ryzyka na Wall Street. Jeszcze przed publikacją raportu przez amerykańskiego giganta z branży sztucznej inteligencji analitycy ostrzegali, że dane dot. wyceny opcji wskazywały na możliwe wahania ceny akcji spółki o 9,8%, co odpowiada kwocie wyceny przekraczającej 300 mld USD.   ● [PLN]   Rachunek za korektę dolara (EUR/USD min. 1,1105) zapłaciły waluty rynków wschodzących, w tym złoty (EUR/PLN max. 4,3039, USD/PLN max. 3,8755).   ● [Nvidia]   Już po zamknięciu sesji giełdowej w Nowym Jorku Nvidia zaraportowała lepsze od prognoz wyniki finansowe. Mimo to akcje spółki w handlu po-sesyjnym stopniały o 7,5%, gdyż oczekiwaniom inwestorów nie sprostały prognozy dot. sprzedaży oraz spadła marża brutto.

Przed nami
Czwartek przyniesie publikację danych nt. wzrostu gospodarczego w Polsce (finalne) i w USA (rewizja) w II kw., inflacji CPI w Niemczech oraz nt. nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych za oceanem.   ● [PL]   Jako pierwszy poznamy szczegółowy wynik polskiego PKB, który pozwoli lepiej ocenić jak kształtowała się koniunktura w naszej gospodarce w okresie od kwietnia do czerwca br. Po tym jak pozytywnie zaskoczyły wstępne dane (+3,2% r/r), istotna będzie struktura wzrostu. Dobry raport pokrzepi złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2500, USD/PLN: 3,8000), a słaby go zdeprymuje (punkty oporu EUR/PLN: 4,3300, USD/PLN: 4,0000).   ● [DE]   W drugiej części dnia zobaczymy, jak wstępnie kształtowały się niemieckie ceny konsumpcyjne w sierpniu. Ich prognozowany spadek (jeśli się potwierdzi) może zwiększyć oczekiwania rynku na wrześniową obniżkę stóp ECB, co byłoby szkodliwe dla wspólnej waluty (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1000) .   ● [USA]   Z kolei wyzywaniem dla dolara będzie publikacja amerykańskiego raportu jobless claims. Jeśli zmaterializuje się prognoza zakładająca wzrost (t/t) liczby osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek wówczas zielona waluta może stracić na wartości (punkt oporu EUR/USD: 1,1200). W tym samym czasie amerykańska administracja poda zrewidowane dane nt. PKB USA w II kw. (wg wstępnych amerykańska gospodarka urosła o 2,8% p.a.). 



Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży

Zaufanie i jego brak

 (środa, 28-08, 8:50)


 Niemcy: wg GfK zaufanie konsumentów nieoczekiwanie spadło do najniższego poziomu od maja br.
USA: w sierpniu indeks mierzący zaufanie konsumentów osiągnął najwyższą wartość od marca br.
Narodowy Bank Węgier zdecydował się wstrzymać cykl obniżek stóp MNB.
Kalendarz Eko: wyniki finansowe Nvidii za II kw. 

Za nami
   ● [DE]   Wczorajsza publikacja finalnych danych nt. PKB Niemiec w II kwartale potwierdziła, że w tym czasie największa gospodarka europejska skurczyła się o 0,1% k/k. Prezes niemieckiego Federalnego Urzędu Statystycznego Ruth Bran zakomunikowała, że „po niewielkim wzroście w poprzednim kwartale, na wiosnę gospodarka znów się zatrzymała”. Dodatkowym źródłem niepokoju dla posiadaczy euro oraz walut CEE (EUR/PLN max. 4,2908, USD/PLN max. 3,8501) stała się publikacja niemieckiego wskaźnika GfK, który pokazał, że zaufanie konsumentów za Odrą nieoczekiwanie spadło do najniższego poziomu od maja (-22 pkt vs prognoza -18 pkt; poprzednio -18,6 pkt).   ● [USA]   Dolarowi pomogła (EUR/USD min. 1,1135) informacja o najwyższym od marca zaufaniu amerykańskich konsumentów w sierpniu wg indeksu Conference Board w sierpniu (103,3 pkt vs prognoza 100,6 pkt; poprzednio 101,9 pkt).   ● [MNB]   W regionie Europy Środkowo-Wschodniej pozytywnie wyróżnił się forint. Kurs EUR/HUF spadł do min. 392,75 po tym jak Narodowy Bank Węgier zdecydował się wstrzymać z kolejnymi obniżkami stóp MNB.  

Przed nami
   [Nvidia]   Inwestorzy wstrzymują oddech przed dzisiejszym ogłoszeniem wyników finansowych Nvidii za II kwartał. W tym miejscu warto podkreślić, że od początku roku akcje amerykańskiego giganta z branży sztucznej inteligencji wzrosły o około 150%, co odpowiada za około jedną czwartą z 17-procentowego wzrostu indeksu S&P 500 w tym samym czasie. Dobry raport, potwierdzający wysokie oczekiwania i wycenę rynkową, poprawiłby nastroje inwestycyjne na świecie, na czym skorzystałyby waluty rynków wschodzących (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2500, USD/PLN: 3,8000). W tym scenariuszu pod presją znajdzie się bezpieczny dolar (punkt oporu EUR/USD: 1,1200). Natomiast w przypadku rozczarowujących danych Blue Chipa z Wall Street należy się liczyć z odwrotną reakcją rynku walutowego (punkty oporu EUR/PLN: 4,3300, USD/PLN: 4,0000; punkt wsparcia EUR/USD: 1,1000).   ● [EIA]   W kontekście wzrostu napięcia na Bliskim Wschodzie warto śledzić publikację raportu EIA nt. cotygodniowej zmiany komercyjnych zapasów paliw w USA. Ich spadek może podbić ceny czarnego złota.   ● [Aktualne ceny ropy]   Brent 78,69 USD/bbl, Crude 75,61 USD/bbl. 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzeda

Źle się dzieje w państwie niemieckim

  (wtorek, 27-08, 8:50)


Niemcy: w sierpniu nastroje biznesowe mierzone przez indeks IFO pogorszyły się trzeci miesiąc z rzędu.
USA: w lipcu zamówienia na dobra trwałe wzrosły najbardziej od czterech lat.
Kalendarz Eko: decyzja MNB ws. węgierskich stóp procentowych oraz amerykański indeks zaufania konsumentów - Conference Board. 

Za nami
   [Ifo]   Wczorajsza wiadomość, że w sierpniu nastroje biznesowe w Niemczech pogorszyły się trzeci miesiąc z rzędu, zmniejszyła nadzieje na rychłe ożywienie w największej gospodarce europejskiej. W tym miesiącu indeks Ifo spadł z 87 pkt do 86,6 pkt, wobec oczekiwanego wyniku na poziomie 86 pkt. Wg prezesa Instytutu Clemensa Fuesta „niemiecka gospodarka popada w coraz większy kryzys”. Ekonomista Ifo Klaus Wohlrabe napisał w raporcie, że niemieckie firmy sygnalizują brak zamówień we wszystkich sektorach. Ponadto uważa, że III kwartał może przynieść spadek niemieckiego PKB. Ponure perspektywy ekonomiczne za Odrą szkodziły euro (EUR/USD min. 1,1151) oraz złotemu (EUR/PLN max. 4,2855, USD/PLN max. 3,8406).   ● [USA]   Jednocześnie makroekonomicznym wsparciem dla konkurencyjnego dolara stała się informacja o największym od czterech lat wzroście zamówień na dobra trwałego użytku w USA w lipcu (9,9% m/m vs prognoza 5,0%; poprzednio: -6,9%).   ● [Bliski Wschód]   PLNowi oraz innym ryzykownym aktywom ciążył również wzrost napięcia na Bliskim Wschodzie. W weekend ponad 100 izraelskich myśliwców uderzyło w cele libańskie, a wspierany przez Iran Hezbollah wystrzelił ponad 320 rakiet w kierunku Izraela. Rynek paliw zareagował na te wydarzenia wzrostami cen (Brent: +1,70%), gdyż potencjalna odpowiedź Izraela może obejmować atak na dostawy ropy naftowej z Iranu i powiązaną z nimi infrastrukturę, co zagroziłoby 3-4% globalnej podaży tego surowca.

Przed nami
   [USA]   Dziś zobaczymy jak w sierpniu zmieniło się zaufanie amerykańskich konsumentów. Wiedzy w tej sprawie dostarczy nam indeks Conference Board. Jego prognozowany wzrost może poprawić morale dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1000), kosztem jego rywali z grupy G10 i z rynków wschodzących (punkty oporu EUR/PLN: 4,3300, USD/PLN: 4,0000). Natomiast niespodziewany spadek wskaźnika CB mógłby podkopać wiarę w regenerację zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,1200), na czym skorzystałby m.in. złoty (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2500, USD/PLN: 3,8000).   ● [MNB]   Pod kątem perspektyw PLNa oraz innych walut CEE warto zwrócić uwagę na dzisiejsze posiedzenie Narodowego Banku Węgier. Rynek oczekuje wstrzymania cyklu obniżek stóp MNB, co powinno sprzyjać forintowi.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Czas prezesa

  (poniedziałek, 26-08, 8:50)


Powell (Fed): nadszedł czas na dostosowanie amerykańskiej polityki pieniężnej.
Ueda (Bank Japonii) wyraził chęć dalszego podniesienia stóp procentowych BoJ.
Kalendarz Eko: IFO z Niemiec, zamówienia na dobra trwałe w USA oraz indeks Fed z Dallas dla przemysłu.

Za nami
   ● [Jackson Hole]   W piątek głównym aktorem sceny ekonomicznej był prezes amerykańskiego banku centralnego. Przemawiając na dorocznym sympozjum w Jackson Hole powiedział, że „nadszedł czas na dostosowanie polityki pieniężnej” Fed. Powell wyjaśnił, że „dane dotyczące inflacji i rynku pracy pokazują zmieniającą się sytuację. Ryzyko wzrostu inflacji zmniejszyło się. A ryzyko spadku zatrudnienia wzrosło”. Gołębi przekaz przewodniczącego FOMC zwiększył rynkowe prawdopodobieństwo większej tj. 50-punktowej obniżki stóp Fed we wrześniu z 25% w czwartek do 37%. Rynek terminowy wycenia już łącznie 106 punktów bazowych cięć do końca roku.   ● [USD]   Taka amerykańska wizja monetarna zaszkodziła dolarowi (EUR/USD max. 1,1200, tj. najwyżej od czerwca 2023) oraz sprzyjała jego rywalom z G10 i z rynków wschodzących (EUR/PLN min. 4,2637, USD/PLN min. 3,8080 tj. najniżej od września 2021).   ● [GBP]   W głównym koszyku szczególnie dobrze radził sobie funt, który był najdroższy wobec zielonej waluty od marca 2022. Paliwem dla szterlinga stała się wiadomość o tym, że w sierpniu zaufanie brytyjskich konsumentów utrzymało się na najwyższym poziomie od prawie trzech lat, co wzmocniło pozytywne oczekiwania wobec gospodarki brytyjskiej.   ● [JPY]   Spore zyski zanotował też japoński jen (USD/JPY min. 143,45). Walucie Kraju Kwitnącej Wiśni dopomógł prezes Banku Japonii Kazuo Ueda, który wyraził chęć dalszego podniesienia stóp procentowych BoJ, jeśli gospodarka i inflacja okażą się zgodne z prognozami.

Przed nami
   ● [DE]   Ostatni tydzień wakacji rozpocznie się od publikacji indeksu instytutu IFO, który obrazuje nastroje wśród niemieckich przedsiębiorców i jest uznawany za najbardziej wiarygodne źródło informacji o kondycji największej gospodarki europejskiej. Jego wzrost mógłby dodać animuszu euro (punkt oporu EUR/USD: 1,1200) oraz walutom z regionu Europy Środkowo-Wschodniej (CEE), w tym złotemu (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2500, USD/PLN: 3,8000).   ● [USA]   W drugiej części dnia poznamy wstępne dane nt. zamówień na amerykańskie dobra trwałego użytku w lipcu oraz nt. koniunktury w sektorze przemysłu okręgu Fed Dallas w sierpniu (obejmującym stany Teksas, Nowy Meksyk i Oklahomę). Dobre wyniki mogłyby pomóc w odbudowie dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1000), za co rachunek zapłaciłyby waluty EU (punkty oporu EUR/PLN: 4,3300, USD/PLN: 4,0000).


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Będzie dyskusja w RPP?

 (piątek, 23-08, 8:50)


Kotecki (RPP): dyskusja o obniżkach stóp NBP może się odbyć w I kwartale 2025.
Strefa euro: w sierpniu aktywność firm wg PMI wzrosła.
USA: w poprzednim tygodniu liczba nowych wniosków o zasiłek nadspodziewanie wzrosła.
Kalendarz Eko: wystąpienie prezesa Fed w Jackson Hole.

Za nami
   [RPP]   W czwartek wzrosły szanse na przyszłoroczną obniżkę stóp NBP. Członek krajowej Rady Polityki Pieniężnej powiedział wczoraj, że „widzimy przestrzeń - bo mieliśmy taką dyskusję - widzimy przestrzeń na dyskusję o ewentualnych obniżkach stóp proc. w I kwartale przyszłego roku”. Pozycje gołębiego skrzydła RPP wzmocniły wczorajsze wiadomości z polskiej gospodarki o dużo mniejszym, niż zakładano wzroście sprzedaży detalicznej w lipcu (5% r/r vs prognoza 6,3%; poprzednio 4,7%) oraz o spadku nastrojów konsumentów w lipcu wg BWUK (z -14 pkt w lipcu do -15,9 pkt).   ● [PMI]   Zwyżce kursu EUR/PLN (max. 4,2904) sprzyjała korzystna dla euro informacja o zaskakującym wzroście aktywności firm w Eurolandzie w sierpniu (PMI Composite: 51,2 pkt vs prognoza 50,1; poprzednio 50,2 pkt). Niektórzy analitycy zwrócili jednak uwagę, że wzrost ten wynikał w głównej mierze z ożywienia spowodowanego Igrzyskami Olimpijskimi w Paryżu, a badanie nadal wskazuje na spowolnienie wzrostu PKB w III kwartale.   ● [USD]   Polska waluta przegrała także w starciu z dolarem (USD/PLN max. 3,8614), który skorygował część ostatnio poniesionych strat przed dzisiejszym wystąpieniem prezesa Fed na sympozjum w Jackson Hole (prawdopodobne scenariusze opisaliśmy dalej w części Przed nami). Zakres odbicia zielonej waluty limitowały mieszane wyniki indeksów PMI dla USA oraz gorsze dane nt. nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w poprzednim tygodniu (szczegóły w naszym Kalendarzu Eko).

Przed nami
   
 ● [Jackson Hole]   Przysłowiowym gwoździem programu dzisiejszej sesji będzie wystąpienie prezesa Banku Rezerwy Federalnej, podczas dorocznego sympozjum bankierów centralnych w Jackson Hole. To wydarzenie od lat przyciąga uwagę ekonomistów i inwestorów, ponieważ często są tam komunikowane ważne informacje dotyczące monetarnych planów amerykańskiego banku centralnego. Tym razem rynek czeka na wskazówki ws. skali obniżki stóp we wrześniu, otwierającej cykl łagodzenia polityki pieniężnej w USA. Ostatnie dane pokazują, że amerykańska inflacja zbliża się do 2-procentowego celu Banku, a wysokie wydatki konsumentów nadal łagodzą ryzyko spowolnienia gospodarczego za oceanem. Sugeruje to, że agresywne łagodzenie polityki pieniężnej nie jest jeszcze uzasadnione. Może to skłonić Powella do zapowiedzi standardowego cięcia o 25 pb. (aktualnie 65,5% szans wg narzędzia FedWatch).   ● [Scenariusze]   Taki rozwój wypadków pomógłby dolarowi (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1000) oraz zaszkodziłby jego rywalom z G10 i z rynków wschodzących (punkty oporu EUR/PLN: 4,3300, USD/PLN: 4,0000). Jeżeli jednak przewodniczący FOMC zasygnalizuje większe tj. 50-punktowe cięcie (34,5% szans), wówczas zielona waluta pogłębi ostatnie straty (punkt oporu EUR/USD: 1,1200), a złoty zyska (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2500, USD/PLN: 3,8000).



Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.  

Dyskusja ewentualnie zasadna vs. decyzja właściwa

(czwartek, 22-08, 8:50)


Glapiński (RPP): dyskusja o obniżce stóp NBP może być zasadna wcześniej niż w 2026 roku.
Polska: w lipcu odnotowano mniejszy od prognoz wzrost produkcji przemysłowej.
Protokół Fed: większość polityków Banku uważa wrześniową obniżkę stóp za właściwą.
Kalendarz Eko: sprzedaż detaliczna w Polsce, wstępne wyniki indeksów PMI dla Eurolandu i USA oraz amerykański raport jobless claims.

Za nami
W środę wydarzenia na rynku PLN rozgrywały się wokół nowych informacji z Krajowej Rady Polityki Pieniężnej, a na rynkach G10 wokół newsów z Federalnego Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku.   ● [RPP]   Nowe spojrzenie na polską politykę pieniężną przedstawił przewodniczący RPP Adam Glapiński. W jego ocenie nie można wykluczyć, że sytuacja gospodarcza rozwinie się w takim kierunku, iż dyskusja o obniżce stóp NBP będzie zasadna wcześniej niż w 2026 roku, czyli przed terminem, o którym mówił w lipcu. Rzecz jasna perspektywa szybszych cięć zdeprymowała złotego (EUR/PLN max. 4,2908, USD/PLN max. 3,8631).   ● [GUS]   Na dodatek makroekonomicznym obciążeniem dla naszego pieniądza stała się informacja o mniejszym, niż zakładano wzroście polskiej produkcji przemysłowej w lipcu (4,9% r/r vs prognoza 7,3%; poprzednio 0%).   ● [USA]   Straty PLNa limitowała spadkowa rewizja danych dot. zatrudnienia w amerykańskim sektorze pozarolniczym w okresie od marca 2023 do 2024 (aż o 819 tys. etatów), która szkodziła konkurencyjnemu dolarowi. Innym obciążeniem dla zielonej waluty (EUR/USD max. 1,1174) stał się protokół z ostatniego posiedzenia Fed, który pokazał, że większość polityków Banku uważa wrześniową obniżkę stóp za właściwą.

Przed nami
   ● [PMI]   Dziś zostaną opublikowane wstępne wyniki indeksów PMI, które pokażą nam w zarysie perspektywy gospodarek strefy euro i USA na koniec wakacji. Lepsze dane z Eurolandu poprawią pozycję wyjściową euro oraz jego sąsiadów z CEE, przed jutrzejszym wystąpieniem prezesa Fed w Jackson Hole (punkt oporu EUR/USD: 1,1200; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2500, USD/PLN: 3,8000). Natomiast wyższość amerykańskich wskaźników postawi w lepszym położeniu dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1000; punkty oporu EUR/PLN: 4,3300, USD/PLN: 4,0000).   ● [GUS]   Lokalnym wyzwaniem makroekonomicznym dla złotego będą dane nt. polskiej sprzedaży detalicznej w lipcu. Rynek spodziewa się jej wzrostu, co (jeśli się potwierdzi) może stać się atutem naszego pieniądza.



Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży

Na górze Harris, na dole dolar

  (środa, 21-08, 8:50)


 Indeks dolara spadł do poziomu najniższego od początku stycznia br.
Riksbank po raz drugi w tym roku obniżył szwedzkie stopy procentowe.
Globalny indeks akcji MSCI osiągnął najwyższą wartość od ponad miesiąca.
Kalendarz Eko: produkcja przemysłowa w Polsce oraz protokół z ostatniego posiedzenia Fed.

Za nami
Oczekiwanie na dzisiejszą publikację protokołu Fed (prawdopodobne scenariusze opisaliśmy dalej w części Przed nami) oraz na piątkowe wystąpienie Jerome'a Powella na sympozjum w Jackson Hole, obniżyło skłonność inwestorów do zajmowania nowych pozycji strategicznych.   ● [USD]   W defensywie pozostawał dolar (EUR/USD max. 1,1131 tj. najwyżej od 28 grudnia 2023), a jego indeks osiągnął wczoraj najniższą wartość od 2 stycznia br. Oprócz przekonania o wrześniowej obniżce stóp Fed, zielonej walucie ciąży wzrost szans Kamali Harris na wygraną w listopadowych wyborach prezydenckich w USA. Wcześniej inwestorzy obstawiający zwycięstwo Donalda Trumpa spodziewali się droższego dolara, gdyż mieli na uwadze wzrost ceł oraz wyższe wydatki fiskalne, które spowodowałyby utrzymanie przez Fed wysokich stóp procentowych.   ● [SEK]   Na drugim biegunie walutowym znalazła się korona szwedzka. Zgodnie z zasadą "kupuj plotki, sprzedawaj fakty" kurs EUR/SEK spadł do min. 11,34, po ogłoszeniu spodziewanej decyzji Riskbanku o obniżeniu szwedzkich stóp procentowych o 25 punktów bazowych z 3,75% do 3,5%.   ● [PLN]   Wśród wygranych wczorajszej sesji był również złoty (EUR/PLN min. 4,2632, USD/PLN min. 3,8402), który pozostawał beneficjentem optymistycznych nastojów inwestycyjnych na świecie. Potwierdza je globalny indeks akcji MSCI, który osiągnął wczoraj najwyższy poziom od ponad miesiąca.

Przed nami
   [Fed]   Dziś kierunek na kompasie inwestycyjnym wyznaczyć może treść zapisu z ostatniego posiedzenia amerykańskiego banku centralnego, którą poznamy o godzinie 20:00. Gołębi protokół mógłby nakręcić oczekiwania na to, że podczas piątkowego wystąpienia w Jackson Holle prezes Powell zapowie większą obniżkę stóp Fed we wrześniu. Taki rozwój wypadków będzie szkodził dolarowi (punkt oporu EUR/USD: 1,1150), sprzyjając jego rywalom z G10 i z rynków wschodzących (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2500, USD/PLN: 3,8000). Natomiast stonowany dokument mógłby wywołać korektę wzrostową zielonej waluty (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1000), w wyniku której część zysków zapewne oddałby również złoty (punkty oporu EUR/PLN: 4,3300, USD/PLN: 4,0000).   ● [GUS]   Wcześniej (tj. o g. 10:00) gracze z rynku PLN emocjonować się będą lipcowymi danymi z polskiej gospodarki nt. produkcji przemysłowej oraz przeciętnego zatrudnienia i płac w krajowym sektorze przedsiębiorstw. 



Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzeda

Otwarte drzwi Fed

  (wtorek, 20-08, 8:50)


 Kashkari (FOMC): słabszy rynek pracy otwiera drzwi do wrześniowej obniżki stóp Fed.
Reuters: 55 na 101 ankietowych ekonomistów spodziewa się, że do końca roku Fed obniży stopy procentowe łącznie o 75 pb.
Wall Street: indeksy giełdowe S&P 500 i Nasdaq zanotowały wczoraj ósmą wzrostową sesję z rzędu.
Kalendarz Eko: wystąpienia publiczne Bostica i Barra z Fed.

Za nami
   [USD]   W poniedziałek na rynku walutowym utrzymywały się anty-dolarowe nastroje (EUR/USD max. 1,1087, USD/PLN min. 3,8471 tj. najniżej od września 2021). Negatywny dla zielonej waluty trend podtrzymał mimowolnie prezes oddziału Rezerwy Federalnej w Minneapolis Neel Kashkari, który powiedział, że słabszy rynek pracy otwiera drzwi do wrześniowej obniżki stóp Fed. W tym miejscu warto przypomnieć, że polityk ten jeszcze niedawno uważał, że Bank powinien ściąć stopy funduszy federalnych dopiero w grudniu. Wg opublikowanej wczoraj ankiety Reutersa ponad połowa ekonomistów (55 na 101) spodziewa się, że do końca roku Fed obniży stopy procentowe łącznie o 75 pb. (wobec 50 pb. oczekiwanych jeszcze w lipcu).   ● [PLN]   Na słabości dolara korzystał złoty, który utrzymał większość zysków wypracowanych wobec euro, podczas długiego weekendu w Polsce (EUR/PLN min. 4,2645).   ● [Giełdy]   PLNowi oraz innym ryzykownym aktywom pomogły relatywnie dobre nastroje inwestycyjne na świecie. Wg statystyk amerykańskie indeksy giełdowe S&P 500 i Nasdaq zanotowały wczoraj ósmą wzrostową sesję z rzędu.

Przed nami
   [Fed]   W kontekście spadku oczekiwań na większą obniżkę stóp Fed we wrześniu, dziś warto posłuchać dwóch wystąpień publicznych polityków amerykańskiego banku centralnego. W pierwszej kolejności głos zabierze prezes oddziału Rezerwy Federalnej w Atlancie Raphael Bostic, a w drugiej członek zarządu Banku Michael S. Barr.  ● [Scenariusze]   Stonowane wypowiedzi mogłyby zachęcić inwestorów do likwidacji kolejnych zakładów na 50-punktowe cięcie, co powinno pomóc dolarowi (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1000), szkodząc jednocześnie jego rywalom z G10 i EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,3500, USD/PLN: 4,0000). Z kolei gołębie komentarze mogłyby zachęcić do wznowienia gry na ruch XL, co z kolei byłoby ze szkodą dla zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,1100), a więc z korzyścią dla złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2500, USD/PLN: 3,8000). 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Sprzedaż nakręca inwestycje

 (poniedziałek, 19-08, 8:50)


 USA: w lipcu sprzedaż detaliczna wzrosła najbardziej od półtora roku.
Wall Street: indeks S&P 500 ma za sobą najlepszy tydzień od listopada 2023.
 Polska: w II kwartale gospodarka urosła bardziej, niż przewidywały prognozy.
 Kalendarz Eko: w tym tygodniu fokus na sympozjum w Jackson Hole.

Za nami
   ● [USA]   Ubiegłotygodniowa wiadomość o największym od półtora roku wzroście sprzedaży detalicznej w USA (1% m/m w VII vs prognoza 0,3%; poprzednio -0,2%), zwiększyła nadzieje na miękkie lądowanie amerykańskiej gospodarki. Optymistyczny obraz konsumpcji za oceanem wzmocnił wyższy od oczekiwań wynik indeksu Uniwersytetu Michigan w sierpniu (67,8 pkt vs prognoza 66,9 pkt; poprzednio 66,4 pkt). Spadek obaw przed recesją w największej gospodarce świata ucieszył inwestorów giełdowych i graczy z rynków wschodzących. W efekcie S&P 500, jeden z głównych indeksów Wall Street, zanotował najlepszy tydzień od listopada 2023 (+3,9%). Mimo spadku szans na 50-punktową obniżkę stóp we wrześniu, pod presją pozostawał dolar. W jej wyniku rynek bazowy EUR/USD utrzymał się powyżej granicy 1,10 (max. 1,1050), którą pokonał w środę po informacji o niespodziewanym spadku amerykańskiej inflacji CPI w lipcu (2,9% r/r vs prognoza 3,0%; poprzednio 3,0%).   ● [PLN]   Globalna awersja do dolara oraz dobre nastroje inwestycyjne na świecie sprzyjały złotemu (EUR/PLN min. 4,2616, USD/PLN min. 3,8577). Makroekonomicznym atutem naszego pieniądza stała się wiadomość o nadspodziewanym wzroście Polskiego PKB w II kwartale br. (3,2% r/r vs prognoza 2,8%; poprzednio 2%).


Przed nami
   ● [Jackson Hole]   Najważniejszym wydarzeniem tego tygodnia będzie rozpoczynające się w czwartek trzydniowe sympozjum ekonomiczne z udziałem przedstawicieli banków centralnych z całego świata w Jackson Hole, którego organizatorem jest oddział Fed w Kansas City. Punktem kulminacyjnym konferencji jest zaplanowane na piątek wystąpienie prezesa Banku Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella. Gra na gołębi przekaz (zapowiadający większą tj. 50-punktową obniżkę stóp Fed we wrześniu) będzie szkodzić dolarowi (punkt oporu EUR/USD: 1,1050) oraz sprzyjać jego rywalom spod znaku G10 i EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2500, USD/PLN: 3,8500). Natomiast pozycjonowanie inwestorów pod bardziej stonowane przemówienie (sygnalizujące mniejsze cięcie lub odroczenie decyzji) będzie pozytywne dla zielonej waluty (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0950) i tym samym negatywne dla złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,3500, USD/PLN: 4,0000).   ● [Pozostałe wydarzenia]   Oprócz sympozjum w Jackson Hole, w tym tygodniu poznamy dane z Polski nt. produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w lipcu, protokół z ostatniego posiedzenia Fed oraz wstępne wyniki indeksów PMI dla sektorów przemysłu i usług Eurolandu oraz USA w sierpniu. 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Załamani Niemcy

 (środa, 14-08, 8:50)


 Niemcy: wg ZEW w sierpniu nastroje ekonomiczne pogorszyły się najbardziej od dwóch lat.
Polska: w czerwcu odnotowano nadspodziewaną nadwyżkę na rachunku bieżącym.
USA: w lipcu inflacja PPI spadła bardziej od prognoz.
Kalendarz Eko: PKB Polski w II kwartale oraz inflacja CPI w USA.

Za nami
   ● [DE]   Wczorajsza publikacja niemieckiego indeksu ZEW zwiększyła obawy o sytuację ekonomiczną w największej gospodarce europejskiej. W lipcu wskaźnik stopniał z 41,8 pkt do 19,2 pkt (wobec oczekiwanych 31 pkt), notując największy spadek od dwóch lat. Wg prezesa Instytutu Achima Wambacha „perspektywy gospodarcze dla Niemiec załamały się”. W jego ocenie na pogorszenie nastrojów ekonomicznych wpływa wysoki poziom niepewności, napędzany niejednoznaczną polityką pieniężną, rozczarowującymi danymi z gospodarki USA oraz rosnącymi obawami o eskalację konfliktu na Bliskim Wschodzie. Niepokojące sygnały z Niemiec zaszkodziły euro, przez co kurs EUR/USD spadł do min. 1,0914.   ● [USA]   Straty wspólnej waluty wobec dolara z nawiązką (max. 1,1000) zredukowała informacja o nadspodziewanym spadku amerykańskiej inflacji PPI w lipcu (2,2% r/r vs prognoza 2,3%; poprzednio 2,7%).   ● [PLN]   Na tym tle całkiem dobrze radził sobie złoty (EUR/PLN min. 4,2824, USD/PLN min. 3,8976), który zgodnie z przysłowiem „gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta” wykorzystał zawirowania na rynku bazowym. Notowania polskiej waluty wsparły dane o bilansie płatniczym Polski, które pokazały większą od oczekiwań nadwyżkę na rachunku bieżącym w czerwcu (588 mln EUR vs prognoza 350 mln EUR; poprzednio 168 mln EUR).

Przed nami
   [CPI USA]   Kluczowym wydarzeniem ekonomicznym dzisiejszego dnia i całego tygodnia będzie ogłoszenie arcyważnych danych o amerykańskiej inflacji CPI w lipcu, które będą determinować oczekiwania rynku dotyczące wrześniowej decyzji FOMC ws. stóp procentowych. Jej dalszy spadek mógłby zachęcić inwestorów do zwiększenia zakładów na większą (tj. 50 punktową) obniżkę stóp Fed, co byłoby szkodliwe dla dolara (punkt oporu EUR/USD 1,1000) oraz pozytywne dla jego rywali z rynków G10 i EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2500, USD/PLN: 3,8500). Jeśli jednak okaże się, że dynamika cen konsumpcyjnych za oceanem wzrosła wówczas Fed będzie miał pretekst aby ściąć stopy o standardowe 25 pb lub odroczyć tę decyzję. W tym scenariuszu zielona waluta zyska (punkt wsparcia EUR/USD 1,0850), a złoty straci (punkty oporu EUR/PLN 4,3500, USD/PLN 4,0000).  [PKB PL]   O tym w jakich nastrojach będą inwestorzy z rynku PLN zdecydują wstępne dane nt. Produktu Krajowego Brutto Polski w II kwartale. Rynek spodziewa się wzrostu dynamiki PKB z 2% r/r do 2,8%. 



Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzeda