Furtka prezesa

 (czwartek, 01-08, 8:50)


 Fed utrzymał stopy procentowe bez zmian, ale prezes Powell otworzył furtę do ich obniżki we wrześniu.
Polska: w czerwcu ceny konsumpcyjne wzrosły najbardziej od stycznia 2023.
Strefa euro: w poprzednim miesiącu inflacja HICP nieoczekiwanie wzrosła.
Kalendarz Eko: indeksy PMI, ISM dla przemysłu w EU i USA oraz decyzja Banku Anglii ws. stóp procentowych BoE.

Za nami
   [Fed]   Wczoraj rynki finansowe żyły informacjami z zakończonego posiedzenia Fed, na którym jego prezes otworzył furtkę do wrześniowej obniżki stóp procentowych w USA. Podczas konferencji prasowej Jerome Powell zapowiedział, że taka możliwość znajdzie się na stole podczas obrad FOMC w przyszłym miesiącu. Ta perspektywa szkodziła dolarowi (EUR/USD max. 1,0835, USD/PLN min. 3,9524) oraz sprzyjała jego rywalom z G10 i z rynków wschodzących.   ● [ADP]   Dodatkowym, makroekonomicznym obciążeniem dla zielonej waluty stał się raport ADP, który pokazał, że w lipcu zatrudnienie w sektorze prywatnym było najniższe od stycznia br. (122 tys. vs prognoza 150 tys.; poprzednio 155 tys.).   ● [€Z, PL]   Zwyżce notowań euro (w tym wobec złotego) sprzyjała wiadomość o niespodziewanym wzroście inflacji HICP w strefie euro (2,6% r/r vs prognoza 2,5%; poprzednio 2,5%), która może zniechęcać polityków Europejskiego Banku Centralnego do kolejnej obniżki stóp ECB we wrześniu. Strat naszej waluty nie powstrzymała informacja o znacznym wzroście krajowej inflacji CPI w lipcu (4,2% r/r vs prognoza 4,4%; poprzednio 2,6%). W krytycznym punkcie wczorajszej sesji kurs EUR/PLN dotarł do granicy 4,30 (max. 4,2992).

Przed nami
Makroekonomiczny sierpień rozpocznie się od publikacji wskaźników wyprzedzających koniunktury w przemyśle.   ● [PMI PL]   Już o godzinie 9:00 poznamy wartość indeksu PMI dla tego sektora w Polsce. Negatywnym prognostykiem dla krajowych przedsiębiorców oraz dla złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 4,0000) jest wstępny wynik analogicznego wskaźnika dla Niemiec, czyli naszego największego partnera handlowego. Jeśli nasze firmy wykażą się odpornością na przemysłowy regres za Odrą, złoty mógłby powrócić do trendu wzrostowego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2500, USD/PLN: 3,8500).   ● [ISM USA]   Dla przebiegu dzisiejszej sesji na rynku bazowym EUR/USD największe znaczenie mogą mieć dane nt. aktywności w amerykańskim sektorze przemysłu wg ISM. Jego wzrost mógłby skierować popularnego eurodolara w stronę punku wsparcia 1,0800, natomiast spadek w kierunku punktu oporu 1,0900.   ● [BoE]   Warto także nastawić radary na sygnały z Londynu, gdzie odbywa się posiedzenie Banku Anglii. Rynek spodziewa się obniżki stóp procentowych BoE o 25 pb, co (jeśli się potwierdzi) będzie szkodzić funtowi.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.