Na górze Harris, na dole dolar

  (środa, 21-08, 8:50)


 Indeks dolara spadł do poziomu najniższego od początku stycznia br.
Riksbank po raz drugi w tym roku obniżył szwedzkie stopy procentowe.
Globalny indeks akcji MSCI osiągnął najwyższą wartość od ponad miesiąca.
Kalendarz Eko: produkcja przemysłowa w Polsce oraz protokół z ostatniego posiedzenia Fed.

Za nami
Oczekiwanie na dzisiejszą publikację protokołu Fed (prawdopodobne scenariusze opisaliśmy dalej w części Przed nami) oraz na piątkowe wystąpienie Jerome'a Powella na sympozjum w Jackson Hole, obniżyło skłonność inwestorów do zajmowania nowych pozycji strategicznych.   ● [USD]   W defensywie pozostawał dolar (EUR/USD max. 1,1131 tj. najwyżej od 28 grudnia 2023), a jego indeks osiągnął wczoraj najniższą wartość od 2 stycznia br. Oprócz przekonania o wrześniowej obniżce stóp Fed, zielonej walucie ciąży wzrost szans Kamali Harris na wygraną w listopadowych wyborach prezydenckich w USA. Wcześniej inwestorzy obstawiający zwycięstwo Donalda Trumpa spodziewali się droższego dolara, gdyż mieli na uwadze wzrost ceł oraz wyższe wydatki fiskalne, które spowodowałyby utrzymanie przez Fed wysokich stóp procentowych.   ● [SEK]   Na drugim biegunie walutowym znalazła się korona szwedzka. Zgodnie z zasadą "kupuj plotki, sprzedawaj fakty" kurs EUR/SEK spadł do min. 11,34, po ogłoszeniu spodziewanej decyzji Riskbanku o obniżeniu szwedzkich stóp procentowych o 25 punktów bazowych z 3,75% do 3,5%.   ● [PLN]   Wśród wygranych wczorajszej sesji był również złoty (EUR/PLN min. 4,2632, USD/PLN min. 3,8402), który pozostawał beneficjentem optymistycznych nastojów inwestycyjnych na świecie. Potwierdza je globalny indeks akcji MSCI, który osiągnął wczoraj najwyższy poziom od ponad miesiąca.

Przed nami
   [Fed]   Dziś kierunek na kompasie inwestycyjnym wyznaczyć może treść zapisu z ostatniego posiedzenia amerykańskiego banku centralnego, którą poznamy o godzinie 20:00. Gołębi protokół mógłby nakręcić oczekiwania na to, że podczas piątkowego wystąpienia w Jackson Holle prezes Powell zapowie większą obniżkę stóp Fed we wrześniu. Taki rozwój wypadków będzie szkodził dolarowi (punkt oporu EUR/USD: 1,1150), sprzyjając jego rywalom z G10 i z rynków wschodzących (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2500, USD/PLN: 3,8000). Natomiast stonowany dokument mógłby wywołać korektę wzrostową zielonej waluty (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1000), w wyniku której część zysków zapewne oddałby również złoty (punkty oporu EUR/PLN: 4,3300, USD/PLN: 4,0000).   ● [GUS]   Wcześniej (tj. o g. 10:00) gracze z rynku PLN emocjonować się będą lipcowymi danymi z polskiej gospodarki nt. produkcji przemysłowej oraz przeciętnego zatrudnienia i płac w krajowym sektorze przedsiębiorstw. 



Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzeda

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.