Dyskusja ewentualnie zasadna vs. decyzja właściwa

(czwartek, 22-08, 8:50)


Glapiński (RPP): dyskusja o obniżce stóp NBP może być zasadna wcześniej niż w 2026 roku.
Polska: w lipcu odnotowano mniejszy od prognoz wzrost produkcji przemysłowej.
Protokół Fed: większość polityków Banku uważa wrześniową obniżkę stóp za właściwą.
Kalendarz Eko: sprzedaż detaliczna w Polsce, wstępne wyniki indeksów PMI dla Eurolandu i USA oraz amerykański raport jobless claims.

Za nami
W środę wydarzenia na rynku PLN rozgrywały się wokół nowych informacji z Krajowej Rady Polityki Pieniężnej, a na rynkach G10 wokół newsów z Federalnego Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku.   ● [RPP]   Nowe spojrzenie na polską politykę pieniężną przedstawił przewodniczący RPP Adam Glapiński. W jego ocenie nie można wykluczyć, że sytuacja gospodarcza rozwinie się w takim kierunku, iż dyskusja o obniżce stóp NBP będzie zasadna wcześniej niż w 2026 roku, czyli przed terminem, o którym mówił w lipcu. Rzecz jasna perspektywa szybszych cięć zdeprymowała złotego (EUR/PLN max. 4,2908, USD/PLN max. 3,8631).   ● [GUS]   Na dodatek makroekonomicznym obciążeniem dla naszego pieniądza stała się informacja o mniejszym, niż zakładano wzroście polskiej produkcji przemysłowej w lipcu (4,9% r/r vs prognoza 7,3%; poprzednio 0%).   ● [USA]   Straty PLNa limitowała spadkowa rewizja danych dot. zatrudnienia w amerykańskim sektorze pozarolniczym w okresie od marca 2023 do 2024 (aż o 819 tys. etatów), która szkodziła konkurencyjnemu dolarowi. Innym obciążeniem dla zielonej waluty (EUR/USD max. 1,1174) stał się protokół z ostatniego posiedzenia Fed, który pokazał, że większość polityków Banku uważa wrześniową obniżkę stóp za właściwą.

Przed nami
   ● [PMI]   Dziś zostaną opublikowane wstępne wyniki indeksów PMI, które pokażą nam w zarysie perspektywy gospodarek strefy euro i USA na koniec wakacji. Lepsze dane z Eurolandu poprawią pozycję wyjściową euro oraz jego sąsiadów z CEE, przed jutrzejszym wystąpieniem prezesa Fed w Jackson Hole (punkt oporu EUR/USD: 1,1200; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2500, USD/PLN: 3,8000). Natomiast wyższość amerykańskich wskaźników postawi w lepszym położeniu dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1000; punkty oporu EUR/PLN: 4,3300, USD/PLN: 4,0000).   ● [GUS]   Lokalnym wyzwaniem makroekonomicznym dla złotego będą dane nt. polskiej sprzedaży detalicznej w lipcu. Rynek spodziewa się jej wzrostu, co (jeśli się potwierdzi) może stać się atutem naszego pieniądza.



Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.