Reaktywacja NBP?

  (poniedziałek, 12-08, 8:50)


 Kanada: w lipcu zatrudnienie nieoczekiwanie spadło.
Dąbrowski (RPP): obniżki stóp NBP są prawdopodobne w I lub II kwartale 2025 roku.
Kalendarz Eko: w tym tygodniu fokus na inflacje CPI w USA (środa).

Za nami
   ● [CAD]   Piątkowa wiadomość o niespodziewanym spadku zatrudnienia w Kanadzie zwiększyła szanse na większą (tj. 50-punktową) obniżkę stóp procentowych BoC we wrześniu. W lipcu kanadyjska gospodarka utraciła 2,8 tys. miejsc pracy, podczas gdy analitycy spodziewali się utworzenia aż 22,9 tys. etatów. Widmo mocniejszego luzowania polityki pieniężnej w Kraju Klonowego Liścia szkodziło dolarowi kanadyjskiemu. W efekcie kurs USD/CAD wzrósł do max. poziomu 1,3748.   ● [PLN]   Wśród przegranych piątkowej sesji znalazł się również nasz złoty (EUR/PLN max. 4,3309, USD/PLN max. 3,9666). Polskiej walucie ciążyła opinia Ireneusza Dąbrowskiego z krajowej Rady Polityki Pieniężnej, wg której obniżki stóp procentowych NBP są prawdopodobne [już] w I lub II kwartale przyszłego roku.   ● [Giełda]   Straty PLNa limitowała kolejna wzrostowa sesja na Wall Street (DJIA: +0,13%, S&P 500: +0,47%, Nasdaq: +0,51%), zwiększająca globalny apetyt na ryzyko.

Przed nami
   ● [Eko-tydzień]   Jeśli sugerować się Kalendarzem Eko, to poniedziałkowa sesja powinna mieć spokojny przebieg. Brak istotnych publikacji makro sugeruje, że inwestorzy powinni się dziś skupić na analizie ryzyka potencjalnej recesji w USA oraz na pozycjonowaniu pod środowe dane o amerykańskiej inflacji cen konsumpcyjnych.   ● [Scenariusze]   Dalsza gra na większe obniżki stóp Fed będzie szkodzić dolarowi (punkt oporu EUR/USD 1,1000) i sprzyjać rywalom z rynków G10 i EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2500, USD/PLN: 3,8500). Jeśli jednak gracze o słabszych nerwach zdecydują się na zamknięcie pozycji nastawionych na 50-punktowe cięcie we wrześniu to zielona waluta zyska (punkt wsparcia EUR/USD 1,0850), a złoty straci (punkty oporu EUR/PLN 4,3500, USD/PLN 4,0000).   ● [Eko- tydzień]   Oprócz wskaźnika CPI, w tym tygodniu poznamy jeszcze dane o nastrojach ekonomicznych w Niemczech wg ZEW, o bilansie płatniczym Polski, inflacji PPI w USA (jutro) oraz o amerykańskiej sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej (w czwartek). 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.