Będzie dyskusja w RPP?

 (piątek, 23-08, 8:50)


Kotecki (RPP): dyskusja o obniżkach stóp NBP może się odbyć w I kwartale 2025.
Strefa euro: w sierpniu aktywność firm wg PMI wzrosła.
USA: w poprzednim tygodniu liczba nowych wniosków o zasiłek nadspodziewanie wzrosła.
Kalendarz Eko: wystąpienie prezesa Fed w Jackson Hole.

Za nami
   [RPP]   W czwartek wzrosły szanse na przyszłoroczną obniżkę stóp NBP. Członek krajowej Rady Polityki Pieniężnej powiedział wczoraj, że „widzimy przestrzeń - bo mieliśmy taką dyskusję - widzimy przestrzeń na dyskusję o ewentualnych obniżkach stóp proc. w I kwartale przyszłego roku”. Pozycje gołębiego skrzydła RPP wzmocniły wczorajsze wiadomości z polskiej gospodarki o dużo mniejszym, niż zakładano wzroście sprzedaży detalicznej w lipcu (5% r/r vs prognoza 6,3%; poprzednio 4,7%) oraz o spadku nastrojów konsumentów w lipcu wg BWUK (z -14 pkt w lipcu do -15,9 pkt).   ● [PMI]   Zwyżce kursu EUR/PLN (max. 4,2904) sprzyjała korzystna dla euro informacja o zaskakującym wzroście aktywności firm w Eurolandzie w sierpniu (PMI Composite: 51,2 pkt vs prognoza 50,1; poprzednio 50,2 pkt). Niektórzy analitycy zwrócili jednak uwagę, że wzrost ten wynikał w głównej mierze z ożywienia spowodowanego Igrzyskami Olimpijskimi w Paryżu, a badanie nadal wskazuje na spowolnienie wzrostu PKB w III kwartale.   ● [USD]   Polska waluta przegrała także w starciu z dolarem (USD/PLN max. 3,8614), który skorygował część ostatnio poniesionych strat przed dzisiejszym wystąpieniem prezesa Fed na sympozjum w Jackson Hole (prawdopodobne scenariusze opisaliśmy dalej w części Przed nami). Zakres odbicia zielonej waluty limitowały mieszane wyniki indeksów PMI dla USA oraz gorsze dane nt. nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w poprzednim tygodniu (szczegóły w naszym Kalendarzu Eko).

Przed nami
   
 ● [Jackson Hole]   Przysłowiowym gwoździem programu dzisiejszej sesji będzie wystąpienie prezesa Banku Rezerwy Federalnej, podczas dorocznego sympozjum bankierów centralnych w Jackson Hole. To wydarzenie od lat przyciąga uwagę ekonomistów i inwestorów, ponieważ często są tam komunikowane ważne informacje dotyczące monetarnych planów amerykańskiego banku centralnego. Tym razem rynek czeka na wskazówki ws. skali obniżki stóp we wrześniu, otwierającej cykl łagodzenia polityki pieniężnej w USA. Ostatnie dane pokazują, że amerykańska inflacja zbliża się do 2-procentowego celu Banku, a wysokie wydatki konsumentów nadal łagodzą ryzyko spowolnienia gospodarczego za oceanem. Sugeruje to, że agresywne łagodzenie polityki pieniężnej nie jest jeszcze uzasadnione. Może to skłonić Powella do zapowiedzi standardowego cięcia o 25 pb. (aktualnie 65,5% szans wg narzędzia FedWatch).   ● [Scenariusze]   Taki rozwój wypadków pomógłby dolarowi (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1000) oraz zaszkodziłby jego rywalom z G10 i z rynków wschodzących (punkty oporu EUR/PLN: 4,3300, USD/PLN: 4,0000). Jeżeli jednak przewodniczący FOMC zasygnalizuje większe tj. 50-punktowe cięcie (34,5% szans), wówczas zielona waluta pogłębi ostatnie straty (punkt oporu EUR/USD: 1,1200), a złoty zyska (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2500, USD/PLN: 3,8000).



Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.