Chór gołębi w RPP?

  (wtorek, 6-08, 8:50)


 Czechy: w lipcu inflacja CPI nieoczekiwanie wzrosła.
Kotecki (RPP): w przypadku niższego wzrostu gospodarczego trzeba będzie rozważyć obniżkę stóp NBP na początku 2025 r.
Kalendarz Eko: niemiecki indeks ZEW, bilans płatniczy Polski oraz inflacja PPI w USA.

Za nami
   [CZK]   Wczorajsza wiadomość o niespodziewanym wzroście inflacji w Czechach zwiększyła oczekiwania na to, że czeski bank centralny pozostanie na łagodnej ścieżce obniżek stóp CNB. W lipcu wskaźnik CPI wzrósł o 2,2% r/r, podczas gdy rynek spodziewał się takiego samego wyniku jak w maju (tj. 2%). Perspektywa stopniowego luzowania monetarnego w Czechach sprzyjała koronie (EUR/CZK min. 25,13) oraz jej kuzynom z Regionu CEE.   [GPW]   Lokalnie złotemu dopomogła korekta wzrostowa na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Dzięki odbiciu o 3,42% WIG20 był wczoraj najbardziej zyskującym indeksem giełdowym na świecie.   [RPP]   Profity naszego pieniądza (EUR/PLN min. 4,3000, USD/PLN min. 3,9310) limitowała opinia Ludwika Koteckiego z RPP, który uważa, że jeśli wzrost gospodarczy w tym roku okaże się niższy niż 3 procent PKB, a w przyszłym roku nie nastąpi "istotne przyspieszenie", wówczas trzeba będzie rozważyć obniżkę stóp proc. na początku 2025 roku.

Przed nami
   [USA]   Rozgrzewką przed jutrzejszymi, arcyważnymi danymi o inflacji CPI w USA będzie dzisiejsze ogłoszenie amerykańskiego raportu PPI. Prognozowany spadek dynamiki wzrostu cen producentów w lipcu może zachęcić inwestorów do gry na niższy CPI i mocniejsze luzowanie Fed, co będzie negatywne dla dolara (punkt oporu EUR/USD 1,1000) oraz pozytywne dla jego rywali z rynków G10 i EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2500, USD/PLN: 3,8500). Natomiast wzrost PPI może odwrócić pozycjonowanie rynku, co rzecz jasna byłoby z korzyścią dla zielonej waluty (punkt wsparcia EUR/USD 1,0850), a więc ze szkodą dla złotego (punkty oporu EUR/PLN 4,3500, USD/PLN 4,0000).   ● [DE, PL]   O pozycji wyjściowej PLNa oraz innych walut EU zdecyduje sierpniowy wynik niemieckiego indeksu ZEW, który obrazuje nastroje ekonomiczne panujące w największej gospodarce europejskiej. Złoty czeka dodatkowo na dane o bilansie płatniczym Polski w czerwcu.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.