Sprzedaż nakręca inwestycje

 (poniedziałek, 19-08, 8:50)


 USA: w lipcu sprzedaż detaliczna wzrosła najbardziej od półtora roku.
Wall Street: indeks S&P 500 ma za sobą najlepszy tydzień od listopada 2023.
 Polska: w II kwartale gospodarka urosła bardziej, niż przewidywały prognozy.
 Kalendarz Eko: w tym tygodniu fokus na sympozjum w Jackson Hole.

Za nami
   ● [USA]   Ubiegłotygodniowa wiadomość o największym od półtora roku wzroście sprzedaży detalicznej w USA (1% m/m w VII vs prognoza 0,3%; poprzednio -0,2%), zwiększyła nadzieje na miękkie lądowanie amerykańskiej gospodarki. Optymistyczny obraz konsumpcji za oceanem wzmocnił wyższy od oczekiwań wynik indeksu Uniwersytetu Michigan w sierpniu (67,8 pkt vs prognoza 66,9 pkt; poprzednio 66,4 pkt). Spadek obaw przed recesją w największej gospodarce świata ucieszył inwestorów giełdowych i graczy z rynków wschodzących. W efekcie S&P 500, jeden z głównych indeksów Wall Street, zanotował najlepszy tydzień od listopada 2023 (+3,9%). Mimo spadku szans na 50-punktową obniżkę stóp we wrześniu, pod presją pozostawał dolar. W jej wyniku rynek bazowy EUR/USD utrzymał się powyżej granicy 1,10 (max. 1,1050), którą pokonał w środę po informacji o niespodziewanym spadku amerykańskiej inflacji CPI w lipcu (2,9% r/r vs prognoza 3,0%; poprzednio 3,0%).   ● [PLN]   Globalna awersja do dolara oraz dobre nastroje inwestycyjne na świecie sprzyjały złotemu (EUR/PLN min. 4,2616, USD/PLN min. 3,8577). Makroekonomicznym atutem naszego pieniądza stała się wiadomość o nadspodziewanym wzroście Polskiego PKB w II kwartale br. (3,2% r/r vs prognoza 2,8%; poprzednio 2%).


Przed nami
   ● [Jackson Hole]   Najważniejszym wydarzeniem tego tygodnia będzie rozpoczynające się w czwartek trzydniowe sympozjum ekonomiczne z udziałem przedstawicieli banków centralnych z całego świata w Jackson Hole, którego organizatorem jest oddział Fed w Kansas City. Punktem kulminacyjnym konferencji jest zaplanowane na piątek wystąpienie prezesa Banku Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella. Gra na gołębi przekaz (zapowiadający większą tj. 50-punktową obniżkę stóp Fed we wrześniu) będzie szkodzić dolarowi (punkt oporu EUR/USD: 1,1050) oraz sprzyjać jego rywalom spod znaku G10 i EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2500, USD/PLN: 3,8500). Natomiast pozycjonowanie inwestorów pod bardziej stonowane przemówienie (sygnalizujące mniejsze cięcie lub odroczenie decyzji) będzie pozytywne dla zielonej waluty (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0950) i tym samym negatywne dla złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,3500, USD/PLN: 4,0000).   ● [Pozostałe wydarzenia]   Oprócz sympozjum w Jackson Hole, w tym tygodniu poznamy dane z Polski nt. produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w lipcu, protokół z ostatniego posiedzenia Fed oraz wstępne wyniki indeksów PMI dla sektorów przemysłu i usług Eurolandu oraz USA w sierpniu. 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.