Źle się dzieje w państwie niemieckim

  (wtorek, 27-08, 8:50)


Niemcy: w sierpniu nastroje biznesowe mierzone przez indeks IFO pogorszyły się trzeci miesiąc z rzędu.
USA: w lipcu zamówienia na dobra trwałe wzrosły najbardziej od czterech lat.
Kalendarz Eko: decyzja MNB ws. węgierskich stóp procentowych oraz amerykański indeks zaufania konsumentów - Conference Board. 

Za nami
   [Ifo]   Wczorajsza wiadomość, że w sierpniu nastroje biznesowe w Niemczech pogorszyły się trzeci miesiąc z rzędu, zmniejszyła nadzieje na rychłe ożywienie w największej gospodarce europejskiej. W tym miesiącu indeks Ifo spadł z 87 pkt do 86,6 pkt, wobec oczekiwanego wyniku na poziomie 86 pkt. Wg prezesa Instytutu Clemensa Fuesta „niemiecka gospodarka popada w coraz większy kryzys”. Ekonomista Ifo Klaus Wohlrabe napisał w raporcie, że niemieckie firmy sygnalizują brak zamówień we wszystkich sektorach. Ponadto uważa, że III kwartał może przynieść spadek niemieckiego PKB. Ponure perspektywy ekonomiczne za Odrą szkodziły euro (EUR/USD min. 1,1151) oraz złotemu (EUR/PLN max. 4,2855, USD/PLN max. 3,8406).   ● [USA]   Jednocześnie makroekonomicznym wsparciem dla konkurencyjnego dolara stała się informacja o największym od czterech lat wzroście zamówień na dobra trwałego użytku w USA w lipcu (9,9% m/m vs prognoza 5,0%; poprzednio: -6,9%).   ● [Bliski Wschód]   PLNowi oraz innym ryzykownym aktywom ciążył również wzrost napięcia na Bliskim Wschodzie. W weekend ponad 100 izraelskich myśliwców uderzyło w cele libańskie, a wspierany przez Iran Hezbollah wystrzelił ponad 320 rakiet w kierunku Izraela. Rynek paliw zareagował na te wydarzenia wzrostami cen (Brent: +1,70%), gdyż potencjalna odpowiedź Izraela może obejmować atak na dostawy ropy naftowej z Iranu i powiązaną z nimi infrastrukturę, co zagroziłoby 3-4% globalnej podaży tego surowca.

Przed nami
   [USA]   Dziś zobaczymy jak w sierpniu zmieniło się zaufanie amerykańskich konsumentów. Wiedzy w tej sprawie dostarczy nam indeks Conference Board. Jego prognozowany wzrost może poprawić morale dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1000), kosztem jego rywali z grupy G10 i z rynków wschodzących (punkty oporu EUR/PLN: 4,3300, USD/PLN: 4,0000). Natomiast niespodziewany spadek wskaźnika CB mógłby podkopać wiarę w regenerację zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,1200), na czym skorzystałby m.in. złoty (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2500, USD/PLN: 3,8000).   ● [MNB]   Pod kątem perspektyw PLNa oraz innych walut CEE warto zwrócić uwagę na dzisiejsze posiedzenie Narodowego Banku Węgier. Rynek oczekuje wstrzymania cyklu obniżek stóp MNB, co powinno sprzyjać forintowi.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.