Chiny górą, NY dołem

 (wtorek, 18-03, 8:50)


 Chiny: w lutym produkcja przemysłowa była wyższa od prognoz.
USA: warunki gospodarcze w stanie Nowy Jork są najgorsze od roku.
Polska: w lutym odnotowano kolejny deficyt na rachunku bieżącym.
Kalendarz Eko: niemiecki indeks ZEW oraz produkcja przemysłowa w USA.

Za nami
   ● [ChRL]   Początek tygodnia przyniósł optymistyczne informacje z chińskiej gospodarki o mniejszym, niż zakładano spadku dynamiki produkcji przemysłowej (5,9% r/r vs prognoza 5,3%; poprzednio 6,2%) oraz o zgodnym z oczekiwaniami wzroście sprzedaży detalicznej w lutym (4% r/r vs prognoza 4%; poprzednio 3,7%). Budujące wyniki z 2-giej największej gospodarki świata ucieszyły juana oraz jego przyjaciół z rynków wschodzących, w tym złotego (EUR/PLN min. 4,1767).   ● [ChRL]   Jednocześnie obciążeniem dla konkurencyjnego dolara była wiadomość o mniejszym, niż się spodziewano odbiciu amerykańskiej sprzedaży detalicznej w lutym (0,2% m/m vs prognoza 0,6%; poprzednio -1,2%). Dodatkowym obciążeniem makroekonomicznym dla zielonej waluty stała się publikacja indeksu NY Empire State, który pokazał, że warunki gospodarcze w stanie Nowy Jork są najgorsze od roku (-20 pkt vs prognoza -0,75 pkt; poprzednio 5,7 pkt).   ● [PL]   Spadek kursu USD/PLN (min. 3,8281) limitowały nie najlepsze dane o krajowym bilansie płatniczym, które ujawniły, że w lutym nieoczekiwanie utrzymał się deficyt na rachunku bieżącym Polski (-168 mln EUR vs prognoza 440 mln EUR; poprzednio -803 mln EUR).

Przed nami
   ● [Kalendarz Eko]   Dziś na makroekonomicznej agendzie inwestorów znajdują się ważne dane nt. nastrojów ekonomicznych w Niemczech oraz nt. produkcji przemysłowej w USA.   ● [Scenariusze]   W stosunku do poprzedniego miesiąca analitycy spodziewają się lepszych wyników za Odrą i gorszych za Atlantykiem, co jeśli się spełni może sprzyjać walutom EU (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,1200, USD/PLN: 3,8000) oraz szkodzić dolarowi (punkt oporu EUR/USD: 1,1000). W przypadku realizacji mniej prawdopodobnego, odwrotnego scenariusza makroekonomicznego należy się liczyć ze spadkiem wyceny euro i CEE (punkty oporu EUR/PLN: 4,2200, USD/PLN: 4,0000) oraz ze wzrostem notowań zielonej waluty (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0800).


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.