Przemysłowy skok

  (wtorek, 4-03, 8:50)


 Polska: w lutym aktywność w przemyśle wg PMI wzrosła po raz pierwszy od kwietnia 2022.
 Strefa euro: w poprzednim miesiącu inflacja HICP spadła mniej od prognoz.
 USA: w lutym indeks ISM dla przemysłu nadspodziewanie spadł.
 Kalendarz Eko: wystąpienie publiczne Williamsa (Fed).

Za nami
Po piątkowej wyprzedaży złotego spowodowanej fiaskiem spotkania Trump-Zełenski ws. podpisania umowy dot. zasobów mineralnych Ukrainy, wczoraj obserwowaliśmy odreagowanie rynku.   ● [UKR]   Nastroje wokół PLNa oraz innych walut EU poprawiły sygnały z niedzielnego szczytu w Londynie, na którym europejscy przywódcy przedstawili własne plany pokojowe dla Ukrainy oraz zadeklarowali mediowanie pomiędzy Kijowem a Białym Domem.   ● [PMI]   Lokalnym wsparciem dla naszego pieniądza stała się informacja o pierwszym od kwietnia 2022, wzroście aktywności w krajowym sektorze przemysłu. W lutym indeks PMI wystrzelił z 48,8 pkt w styczniu do 50,6 pkt, podczas gdy rynek spodziewał się jego marginalnego wzrostu do 49 pkt.   ● [HICP]   Spadek kursu EUR/PLN (min. 4,1551) limitowała wiadomość o mniejszym, niż zakładano spadku inflacji HICP w Eurolandzie (2,4% r/r vs prognoza 2,3%; poprzednio 2,5%), która może zniechęcić polityków Europejskiego Banku Centralnego do dalszych obniżek stóp ECB. Pod wpływem tej publikacji rynek bazowy EUR/USD wzrósł do max. 1,0503.   ● [ISM]   Jednocześnie obciążeniem dla dolara (USD/PLN min. 3,9595) był nadspodziewany spadek indeksu ISM dla amerykańskiego sektora przemysłu w lutym (50,3 pkt vs prognoza 50,5; poprzednio 50,9 pkt). Na podstawie ostatnich danych zza oceanu model prognostyczny oddziału Fed z Atlanty (GDPnow) pokazuje szacowany PKB USA w I kw. na poziomie -2,8%.


Przed nami
   ● [Fed]   W kontekście wzrostu oczekiwań rynku na tegoroczne obniżki stóp Fed warto dziś posłuchać wystąpienia publicznego wpływowego prezesa oddziału Fed w Nowym Jorku Johna Williamsa, który jednocześnie zajmuje fotel wiceprzewodniczącego FOMC.   ● [Scenariusze]   Jeżeli zasugeruje on, że ostatnie gorsze wyniki gospodarki amerykańskiej mogą skłonić Komitet do wznowienia cięć stóp, wówczas dolar powinien stracić na wartości (punkt oporu EUR/USD: 1,0530), a zyskać jego rywale spod znaku G10 i EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,1200, USD/PLN: 3,9000). Jeśli jednak opowie się za dalszą przerwą w luzowaniu amerykańskiej polityki pieniężnej to zielona waluta może się umocnić (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0350). W tym scenariuszu wzrośnie presja na waluty rynków wschodzących, w tym na złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,2000, USD/PLN: 4,0500).  


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.