Pragmatyczne euro, fundamentalny dolar

  (czwartek, 27-03, 8:50)


 Wielka Brytania: w lutym inflacja CPI spadła bardziej, niż zakładały prognozy.
 USA: w poprzednim miesiącu zamówienia na dobra trwałego użytku nieoczekiwanie wzrosły.
 Panetta (ECB): Bank powinien być bardziej pragmatyczny z obniżkami stóp w strefie euro.
Prezydent Trump ogłosił wprowadzenie 25-procentowych ceł na zagraniczne auta.
 Kalendarz Eko: PKB USA w IV kw. 24 (finalny), amerykański raport jobless claims, indeks Kansas City Fed dla przemysłu oraz wystąpienie publiczne Barkina  (FOMC).

Za nami

   ● [UK]   Wczorajsze dane o brytyjskiej inflacji CPI zwiększyły szanse na kolejną obniżkę stóp Banku Anglii w maju. W marcu dynamika cen konsumpcyjnych w Zjednoczonym Królestwie nadspodziewanie spadła (2,8% r/r vs prognoza 2,9%; poprzednio 3%), co zwiększyło prawdopodobieństwo majowego cięcia stóp BoE do 72%. Taka perspektywa szkodziła funtowi. Kurs GBP/USD spadł do min. 1,2871.   ● [USA]   Jednocześnie atutem makroekonomicznym dolara była wiadomość o nieoczekiwanym wzroście zamówień na amerykańskie dobra trwałego użytku w lutym (0,9% m/m vs prognoza -1%; poprzednio 3,3%).   ● [ECB]   Negatywnie dla szterlinga wypadł bilans wydarzeń na rynku EUR/GBP (max. 0,8374), na którym wspólną walutę wsparła wypowiedź Fabio Panetty z ECB o tym, że Bank powinien być bardziej pragmatyczny z obniżkami stóp w strefie euro. Jeszcze bardziej konkretny w swoim przekazie był wczoraj prezes Banku Austrii Robert Holzmann, który powiedział, że w przyszłym miesiącu zagłosuje przeciwko cięciu stóp ECB.   ● [PLN]   Jastrzębie sygnały z Europejskiego Banku Centralnego oraz lepsze dane z USA postawiły w gorszym położeniu złotego, który stracił zarówno wobec euro jak i dolara (EUR/PLN max. 4,1936, USD/PLN max. 3,8999). Dodatkowym obciążeniem dla PLNa oraz innych ryzykownych aktywów było ogłoszenie przez prezydenta Trumpa, nałożenia 25-procentowych ceł na wszystkie samochody importowane z zagranicy. Nowe taryfy będą obowiązywać od 2 kwietnia.

Przed nami
   ● [USA]   W dzisiejszym Kalendarzu Eko znów dominują wydarzenia amerykańskie. Wśród nich znajdują dane nt. wzrostu gospodarczego w IV kw. 2024 (finalne), nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w poprzednim tygodniu oraz nt. aktywności produkcyjnej w okręgu Fed z Kansas City w marcu. Wieczorem okazję do skomentowania dzisiejszych wyników będzie miał prezes oddziału Rezerwy Federalnej z Richmond Tom Barkin.   ● [Scenariusze]   Lepsze od prognoz dane i głos z Fed za dłuższą przerwą w obniżkach stóp będą sprzyjać dolarowi (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0750) oraz szkodzić jego rywalom z G10 i rynków wschodzących (punkty oporu EUR/PLN: 4,2200, USD/PLN: 3,9000). Natomiast przeciwny splot informacji mógłby zniechęcić inwestorów do odbudowy pozycji w zielonej walucie (punkt oporu EUR/USD: 1,1000). W tym scenariuszu złoty może powrócić do trendu wzrostowego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,1200, USD/PLN: 3,8000)


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.