Sygnały niepokojące złotego

   (piątek, 21-03, 8:50)


 Polska: w lutym produkcja przemysłowa nadspodziewanie spadła.
 USA: w poprzednim miesiącu sprzedaż domów na rynku wtórnym była najwyższa od roku.
 Kalendarz Eko: wystąpienie publiczne Williamsa (Fed).


Za nami
   ● [PL]   Wczorajsze dane z polskiej gospodarki dostarczyły politykom krajowej Rady Polityki Pieniężnej ważkich argumentów, za szybszą obniżą stóp NBP. W lutym produkcja przemysłowa nadspodziewanie spadła (-2% r/r vs prognoza -1,2%; poprzednio -0,9%), deflacja cen producentów pogłębiła się (-1,3% r/r vs prognoza -1,2%; poprzednio -1%), a wzrost wynagrodzeń był najniższy od marca 2021 (7,9% r/r vs prognoza 8,7%; poprzednio 9,2%). Co raz bliższa perspektywa luzowania polskiej polityki pieniężnej położyła się cieniem na notowaniach złotego (EUR/PLN max. 4,2057, USD/PLN max. 3,8863).   ● [USA]   Jednocześnie wsparciem dla konkurencyjnego dolara stały się lepsze od oczekiwań dane z USA nt. aktywności w regionie środkowo-atlantyckim w marcu (indeks Fed z Filadelfii: 12,5 pkt vs prognoza 8,5 pkt; poprzednio 18,1 pkt) oraz nt. nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w poprzednim tygodniu (223 tys. vs prognoza 225 tys.; poprzednio 221 tys.). Pozytywnym dla zielonej waluty zaskoczeniem makroekonomicznym była również wiadomość o najwyższej od roku sprzedaży domów na rynku wtórnym za oceanem w lutym (4,26 mln vs prognoza 3,94 mln; poprzednio 4,09 mln).


Przed nami
   
● [Fed]   Dziś warto posłuchać wystąpienia publicznego wpływowego prezesa oddziału Fed w Nowym Jorku Johna Williamsa, który jednocześnie zajmuje fotel wiceprzewodniczącego FOMC. Jeżeli podzieli środową opinię prezesa Powella o niepewności dot. zmian w polityce handlowej USA i ich wpływu na gospodarkę, wówczas inwestorzy mogliby oddalić w czasie swoje oczekiwania ws. terminu kolejnej obniżki stóp Fed, co byłoby z korzyścią dla dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0800) oraz ze szkodą dla jego rywali spod znaków G10 i EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,2200, USD/PLN: 4,0000). Jeśli jednak opowie się za szybszym wznowieniem cięć to zielona waluta powinna się osłabić (punkt oporu EUR/USD: 1,1000), a złoty umocnić (punkty wsparcia EUR/PLN 4,1200, USD/PLN 3,8000). 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.