NIET dla złotego, DA dla dolara

  (piątek, 14-03, 8:50)


 Trump zagroził wprowadzeniem 200-procentowych ceł na wino, szampana i inne wyroby alkoholowe importowane z Unii Europejskiej.
 USA: w poprzednim tygodniu liczba nowych wniosków o zasiłek nieoczekiwanie spadła.
 Glapiński (RPP): ostatni wzrost inflacji nie daje jakichkolwiek podstaw do obniżek stóp procentowych NBP.
 Kalendarz Eko: inflacja CPI w Polsce oraz nastroje i oczekiwania inflacyjne amerykańskich konsumentów (indeks Uniwersytetu Michigan).


Za nami
   ● [Trump, UKR]   W czwartek na rynki finansowe powróciła awersja do ryzyka spowodowana nieprzewidywalną polityką celną Donalda Trumpa oraz niepewnością ws. zgody Rosji na zawieszenie wojny w Ukrainie. Wczoraj prezydent USA zagroził wprowadzeniem 200-procentowych ceł na wino, szampana i inne wyroby alkoholowe importowane z Unii Europejskiej. Z kolei wg doniesień medialnych Moskwa przedstawiła listę żądań Waszyngtonowi, które wydają się nie do zaakceptowania przez Kijów. Putin oczekuje m.in. odwołania prezydenta Zełenskiego, braku obecności jakichkolwiek obcych wojsk na terenie Ukrainy i jej rezygnacji z przystąpienia do w NATO oraz oficjalnego uznania obszarów: Krym, Donieck, Chersoń, Ługańsk i Zaporoże jako rosyjskie. Spadek szans na szybkie zakończenie konfliktu za naszą wschodnia granicą zdeprymowało złotego (EUR/PLN max. 4,2014).   ● [USA]   Zwyżce kursu USD/PLN (3,8802) sprzyjała pro-dolarowa wiadomość o zaskakującym spadku nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA, w poprzednim tygodniu (220 tys. vs prognoza 226 tys.; poprzednio 222 tys.). Zyski zielonej waluty limitowała jednak wiadomość o nadspodziewanym spadku amerykańskiej inflacji PPI w lutym (3,2% r/r vs prognoza 3,3%; poprzednio 3,7%).   ● [RPP]   Z kolei straty złotego ograniczyły słowa przewodniczącego RPP Adama Glapińskiego, że ostatni wzrost inflacji nie daje jakichkolwiek podstaw do obniżek stóp procentowych NBP (EUR/PLN min. 4,1801)..


Przed nami
   
● [PL]   Koniec tygodnia przyniesie publikacje danych o inflacji cen konsumentów w Polsce, które zyskały na znaczeniu po wczorajszej wypowiedzi prezesa Glapińskiego. Jej wzrost byłby argumentem dla RPP za odroczeniem obniżek stóp NBP, a dla inwestorów za zakupem złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,1200, USD/PLN: 3,8000). Z kolei spadek wskaźnika CPI poprawiłby pozycje gołębiego skrzydła Rady, osłabiając przy tym PLNa (punkty oporu EUR/PLN: 4,2200, USD/PLN: 4,0000).   ● [USA]   Gracze globalni czekają na ogłoszenie amerykańskiego raportu Uniwersytetu Michigan, zawierającego informacje nt. nastrojów oraz oczekiwań inflacyjnych konsumentów. Ich spadek zwiększy szanse na obniżkę stóp w maju, a wzrost je zmniejszy. W pierwszym scenariuszu należy się liczyć z umocnieniem dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0800), zaś w drugim z jego osłabieniem (punkt oporu EUR/USD: 1,1000). 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.