Jak rozpętałem II wojnę handlową

 (środa, 5-03, 8:50)


 Chiny i Kanada nałożyły cła odwetowe na Stany Zjednoczone.
Rynek terminowy zaczął w pełni wyceniać trzy obniżki stóp Fed w tym roku.
USA wstrzymały pomoc wojskową dla Ukrainy.
Kalendarz Ekoamerykański raport ADP oraz indeks ISM dla sektora usług USA.

Za nami
  ● [Wojna handlowa]   We wtorek na rynkach finansowych dominowała awersja do ryzyka, spowodowana obawami o skutki gospodarcze rozpoczętej przez Donalda Trumpa, globalnej wojny handlowej. Po tym, jak wczoraj weszły w życie najwyższe od prawie 100 lat amerykańskie cła (25%) na towary importowane z Kanady i Meksyku , władze tych krajów odpowiedziały wprowadzeniem taryf odwetowych. Na rewanż zdecydowały się także ChRL. W odpowiedzi na podwojenie przez USA ceł na chińskie wyroby (z 10% do 20%), Chiny ogłosiły 15% taryfy na amerykańskie produkty rolne.   ● [Fed]   Patrząc na reakcje rynku walutowego gracze z rynku USD doszli do wniosku, że wzrost protekcjonizmu nie pomoże słabnącej gospodarce amerykańskiej i zwiększyli zakłady na tegoroczne obniżki stóp Fed. W efekcie rynek terminowy zaczął w pełni wyceniać aż trzy cięcia stóp w tym roku, co przełożyło się na tańszego dolara. W rezultacie kurs EUR/USD wzrósł do najwyższego poziomu w tym roku (max. 1,0668).   ● [EUR, PLN]   Jednocześnie inwestorzy kupujący wspólną walutę liczą, że wzrost wydatków na zbrojenia w Europie pomoże ożywić gospodarkę Eurolandu. Tym bardziej, że skala nakładów finansowych może być większa po ogłoszeniu przez USA wstrzymania pomocy wojskowej dla Ukrainy. Mimo sporej nerwowości, złoty podążał za rynkiem bazowym, przez co zyskiwał do dolara (USD /PLN min. 3,9008) oraz tracił do euro (EUR/PLN max. 4,1826).


Przed nami
   
● [ADP, ISM]   W dzisiejszym Kalendarzu Eko największą uwagę przyciągają dane z USA dot. zmiany zatrudnienia w sektorze prywatnym wg ADP oraz dot. aktywności w sektorze usług wg ISM.   ● [Scenariusze]   Rynek spodziewa się gorszych wyników w stosunku do poprzedniego miesiąca, co (jeśli się spełni) może sprowadzić kolejne czarne chmury na dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,0700). W przypadku pozytywnej makro-niespodzianki ze Stanów należy się spodziewać korekty wzrostowej zielonej waluty (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0500). W każdym z tych scenariuszy, złoty oraz pozostałe waluty rynków wschodzących znajdą się na przeciwnym biegunie wobec dolara (EUR/PLN punkt wsparcia: 4,1200, punkt oporu: 4,2000; USD/PLN punkt wsparcia: 3,9000, punkt oporu: 4,0500).


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.