Polityka Trumpa pod lupą Fed

 (poniedziałek, 10-03, 8:50)


 Euro ma za sobą najlepszy tydzień od 16 lat.
Rynek Pracy USA: w lutym wzrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym był niższy od prognoz.
Powell (Fed): Bank nie będzie się spieszył z kolejną obniżką stóp.
Kalendarz Eko: indeks nastrojów inwestorów w strefie euro (Sentix).

Za nami
   [EUR]   Według statystyk agencji Reutersa, euro ma za sobą najlepszy tydzień od 16 lat. Motorem napędowym wzrostu notowań wspólnej waluty były informacje z Berlina oraz z Frankfurtu. W środę niemieckie partie koalicyjne uzgodniły utworzenie funduszu infrastrukturalnego o wartości 500 mld EUR, który zrodził nadzieje na rychłe ożywienie w największej gospodarce europejskiej. Z kolei w czwartek Europejski Bank Centralny zasygnalizował, że proces luzowania polityki pieniężnej w strefie euro zbliża się do końca.   ● [USD]   Jednocześnie ze szkodą dla konkurencyjnego dolara rynek zaczął wyceniać, że w tym roku Fed dokona aż trzech obniżek stóp procentowych. Prawdopodobieństwo takiego scenariusza zwiększyła piątkowa publikacja raportu Departamentu Pracy, który pokazał niższy od oczekiwań wzrost zatrudniania w sektorze pozarolniczym (151 tys. w II vs prognoza 160 tys.; poprzednio 125 tys.) oraz niespodziewany wzrost stopy bezrobocia w USA (4,1% vs prognoza 4%; poprzednio 4%). Pod wpływem tej publikacji kurs EUR/USD wzrósł do max. 1,0888, a rynek USD/PLN spadł do min. 3,8218. Straty zielonej waluty zamortyzowały słowa prezesa Fed Jerome’a Powella, który powtórzył, że Bank nie będzie się spieszył z kolejną obniżką stóp, gdyż chce zobaczyć jak polityka nowej administracji Trumpa wpływa na gospodarkę.

Przed nami
   ● [Dziś]   Nowy tydzień ekonomiczny zaczniemy od publikacji indeksu Sentix (o g. 10:30), który poinformuje nas o aktualnych nastrojach inwestorów w strefie euro. Dalszy wzrost tego wskaźnika będzie sprzyjać euro (punkt oporu EUR/USD: 1,0900) oraz jego sąsiadom z CEE (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,1200, USD/PLN: 3,8000), natomiast jego spadek im zaszkodzi (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0700; punkty oporu EUR/PLN: 4,2000, USD/PLN: 4,0000).   ● [Eko-hity tygodnia]   W rozpoczynającym się tygodniu, najważniejszym wydarzeniem ekonomicznym będzie środowa publikacja danych o amerykańskiej inflacji CPI w lutym. Gracze z rynku PLN czekają również na środową decyzję RPP ws. stóp procentowych NBP (rynek oczekuje utrzymania ich bez zmian) oraz na czwartkową konferencję prezesa Adama Glapińskiego. 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.