Cieszą się Niemcy ... i złoty

  (środa, 19-03, 8:50)


 Niemcy: wg ZEW nastroje ekonomiczne są najlepsze od lutego 2022 roku.
USA: w lutym produkcja przemysłowa wzrosła bardziej od prognoz.
Kalendarz Eko: decyzja FOMC ws. stóp Fed. 

Za nami
We wtorek rynek bazowy EUR/USD zbliżył się do psychologicznej granicy 1,10 (max. 1,0954).   ● [DE]   Nowych powodów do zakupów euro dostarczyła wiadomość o najlepszych od lutego 2022 nastrojach ekonomicznych w Niemczech. W marcu indeksu Instytutu ZEW wystrzelił z 26 pkt w lutym do 51,3 pkt, przebijając i tak wysokie oczekiwania rynku (48,3 pkt). Głównym powodem optymizmu za Odrą jest wprowadzenie przez niemieckie władze zmian w restrykcyjnej polityce fiskalnej, które zostały wczoraj zatwierdzone przez Bundestag. Pozytywne sygnały ekonomiczne od naszego zachodniego sąsiada ucieszyły złotego (EUR/PLN min. 4,1737, USD/PLN min. 3,8136).   ● [Trump-Putin]   Źródłem geopolitycznego optymizmu w Europie była wczorajsza rozmowa telefoniczna prezydentów USA i Rosji ws. Ukrainy. Trump określił ją jako "dobrą i produktywną" i zapewnił, że będą współpracować na rzecz całkowitego zawieszenia broni. Napisał na swoich mediach społecznościowych, że "uzgodniliśmy natychmiastowe zawieszenie broni w zakresie całej energii i infrastruktury, rozumiejąc, że będziemy szybko pracować nad całkowitym zawieszeniem broni i ostatecznie nad zakończeniem tej okropnej wojny między Rosją a Ukrainą”.   ● [USA]   Zyski walut EU limitowały pro-dolarowe informacje z USA o niespodziewanym wzroście dynamiki produkcji przemysłowej (0,7% vs prognoza 0,2%; poprzednio 0,3%) oraz o najwyższej od roku liczbie rozpoczętych budów domów w lutym (1501 tys. vs prognoza 1380 tys.; poprzednio 1350 tys.).

Przed nami
   
● [Fed]   Dziś reflektory ekonomistów są zwrócone na amerykański Bank Rezerwy Federalnej. Po dzisiejszym zakończeniu dwudniowego posiedzenia Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku (tj. o g. 19:00) poznamy decyzje FOMC ws. stóp procentowych. W związku z przekonaniem inwestorów o ich utrzymaniu bez zmiannajwiększe zainteresowanie budzą projekcje oprocentowania funduszy federalnych, przygotowane na podstawie anonimowych opinii wszystkich polityków Fed. Aktualnie rynek terminowy wycenia trzy cięcia po 25 punktów bazowych do końca roku, w tym pierwsze w czerwcu.   ● [Scenariusze]   Potwierdzenie tych oczekiwań może pogłębić spadek wartości dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,1000) oraz sprzyjać jego rywalom z G10 i rynków wschodzących (punkty wsparcia EUR/PLN 4,1200, USD/PLN 3,8000). Jeśli jednak wykresy dot-plot pokażą brak cięcia stóp w I połowie roku i ich mniejszą liczbę w 2025, wówczas zielona waluta mogłaby odbić. Jej ew. zakupy (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0800) byłyby wówczas finansowane m.in. ze sprzedaży złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,2200, USD/PLN: 4,0000). 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.