PLN słabnie z powodu rekordowo niskich cen ropy, globalnej wyprzedaży akcji i wysokiego ryzyka politycznego.

(czwartek, 07-01, 10:15)

Wczorajszy świąteczny dzień obfitował w wiele zdarzeń mających długofalowe konsekwencje dla rynków finansowych. Z danych makro należy wyróżnić raport ADP z USA będący zapowiedzią oficjalnych danych z rynku pracy (np. NFP), które poznamy już jutro. Dane były bardzo dobre czego się spodziewali inwestorzy, stąd kurs EUR/USD osiągnął jeszcze przed opublikowaniem wyników poziom 1,0715. Wartość EUR zbliżyła się do mocnego poziomu wsparcia 1,0690 USD, którego pokonanie otworzy drogę do najniższego poziomu 1,0551 z dnia 02-12-2015, czyli sprzed posiedzenia ECB (3-12). O g. 20.00 opublikowano ostatni protokół FOMC, który oddalił oczekiwania inwestorów na kolejne podwyżki stóp FED. Wynika to z obaw niektórych członków ws. braku możliwości szybkiego osiągnięcia 2 proc. celu inflacyjnego. W reakcji na te doniesienia kurs EUR/USD wzrósł do poziomu oporu 1,0800. Także wczoraj opublikowano dane o bardzo dużym wzroście zapasów cen benzyny w USA co wywołało kolejną falę wyprzedaży ropy i drastyczny spadek cen (o ponad 6%). W nocy poznaliśmy nowe dane z gospodarki Chin (PMI dla usług) gorsze od oczekiwań analityków. Sesja na giełdzie w Szanghaju została przerwana po kolejnym, silnym 7% spadku. Wszystkie te wydarzenia mają bezpośredni negatywny wpływ na waluty rynków wschodzących. Jednak w regionie CEE to PLN traci zdecydowanie najwięcej co oznacza, że polska waluta jest dodatkowo obciążona rodzimym ryzykiem politycznym i łatwością skracania pozycji na relatywnie najbardziej płynnym rynku Regionu. Kurs USD/PLN osiągnął wczoraj poziom 4,0516 (g.17.00) zbliżając się do maksymalnego pułapu 4,0637 z 03-12-2015 r. Z kolei kurs EUR/PLN wzrósł do wartości 4,3541 (g. 22.00) zbliżonej do grudniowego rekordu 4,3715 (14-12-2015). Jeśli chińskie władze nie zapanują nad chaosem na giełdach w Państwie Środka nerwowość i pesymizm globalnych inwestorów mogą jeszcze wzrosnąć co stwarza ryzyko dalszego osłabienia PLN i wzrostu kursu EUR/PLN w kierunku kolejnych punktów oporu 4,3700, 4,4000.
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa.Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.