Duuuże oczekiwania wobec ECB

(środa, 11-09, 8:00) 
 

Berlin: rząd zapowiada uruchomienie potężnych inwestycji publicznych w przypadku pogrążania się gospodarki niemieckiej w recesji.
Reuters: BoJ rozważa zwiększenie stymulacji pieniężnej trzeciej gospodarki świata.
Arabia Saudyjska: minister ds. energii opowiada się za większymi cięciami wydobycia ropy.
Władze w Pekinie znoszą limit inwestycji zagranicznych na rynkach kapitałowych.
Kalendarz Eko: Inflacja PPI z USA, decyzja RPP.

Za nami
We wtorek inwestorzy żyli głównie spekulacjami wokół rozpoczynającego się posiedzenia europejskiego Banku Centralnego.   ● [ECB]   Wg anonimowych źródeł cytowanych przez CNBC, wśród członków Rady Prezesów od pewnego czasu trwa ożywiona dyskusja nt. pakietu monetarnego, który mógłby ożywić słabnącą gospodarkę Eurolandu. Na stole leżą m.in. cięcie negatywnych stóp ECB o co najmniej 20 pb. oraz ich utrzymanie w dłuższym okresie (w połączeniu z rekompensatami dla banków komercyjnych), a także uruchomienie nowego programu skupu aktywów (czemu rzekomo sprzeciwiają się kraje Europy Północnej).   ● [DE]   Powagę sytuacji ekonomicznej zauważył rząd w Berlinie, który ustami ministra finansów Olafa Scholza oświadczył, że rozważa plan awaryjny (tzw. shadow budget) umożliwiający, mimo ograniczeń konstytucyjnych, uruchomienie potężnych inwestycji publicznych w przypadku pogrążania się gospodarki niemieckiej w recesji. ● [EUR/USD] Przy braku wyraźnych impulsów politycznych i makroekonomicznych zza Atlantyku (włączając zbliżony do oczekiwań JOLTS), perspektywa zdecydowanego luzowania polityki ECB i niemiecki plan B równoważyły się wzajemnie oraz wartość wspólnej waluty wobec dolara (EUR/USD min. 1,1030, max. 1,1060).   ● [EM]   Przedłużający się pat na głównym rynku bazowym oraz przecieki Reutersa z BoJ nt. możliwości zwiększenia stymulacji pieniężnej gospodarki japońskiej dały większą swobodę ruchu rynkom wschodzącym. Na ich korzyść inwestorzy odczytali m.in. wypowiedź nowego ministra ds. energii Arabii Saudyjskiej, opowiadającego się za dalszymi cięciami wydobycia ropy, co wywołało wzrost cen czarnego złota i innych surowców (Brent: do 63,78 USD/bbl; Crude: do 58,76 USD/bbl). Równie dobry wydźwięk miała decyzja władz chińskich znosząca limit inwestycji zagranicznych na rynkach kapitałowych (przykrywając news o deflacji cen producentów w Państwie Środka). W koszyku EM najbardziej wybiły się południowoafrykański rand i meksykańskie peso (USD/ZAR min. 14,6306, USD/MXN min. 18,5055).   ● [CEE, PLN]   Doniesienia i spekulacje ws. ECB trzymały w szachu waluty peryferyjne strefy euro, jednak pozytywne wrażenie w regionie CEE zrobiły deklaracje gospodarcze Berlina i dane z Wielkiej Brytanii o największym od 11 lat wzroście wynagrodzeń w lipcu (4,0% r/r). To m.in. dzięki nim przejściowe zyski odnotował złoty (EUR/PLN min. 4,3308, USD/PLN min. 3,9182).
Przed nami
W oczekiwaniu na jutrzejsze decyzje Europejskiego Banku Centralnego, dziś inwestorzy koncentrują się na publikacji indeksu cen amerykańskich producentów (PPI).   ● [Scenariusze]   Jeśli jego wynik będzie wyższy od prognozy (1,7%) wzrośnie presja na ceny detaliczne i prawdopodobieństwo mniejszej skali cięć stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych (najbliższy punkt wsparcia EUR/USD: 1,1015, punkty oporu EUR/PLN: 4,3500, USD/PLN: 3,9500). Natomiast w przypadku słabszych danych zwiększą się oczekiwania na bardziej zdecydowane działania luzujące politykę Banku Rezerwy Federalnej, co wymusi na inwestorach redukcję pozycji w zielonej walucie z korzyścią dla euro i jego aliantów (najbliższy punkt oporu EUR/USD: 1,1085, punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3300, USD/PLN: 3,9100). Pod koniec sesji poznamy także komunikat prasowy z posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej, jednak zgodnie z oczekiwaniami rynku najprawdopodobniej stopy procentowe pozostaną na niezmienionym poziomie (stopa referencyjna NBP wynosi 1,5%).

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.