NFP: amerykańska gospodarka spowalnia

(poniedziałek, 09-09, 8:00)


Ludowy Bank Chin obniżył wymagany poziom rezerw obowiązkowych od depozytów złożonych w chińskich bankach komercyjnych.
Departament Pracy USA: w sierpniu zatrudnienie w sektorze pozarolniczym wzrosło o 130 tys.
Powell: wiele amerykańskich firm wstrzymuje się z inwestycjami ze względu na niestabilną politykę handlową.
Kalendarz Eko: Indeks Sentix z EZ.

Za nami
Piątek nie przyniósł jasnych odpowiedzi na pytania dotyczące kursu polityki pieniężnej FED, trapiące obecnie inwestorów.   ● [Makro USA]   Mieszane dane z amerykańskiego rynku pracy (niski wzrost NFP, wysoki wzrost płacy godzinowej) potwierdziły panujące przekonanie, że gospodarcza ekspansja spowalnia i nie zmieniły oczekiwań na drugie w tym roku „korekcyjne” cięcie stóp funduszy federalnych jeszcze we wrześniu br. Kolejne posunięcia Banku Rezerwy Federalnej wciąż jednak pozostają wielką niewiadomą, gdyż zarówno utrzymanie status quo, jak i zmiana monetarnego nastawienia połączona z kolejnymi agresywnymi obniżkami stóp, pozostają na stole.   ● [Powell]   Przyczyny niepewności jeszcze raz wskazał prezes FED. W swoim piątkowym wystąpieniu Powell zwrócił m.in. uwagę, że wiele amerykańskich firm wstrzymuje się z inwestycjami ze względu na niestabilną politykę handlową [Białego Domu]. Z drugiej strony stwierdził, że nie oczekuje aby gospodarka USA wpadła w recesję. Potwierdził też zobowiązanie Banku do symetrycznej obrony dwuprocentowego celu inflacyjnego.   ● [Dolar, renminbi]   Brak przełomowych danych gospodarczych i sygnałów monetarnych z obu stron Atlantyku wystarczyły aby kurs EUR/USD pozostał w wąskim przedziale (min. 1,1020, max. 1,1057). Za to chińska „waluta ludowa” znacząco poprawiła swój bilans wobec amerykańskiego rywala na rynku w Hongkongu (USD/CNH min. 7,0995), po tym jak PBoC trzeci raz w tym roku obniżył wymagany poziom rezerwy obowiązkowej od depozytów przyjmowanych przez banki komercyjne w Państwie Środka. Polityka aktywnej stymulacji wzrostu ekonomicznego stosowana przez Ludowy Bank Chin wsparła inne waluty regionu powiązane z drugą gospodarką świata np. dolara australijskiego (USD/AUD min. 1,4574).   ● [CEE, Złoty]   W Europie geopolityczna poprawa nastrojów równoważyła się z obawami o stan gospodarki niemieckiej (gdzie w lipcu produkcja odnotowała niepokojący spadek). Zabrakło też impulsów z rynku bazowego, przez co rynek PLN pozostał stabilny (EUR/PLN min. 4,3343, max. 4,3456, USD/PLN min. 3,9240, max. 3,9394).
Przed nami
Początek tygodnia przyniesie trochę wytchnienia po dynamicznych, pierwszych dniach września. Kulminacja napięcia nastąpi w czwartek, kiedy poznamy ostatnią decyzję Rady Prezesów ECB pod przewodnictwem prezesa Mario Draghiego. Przedtem, tj. w środę dowiemy się o zmianie cen producentów w USA. Amerykańska inflacja jest teraz w centrum uwagi inwestorów, szczególnie w kontekście piątkowej wypowiedzi Powella i wobec potencjalnych zmian w polityce monetarnej FED.   ● [EU]   W oczekiwaniu na te wydarzenia, jeszcze dziś opublikowana zostanie aktualna wartość indeksu Sentix. Analitycy są bardzo ciekawi czy powtórzy się wynik sprzed miesiąca (- 13,7 pkt), kiedy wiadomość o spadku zaufania inwestorów w EU znacząco pogorszyła notowania wspólnej waluty.   ● [Scenariusze]   Brak poprawy nastrojów będzie negatywnie oddziaływał na wartość wspólnej waluty i jej sprzymierzeńców (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1000, punkty oporu EUR/PLN: 4,3700, USD/PLN: 3,9700). Gdyby jednak wynik okazał się lepszy od prognoz, wzrosną nadzieje na odwrócenie niekorzystnych tendencji w gospodarce strefy euro (punkt oporu EUR/USD: 1,1085, punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3300, USD/PLN: 3,9100).

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.