Między niemieckim makro, a geopolityczną odwilżą

(piątek, 06-09, 8:00)


Niemcy: zamówienia w przemyśle spadły w lipcu o 2,7% m/m, a produkcja o 0,6% m/m (najniżej od XII'2016).
UK: młodszy brat Borisa Johnsona odchodzi z rządu.
Global Times: jest możliwy przełom w rozmowach Waszyngtonu z Pekinem.
Fitch obniża rating dla Hongkongu z AA+ do AA z perspektywą negatywną, po raz pierwszy od 1995r.
Kalendarz Eko: Raport Departamentu Pracy USA (NFP, śr. płaca godzinowa), wystąpienie publiczne prezesa FED.

Za nami
W czwartek na rynkach finansowych dominowała pozytywna energia zakumulowana jeszcze w środę. Inwestorzy pozbywali się bezpiecznych aktywów (np. obligacji skarbowych, czy metali szlachetnych) oraz niskooprocentowanych walut (jak japoński jen), finansując w ten sposób bardziej obiecujące i ryzykowne strategie.   ● [Giełdy]   Dużym popytem cieszyły się m.in. akcje (NIKKEI: +2,12% do 21085,94 pkt, DAX: +0,85% do 12126,78 pkt, DJI: +1,41% do 26728,15 pkt), które dyskontowały przede wszystkim wznowienie negocjacji handlowych na najwyższym szczeblu między USA i Chinami oraz zapowiedź Pekinu dot. znaczącego postępu w rozmowach. Dobry wpływ miały również obiecujące wyniki zatrudnienia w amerykańskim sektorze prywatnym wg ADP (195 tys. vs prognoza 148 tys.), wskazujące na wysoką odporność rynku pracy na zawirowania geopolityczne i solidne wsparcie dla krajowej konsumpcji.   ● [GBP]   Kolejne niepowodzenia parlamentarne świeżo upieczonego premiera Wielkiej Brytanii (m.in. nieudana próba doprowadzenia do przedterminowych wyborów) postawiły na nogi funta, który odzyskał utracone terytorium zarówno wobec dolara (GBP/USD max.: 1,2354), jak i euro (EUR/GBP min.: 0,8943).   ● [EUR]   Mimo spadku ryzyka geopolitycznego wspólnej walucie ciążyły niepomyślne dane makro. Kolejny złowrogi sygnał nadszedł z gospodarki niemieckiej, gdzie w lipcu zamówienia spadły o 5,6% w skali rocznej i o 2,7% w porównaniu do czerwca.   ● [USD]   Kombinacja optymistycznych danych z amerykańskiego rynku pracy ze zmniejszeniem napięcia w stosunkach handlowych Waszyngtonu z Pekinem zrównoważyła wartość dolara w stosunku do euro (EUR/USD min. 1,1032, max. 1,1085), ale zwiększyła jego atrakcyjność wobec jena (USD/JPY max. 107,23).   ● [PLN]   Z powodu stabilizacji na rynku bazowym EUR/USD i niepokojących danych makro zza Odry na rynku PLN brakowało zdecydowanych argumentów do zmiany wyceny polskiej waluty (EUR/PLN min. 4,3343, max. 4,3509, USD/PLN min. 3,9129, max. 3,9467).
Przed nami
   ● [Raport DP]   Dziś uwaga inwestorów skupi się całkowicie na wynikach raportu Departamentu Pracy USA, zawierającym m.in. informacje na temat zmian zatrudnienia w sektorze pozarolniczym oraz płacy godzinowej. Zbliżające się posiedzenie FED (18/09) podnosi znaczenie dzisiejszych publikacji. Wczoraj rynek pozytywnie odebrał raport ADP (195 tys nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym/ 148 tys prognoza), który często jest uznawany za dobry prognostyk oficjalnych danych NFP. Ekonomiści zakładają wynik na poziomie 160 tys., a więc zbliżony do poprzedniego miesiąca (164 tys.) oraz utrzymanie dynamiki stawki godzinowej na poziomie 0,3% m/m.   ● [Prezes FED]   Rynek będzie też bacznie przysłuchiwać się wypowiedzi Powella (wystąpienie o godz. 18:30), mając nadzieję na otrzymanie wskazówek dotyczących polityki monetarnej FED.   ● [Scenariusze]   Dane zbliżone lub nieco lepsze od oczekiwań oraz brak niespodzianek ze strony prezesa FED nie wpłyną na prawdopodobieństwo obniżki stóp o 25 pb na najbliższym posiedzeniu amerykańskiego banku centralnego (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0960, punkty oporu EUR/PLN: 4,3800, USD/PLN: 3,9800). Z kolei NFP gorszy od prognoz zwiększy niepewność ws. dalszej polityki Rezerwy Federalnej i byłby dobrym pretekstem do realizacji zysków przed zbliżającym się weekendem (punkt oporu EUR/USD: 1,1085, punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3300, USD/PLN: 3,9100).

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.