Johnson, Trump i dolar w opałach

(środa, 25-09, 8:00)

UK: Sąd Najwyższy orzekł, że niedawna decyzja Johnsona o zawieszeniu parlamentu była niezgodna z prawem.
Niemcy: we wrześniu odnotowano pierwszą od 6 m-cy poprawę nastrojów wśród przedsiębiorców (IFO).
Amerykański sekretarz skarbu: za 2 tygodnie zostaną wznowione oficjalne negocjacje handlowe USA z Chinami.
USA: zaufanie konsumentów spadło najbardziej od 9 m-cy (CB).
Amerykańscy Demokraci zapowiadają wszczęcie śledztwa grożącego impeachmentem prezydenta Trumpa.
Kalendarz Eko: Wystąpienia polityków ECB i FED, sprzedaż nowych domów w USA oraz raport agencji EIA o zmianie zapasów paliw za oceanem.

Za nami
Po piątkowej oraz poniedziałkowej wyprzedaży złotego, we wtorek nastąpiło odreagowanie, które pozwoliło mu odrobić część strat.   ● [UK]   Nastroje wokół PLN (oraz innych walut EU) poprawił werdykt Sądu Najwyższego Wielkiej Brytanii, który jednogłośnie orzekł, że niedawna decyzja Borisa Johnsona o zawieszeniu pracy parlamentu była niezgodna z prawem. Zdaniem analityków stanowisko SN zwiększyło nadzieje na uniknięcie bezumownego Brexitu, co pozytywnie oddziaływało na notowania funta szterlinga (max. GBP/USD 1,2499, GBP/PLN 4,9808).   ● [DE]   Klimat inwestycyjny na Starym Kontynencie uległ także ociepleniu za sprawą publikacji indeksu Instytutu IFO, który pokazał pierwszą od sześciu miesięcy poprawę nastrojów niemieckich przedsiębiorców (94,6 pkt we wrześniu vs prognoza 94,4 pkt). Mimo przerwania czarnej serii martwił fakt, że subindeks dot. oczekiwań biznesowych osiągnął najniższą wartość od czerwca 2009 (90,8 pkt vs prognoza 92). Dodatkowym źródłem optymizmu dla złotego (min.: EUR/PLN 4,3736, USD/PLN 3,9723) i innych aktywów spod znaku EM była wypowiedź amerykańskiego ministra skarbu Steven'a Mnuchina, który poinformował, że za 2 tygodnie zostaną wznowione oficjalne negocjacje handlowe z Chinami.   [USA]   Jednocześnie obciążeniem dla konkurencyjnego dolara (EUR/USD max. 1,1024) były dużo niższe od oczekiwań wyniki amerykańskich indeksów: FED Richmond (-9 pkt vs prognoza 2 pkt) oraz Conference Board (wskaźnik zaufania konsumentów), który we wrześniu odnotował największy spadek od 9 miesięcy (z 134,2 pkt do 125,1 pkt, wobec oczekiwanych 133,5 pkt). Powodów do sprzedaży zielonej waluty dostarczyła także zapowiedź przez Nancy Pelosi (speakera Kongresu z Partii Demokratycznej) wszczęcia śledztwa grożącego impeachmentem prezydenta Donalda Trumpa. Wg Demokratów podczas rozmowy telefonicznej 25 lipca br. Trump naciskał na prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, aby pomógł mu w prześwietleniu sprawy Joe Bidena (prawdopodobnego rywala w walce o reelekcję w 2020) i jego syna, który w latach 2014-19 pracował dla firmy wydobywającej ukraiński gaz.
Przed nami
Dziś w kalendarzu ekonomicznym na największą uwagę zasługują wystąpienia polityków ECB i FED oraz dane nt. sprzedaży nowych domów w USA.   ● [ECB]   W pierwszej części sesji głos zabierze dwóch członków zarządu Europejskiego Banku Centralnego: Benoit Coeure i Sabine Lautenschläger. W przypadku powtórzenia przez nich obaw prezesa Mario Draghiego dot. negatywnego wpływu utrzymującego się spowolnienia w przemyśle europejskim na gospodarkę całego regionu należy się liczyć z kolejną przeceną euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0966) oraz walut CEE (punkty oporu EUR/PLN: 4,4000, USD/PLN: 4,0100).   ● [FED]   Z kolei w drugiej części dnia swoje wypowiedzi zaplanowane mają dwoje polityków Banku Rezerwy Federalnej: prezes oddziału w Chicago Charles Evans i prezes oddziału w Kansas City Esther George (oboje z prawem głosu w FOMC do końca roku). Ze względu na różnice zdań wśród członków Komitetu ws. ostatniej decyzji o obniżce stóp procentowych w USA, ich słowa będą analizowane po kątem potencjalnego rozkładu głosów i szansy na kolejny taki ruch na najbliższym posiedzeniu, które odbędzie się 30 października br. Ewentualne ostrożne komentarze członków FOMC i pogorszenie danych z amerykańskiego rynku nieruchomości zwiększą prawdopodobieństwo kolejnego cięcia (aktualnie 59,9% szans), co będzie szkodzić dolarowi (punkt oporu EUR/USD 1,1025) i sprzyjać jego konkurentom z G10 oraz EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3400, USD/PLN: 3,9500). Gracze z rynków wschodzących powinni także pamiętać o dzisiejszej publikacji raportu agencji EIA, który poinformuje o zmianie zapasów paliw w Stanach Zjednoczonych.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.