Trump: euro traci jak szalone

(poniedziałek, 02-09, 8:00)

Trump: euro spada wobec dolara jak szalone.
Goldman Sachs spodziewa się obniżki stóp ECB we wrześniu o 20 pb.
Eurodolar najniżej od maja 2017.
Kurs USD/PLN zatrzymał się na granicy 4,0000.
Kalendarz Eko: indeksy PMI dla przemysłu w krajach europejskich.


Za nami
   ● [EUR]   Ostatni dzień roboczy sierpnia na rynkach walutowych upłynął pod znakiem wyprzedaży euro. Na wycenę wspólnej waluty destrukcyjnie oddziaływał wpis Trumpa na Twitterze. Prezydent USA napisał, że „euro spada do dolara jak szalone, co daje im [EU] dużą przewagę eksportową i produkcyjną (...)!”. Zdaniem analityków ostatnia deprecjacja wspólnej waluty może być katalizatorem potencjalnych amerykańskich ceł na towary wyprodukowane w Europie. Obawy o realizację tego scenariusza potęgują rosnące oczekiwania na agresywne łagodzenie polityki przez Europejski Bank Centralny podczas najbliższego posiedzenia, zaplanowanego na 12 września br. Wśród nich są analitycy banku Goldman Sachs, którzy spodziewają się obniżki stóp procentowych o 20 pb. Pod wpływem tych czynników kurs EUR/USD po raz pierwszy od maja 2017 zameldował się poniżej granicy 1,1000 (min. 1,0963).   ● [USD]   Presji na euro towarzyszył wzrost atrakcyjności zielonej waluty, spowodowany znacznym wzrostem wydatków konsumpcyjnych Amerykanów w lipcu (0,6% m/m vs prognoza 0,5% m/m).   ● [PLN]   Zbliżający się weekend nie zachęcał do zajmowania nowych pozycji na rynku PLN, stąd złoty mechanicznie podążał za eurodolarem. W efekcie nasza waluta zyskała do tracącego globalnie euro (EUR/PLN min. 4,3718) i straciła wobec drożejącego dolara. Kurs USD/PLN zatrzymał się dopiero na granicy 4,0000 (max. 3,9979 tj. najwyżej od kwietnia 2017). Pozycji polskiej waluty broniły lepsze od prognoz dane GUS. Pozytywnie zaskoczyły wyniki dot. wzrostu gospodarczego w II kw (4,5% r/r vs prognoza 4,4%) oraz inflacji CPI w sierpniu (0% m/m vs prognoza -0,1% m/m oraz 2,8% r/r vs prognoza 2,8%).
Przed nami
   ● [PMI]   Dziś na pierwszym planie będą publikacje sierpniowych wskaźników PMI dla przemysłu EU. Wstępne wyniki z Francji oraz Niemiec (ogłoszone 22-08) wskazały na poprawę koniunktury w tym sektorze.   ● [Scenariusze]   Potwierdzenie tej tendencji w Hiszpanii, we Włoszech oraz w Polsce zwiększy nadzieje, że europejski przemysł najgorsze ma już z sobą, co będzie stymulować popyt na euro (punkt oporu EUR/USD: 1,1060) oraz waluty regionu CEE, w tym złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3500, USD/PLN: 3,9400). W przypadku negatywnej niespodzianki należy się liczyć z kontynuacją wyprzedaży walut EU (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0960; punkty oporu EUR/PLN: 4,4000, USD/PLN: 4,0000). Ze względu na świętujących dziś Amerykanów (Święto Pracy), po południu można się spodziewać mniejszej zmienności kursów.   ● [Kolejne dni]   W rozpoczynającym się tygodniu najważniejszym wydarzeniem ekonomicznym na świecie będzie ogłoszenie sierpniowego raportu Departamentu Pracy USA (w piątek). Tuż za nim w hierarchii ważności znajduje się środowa publikacja bilansu handlu zagranicznego Stanów Zjednoczonych, która nabiera dodatkowego znaczenia z powodu wysokiego napięcia w relacjach handlowych Amerykanów z Chińczykami. Zdaniem niektórych analityków Pekin próbuje grać na przeczekanie i wykorzystać czas w celu restrukturyzacji krajowej gospodarki i przemysłu.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.