Polityka i gospodarka, czyli podwójny zysk dolara

(poniedziałek, 23-09, 8:00)


Chiny twierdzą, że mogą importować duże ilości ropy z USA jeśli nie będzie wojny handlowej.
Dublin odrzuca propozycje premiera UK ws. Brexitu, a irlandzki MSZ oświadczył, że są niewiarygodne.
UK: w najbliższych dniach brytyjski Sąd Najwyższy wyda orzeczenie ws. legalności wniosku Borisa Johnsona o zawieszenie prac parlamentu na 5 tygodni.
EU przypomniała, że może nałożyć cła odwetowe na USA jeśli prezydent Trump zdecyduje się wprowadzić nowe taryfy na samochody importowane z Unii.
USA: Prezydent Trump ogłosił sankcje na irański bank centralny po ataku na saudyjskie rafinerie.
W tym tygodniu będą wznowione robocze rozmowy chińskiej delegacji handlowej z negocjatorami amerykańskimi.
Kalendarz Eko: Wstępne wyniki PMI dla przemysłu i usług w Eurolandzie oraz w USA.

Za nami
   ● [USD]   W piątek do głosu doszły dwa czynniki przemawiające na korzyść dolara. Z jednej strony (politycznej) niespodziewanie skrócono program pobytu chińskiej delegacji handlowej w USA (odwołując jej planowane wizyty na farmach w Montanie). Wywołało to niepokój o wynik roboczych rozmów, które mają przygotować grunt pod październikowe spotkanie na wyższym szczeblu. Z drugiej strony (makroekonomicznej) inwestorzy uświadomili sobie, że amerykańska gospodarka radzi sobie obecnie znacznie lepiej od jej największych konkurentów w Azji i w Europie. Przypomniały o tym dane zza oceanu o najwyższej od 12 lat liczbie rozpoczętych budów domów oraz o odbiciu produkcji przemysłowej. Status bezpieczniejszej waluty i oddalenie perspektywy dalszych cięć stóp FED (wycena kolejnego do XII’19 spadła z 69% w czwartek do 64% w piątek) faworyzowały dolara podwójnie, dzięki czemu umocnił się m.in. wobec euro do min. 1,0996. Jedną z niewielu walut, które pozostały na wygranym polu w starciu z amerykańskim faworytem był japoński jen, który dyskontował brak luzowania polityki Banku Japonii oraz wysokie napięcie na Bliskim Wschodzie podtrzymywane zapowiedzią nałożenia nowych sankcji amerykańskich na Iran.   ● [EUR, GBP, CEE]   Na Starym Kontynencie nastroje popsuły informacje zza Kanału La Manche. Dublin odrzucił zeszłotygodniowe propozycje Londynu dot. Brexitu, określając je mianem niewiarygodnych. Natomiast Financial Times wywołał polityczną burzę na Wyspach ujawniając, że premier Johnson wcale nie spodziewał się osiągnięcia prawnego porozumienia z Unią ws. irlandzkiej granicy. W tej sytuacji inwestorzy uznali, że bezpieczniej będzie zrealizować niemałe zyski z ubiegłotygodniowego umocnienia funta (i przy okazji poczekać do wyroku brytyjskiego Sądu Najwyższego ws. legalności odroczenia prac parlamentu), doprowadzając do jego sporej przeceny (GBP/USD min. 1,2450, EUR/GBP max. 0,8856). Słabość walut EU i EM oraz ostatnie potknięcia polskiej gospodarki nie pozostały bez wpływu na notowania złotego. W piątek nasza waluta straciła dystans zarówno do euro (EUR/PLN max. 4,3819), jak i do dolara (USD/PLN max. 3,9815).
Przed nami
   ● [EKO]   Dzięki wielu istotnym publikacjom makroekonomicznym z Europy i z USA początek nowego tygodnia zapowiada się bardzo ciekawie. Już za chwilę Instytut Markit Economics dostarczy nam wiedzy na temat aktywności w sektorze przemysłu oraz w usługach (indeksy PMI) m.in. w Niemczech oraz w strefie euro. Będą to wstępne wyniki obrazujące bieżącą sytuację gospodarczą w poszczególnych krajach. Finalne dane poznamy 3 października. Po południu dowiemy się jak radzą sobie amerykańscy przedsiębiorcy w przemyśle i w usługach, ale pamiętajmy, że ranga danych PMI z USA jest niższa niż europejskich. W ocenie koniunktury gospodarczej w Stanach Zjednoczonych, inwestorzy przywiązują większą wagę do wskaźnika ISM, którego finalny wrześniowy wynik będzie również ogłoszony w dniu 3 października.   ● [Scenariusze]   Analitycy i rynek spodziewają się poprawy sytuacji w Eurolandzie (DE: PMI przemysł 44 pkt, PMI usługi 54,3 pkt; EU: PMI przemysł 47,3 pkt, PMI usługi 53,3 pkt), co będzie wspierać euro i jej sojuszników z CEE (punkt oporu EUR/USD 1,1086, punkty wsparcia EUR/PLN 4,3300, USD/PLN 3,9200). Fiasko tego scenariusza może oznaczać wzrost przewagi dolara i wznowienie wyprzedaży euro (punkt wsparcia EUR/USD 1,0990, punkty oporu EUR/PLN 4,3800, USD/PLN 3,9800).   ● [Polityka]   Warto obserwować międzynarodową scenę polityczną w związku z rozpoczynającym się dziś Zgromadzeniem Ogólnym ONZ w Nowym Jorku. Główne punkty agendy politycznej interesujące obecnie inwestorów to sytuacja na Bliskim Wschodzie i Brexit.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.