Trump: dolar szkodzi amerykańskiemu eksportowi

(wtorek, 17-09, 8:00)


Chiny: w sierpniu produkcja przemysłowa wzrosła o 4,4% r/r (tj. najwolniej od 2002 roku).
Rynek ropy: po ataku zbrojnym na największą rafinerię w Arabii Saudyjskiej cena baryłki ropy Brent skoczyła maksymalnie o 19%.
Boris Johnson zapowiedział, że nie poprosi Unii o przesunięcie terminu Brexitu (31 X).
Trump: najsilniejszy dolar w historii szkodzi [amerykańskiemu] eksportowi.
Kalendarz Eko: Indeks ZEW i amerykańska produkcja przemysłowa. 
 
Za nami
   ● [Ropa]   Weekendowy atak dronów na największą rafinerię w Arabii Saudyjskiej odsunął w cień ważne decyzje monetarne podjęte przez ECB w czwartek i przyćmił oczekiwane rozstrzygnięcia rozpoczynającego się posiedzenia amerykańskiego Banku Rezerwy Federalnej. Do akcji terrorystycznej przyznają się jemeńscy partyzanci Houthi – sojusznicy Iranu, jednak Stany Zjednoczone oficjalnie przypisują go Teheranowi. Szkody są tak duże, że zmniejszą produkcję saudyjskiej ropy o ponad połowę na co najmniej trzy miesiące, co oznacza potencjalne ograniczenie światowych dostaw czarnego złota o ponad 5%. W poniedziałek rano odpowiedzią rynku naftowego na te wydarzenia był gwałtowny i niespotykany wzrost cen ropy o 19% (max. Crude: 63,89 USD/bbl, Brent: 71,95 USD/bbl). Uruchomiło to reakcję łańcuchową doprowadzając do zwyżki wartości japońskiego jena (USD/JPY min. 107,49) i szwajcarskiego franka (USD/CHF min. 0,9865) oraz metali szlachetnych i przemysłowych. Naturalną konsekwencją był wzrost obaw, że wysokie ceny surowców spowodują dalsze spowolnienie gospodarki światowej. Widmo konfliktu militarnego USA-Iran oraz recesji zajrzało w oczy inwestorom, którzy przystąpili do wyprzedaży akcji posyłając „na południe” najważniejsze indeksy giełdowe (HSI: -0,83% do 27124,55 pkt, DAX: -0,71% do 12380,31 pkt, DJI: -0,52 % do 27076,82 pkt).   ● [Petro-waluty]   Zagrożenie światowych dostaw ropy rozkręciło popyt na petro-waluty. W oczekiwaniu na wzrost eksportu surowca z Rosji, Norwegii i Kanady zwyżkowały: rosyjski rubel (USD/RUB: - 0,45%), norweska korona (USD/NOK: -0,33%) i kanadyjski dolar (USD/CAD: -0,33%).   ● [USD]   Podwójny zysk zanotował amerykański dolar, który korzystał na statusie bezpiecznej waluty oraz waluty największego producenta ropy na świecie (EUR/USD min. 1,0990). Jego pozycję podbił jeszcze w niedzielę prezydent USA, podejmując decyzję o uruchomieniu strategicznych rezerw naftowych USA w wielkości niezbędnej do zbilansowania światowego zapotrzebowania. Popyt na bezpieczne aktywa osłabł, gdy Donald Trump oznajmił, że nie będzie się śpieszył z militarną odpowiedzią wobec Iranu.   ● [PLN]   Mimo poważnych przetasowań na rynkach finansowych złoty zachował zimną krew, tracąc jak wszyscy wobec dolara (USD/PLN max. 3,9452) i tylko nieznacznie oddając pole wspólnej walucie (EUR/PLN max. 4,3359).
Przed nami
   ● [EKO]   Dziś rozpoczyna się kluczowe dla rynków, dwudniowe posiedzenie amerykańskiego Banku Rezerwy Federalnej (17 - 18 IX). Zanim w środę poznamy decyzje członków Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku (FOMC), zza Odry nadejdą informacje o sytuacji gospodarczej w Niemczech wg. oceny 350 ekspertów z branży finansowej. W poprzednim miesiącu Indeks instytutu ZEW (Europejskie Centrum Badań nad Gospodarką) bardzo rozczarował inwestorów wynikiem -44,1 pkt, który był najniższy od grudnia 2011 roku. Konsensus analityków wskazuje, że we wrześniu indeks utrzyma się na niskim poziomie (-37,8 pkt). Po południu trzeba zwrócić uwagę na publikację danych dotyczących produkcji przemysłowej w USA (gdyż na podstawie tego wskaźnika można będzie oszacować tempo wzrostu amerykańskiego PKB). Rynek spodziewa się jej wzrostu o 0,2%, czyli lepiej niż w poprzednim miesiącu (-0,2%).   ● [Scenariusze]   Lepszy wynik produkcji przemysłowej może zmniejszyć apetyt członków FOMC na większe obniżki stóp funduszy federalnych (poza jutrzejszą o 25 pb., zdyskontowaną w 77,3%) i będzie sprzyjał zakupom dolara (punkt wsparcia EUR/USD 1,0990) kosztem jego rywali (punkty oporu EUR/PLN 4,3500, USD/PLN 3,9700). Gorsze dane mogą być argumentem do zwiększenia zakładów na kontynuację serii cięć FED oraz szansą na tańszego dolara (punkt oporu EUR/USD 1,1086) oraz droższą złotówkę (punkty wsparcia EUR/PLN 4,3100, USD/PLN 3,9000).   ● [Geopolityka]   Nie należy spuszczać z oczu polityków i rozwoju wypadków wokół ataku na Arabię Saudyjską, konfliktu handlowego USA-ChRL (chiński wiceminister udaje się do Waszyngtonu) i Brexitu (brytyjski Sąd Najwyższy ma się wypowiedzieć ws. zamknięcia sesji parlamentu UK).
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.