Inwestorzy kupili plotki o ECB, czy sprzedadzą fakty?

(czwartek, 12-09, 8:00)


Chiny zwolniły 16 grup towarów amerykańskich (bez soi i wieprzowiny) z wcześniejszych podwyżek ceł.
Zarząd giełdy w Hongkongu przedstawił ofertę przejęcia giełdy londyńskiej.
Szkocja: Sąd apelacyjny uznał zawieszenie parlamentu UK dokonane przez premiera za niezgodne z prawem.
Donald Trump: FED powinien obniżyć stopy procentowe do zera lub mniej. USA powinny płacić najniższą stawkę.
Kalendarz Eko: Decyzje ECB ws. polityki pieniężnej.

Za nami
   ● [EUR/USD]   W środę oczekiwania na agresywne rozluźnienie polityki pieniężnej w Eurolandzie sięgnęły zenitu, przechylając punkt równowagi rynku EUR/USD w stronę dolara (min. 1,0985). Analitycy zwracają uwagę, że wyprzedaż wspólnej waluty za pięć dwunasta przed decyzją Europejskiego Banku Centralnego bazuje jedynie na plotkach i daleko idących domysłach, dlatego przestrzegają przed rozczarowaniem faktami i realizacją zysków jeszcze dziś, po ogłoszeniu wyniku posiedzenia Rady Prezesów (więcej na ten temat w części Przed nami). Za amerykańską walutą przemawiały także dane z USA nt. inflacji PPI, która w sierpniu zaskoczyła in plus, zwiększając nadzieje na odbicie cen konsumpcyjnych i ograniczenie skali obniżek stóp FED.   ● [USA-ChRL]   Mimo wyczekiwania na decyzje monetarne po obu stronach Atlantyku nastroje na rynkach finansowych uległy znacznej poprawie. Przyczyną tego zwrotu akcji było zaskakujące posunięcie władz chińskich, które w przededniu wznowienia rozmów handlowych z Amerykanami postanowiły wyłączyć wcześniejszą podwyżkę cła dla 16 grup towarów sprowadzanych ze Stanów Zjednoczonych. Ten gest de-eskalacji konfliktu na linii Waszyngton - Pekin został doceniony przede wszystkim przez giełdowych graczy we wszystkich częściach globu (NIKKEI: +0,96% do 21597,76 pkt, DAX: +0,74% do 12359,07 pkt, DJI: +0,85% do 27137,04 pkt). Koniunkturę giełdową podkręcił Donald Trump, wysuwając pod adresem FED postulat obniżenia amerykańskich stóp do zera lub niżej. Efektem ubocznym tych wydarzeń był spadek popytu na bezpieczne aktywa, stąd na przegranej pozycji znalazł się m.in. japoński jen (USD/JPY max. 108,17).   ● [Brexit, CEE]   Spore zamieszanie wywołał na Wyspach szkocki sąd apelacyjny, który uznał wczoraj zawieszenie parlamentu brytyjskiego, dokonane przez premiera Johnsona, za niezgodne z prawem. Ostateczny werdykt w tej sprawie wyda w przyszłym tygodniu Sąd Najwyższy Wielkiej Brytanii. To wydarzenie zbiło z tropu funta, który w wyniku realizacji zysków stracił grunt wobec dolara (GBP/USD min. 1,2312). W ślad za szterlingiem poszedł złoty, dyskontując niepewność zarówno ws. Brexitu, jak i decyzji ECB (EUR/PLN max. 4,3421, USD/PLN max. 3,9494).
Przed nami
   ● [ECB]   Dziś wreszcie otrzymamy odpowiedź na kluczowe pytania dotyczące polityki pieniężnej Europejskiego Banku Centralnego i dowiemy się jakich narzędzi użyje aby przeciwdziałać skutkom globalnej wojny handlowej oraz objawom początku recesji w Europie. Inwestorzy są przekonani, że ECB podejmie szereg działań monetarnych stymulujących gospodarkę Eurolandu. Rynek oczekuje zarówno cięcia stóp procentowych, jak i rozszerzenia programu QE. Skala tych zmian będzie miała bezpośredni wpływ na kondycję i konkurencyjność europejskiego sektora bankowego. Obecnie stopa depozytowa znajduje się na poziomie -0,4% i generuje duże koszty dla banków, obniżając ich rentowność, stąd spodziewane są także działania osłonowe. To posiedzenie i decyzje, które na nim zapadną będą miały również wymiar historyczny ze względu na kończącą się ośmioletnią kadencję Mario Draghiego, którego zastąpi Christine Lagarde.   ● [Scenariusze]   Cięcie stóp procentowych o więcej niż 20 pb wraz z ogłoszeniem dużego programu skupu obligacji będzie oznaczało dodruk tańszego euro, dlatego będzie argumentem za umocnieniem konkurencyjnego dolara. Kurs EUR/USD, który wczoraj na chwilę osiągnął min. 1,0985, dziś znajduje się w okolicy poziomu wsparcia 1,1000 i może w tej sytuacji pokonać kolejne bariery (następne wsparcie EUR/USD 1,0985, opór EUR/PLN 4,3500, USD/PLN 3,9500). Gdyby jednak decyzje okazały się mniej radykalne od oczekiwań istnieje duże prawdopodobieństwo, że inwestorzy przestąpią do realizacji zysków, co w efekcie doprowadziłoby do umocnienia euro (opór EUR/USD 1,1060, wsparcie EUR/PLN 4,3300, USD/PLN 3,9100).

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.