Juncker: umowa ws. Brexitu zostanie zawarta

(piątek, 20-09, 8:00)


W sierpniu polska produkcja przemysłowa spadła o 1,3% r/r. To najgorszy wynik od X’16.
Filipiny: Gubernator banku centralnego uważa, że największym zagrożeniem dla światowej gospodarki jest Donald Trump.
UK: w sierpniu dynamika sprzedaży detalicznej spadła 2,9% r/r do 2,7% r/r.
Wg brytyjskiej prasy to Macron stoi za nowym ultimatum dla Borisa Johnsona.
Mimo, że najnowsza projekcja FED nie przewiduje kolejnej obniżki stóp w 2019, rynek wycenia ją w 65 %.
OECD obniżyło globalne prognozy gospodarcze przewidując wzrost na poziomie 2,9% (poprzednio 3,2%).
OECD ostrzega Wielką Brytanię, że Brexit doprowadzi do recesji.
Po głosowaniu 9:0 Bank Anglii pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie.
BoE inflacja w UK może być niższa jeśli utrzyma się niepewność związana z Brexitem.
Fox News: Trump przyznał, że Jerome Powell jest bezpieczny na swoim stanowisku mimo, że nie obniżył wystarczająco stóp procentowych.
Kalendarz Eko: Sprzedaż detaliczna w PL, wystąpienie prezesa FED z Bostonu Erica Rosengrena.

Za nami
   ● [Polityka pieniężna]   Seria jastrzębich decyzji banków centralnych USA, Japonii, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i Norwegii zmniejszyła obawy inwestorów przed globalną recesją. Wyszło na jaw, że z punktu widzenia polityki monetarnej, mimo istniejących zagrożeń, sytuacja ekonomiczna na świecie nie jest wcale taka zła, a jej przyszłość wcale nie rysuje się w czarnych barwach. Na przykład prezes FED uważa, że obecne wyzwania gospodarki Stanów Zjednoczonych mogą i powinny być zaadresowane poprzez nieduże korekty stóp funduszy federalnych. Zdaniem Powella amerykański rynek pracy jest wciąż silny, a inflacja mierzona w skali roku wkrótce powróci do dwuprocentowego celu Banku. Analitycy podkreślają też, że największe banki centralne sygnalizują gotowość do szybkiego luzowania swojej polityki w przypadku zmaterializowania się zagrożeń dla wzrostu gospodarczego. Taką deklarację przedstawił m.in. Bank Japonii, otwierając wczoraj furtkę do zwiększenia skali stymulacji pieniężnej na następnym posiedzeniu w październiku. Pośrednim skutkiem takiej postawy bankierów centralnych stał się spadek napięcia na rynkach wschodzących (USD/CNH min. 7,0767) i stabilizacja głównych indeksów giełdowych na świecie (NIKKEI: +0,38% do 22044,45 pkt, DAX: +0,55% do 12457,70 pkt, DJI: -0,19% do 27094,79 pkt).   ● [Brexit]   Na Starym kontynencie dodatkowym źródłem optymizmu stała się wypowiedź Jean-Claude Junckera, który wyraził przekonanie, że umowa ws. warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej zostanie zawarta. W jego opinii Brexit bez umowy miałby katastrofalne skutki przez okres co najmniej jednego roku (głównie dla Brytyjczyków, gdyż nie ma pewności, że są do tego przygotowani). Przewodniczący Komisji Europejskiej potwierdził, że otrzymał od premiera Johnsona propozycje wyjścia z impasu, ale ich jeszcze nie czytał. Te wiadomości podziałały ożywczo na funta, którego notowania wystrzeliły do góry (GBP/USD max. 1,2582, GBP/PLN max. 4,9412). Pośrednio zyskała też wspólna waluta, której wartość wzrosła w relacji do dolara (EUR/USD max. 1,1074).   ● [PLN]   Globalne umocnienie szterlinga i euro miały neutralny skutek dla złotego (EUR/PLN min. 4,3369, max. 4,3506), ale straty dolara w G10 przełożyły się na spadek kursu USD/PLN (min. 3,9197). Wydarzenia zagraniczne nieco przyćmiły niepokojące informacje z krajowej gospodarki. Wg wczorajszej publikacji GUSu polska produkcja przemysłowa niespodziewanie spadła w sierpniu o 1,3%, co jest najgorszym wynikiem od października 2016 roku. Co prawda minister Jadwiga Emilewicz uspokaja, że to chwilowa zadyszka, ale dopóki sytuacja się nie wyjaśni inwestorzy będą nieco bardziej ostrożni w zakupach polskiej waluty.
Przed nami
   ● [EKO]   Po kumulacji arcyważnych wydarzeń w kilku poprzednich dniach, koniec tygodnia zapowiada się dość spokojnie (przynajmniej sądząc po kalendarzu ekonomicznym). O godzinie 10:00 poznamy wyniki krajowej sprzedaży detalicznej, które pozwolą nam ocenić bieżącą koniunkturę gospodarczą w Polsce. Wg analityków sprzedaż detaliczna w ujęciu rocznym jest mocno skorelowana z wynikami produkcji przemysłowej. Obecnie rynek sądzi, że wskaźnik wyniesie 6,5% r/r, a więc będzie niższy niż miesiąc temu 7,4% r/r. Wczorajsza publikacja dotycząca rodzimej produkcji mocno rozczarowała (-1,3%), stąd istnieje obawa, że tu też może spotkać nas niemiła niespodzianka. Przyczynę tego upatruje się w globalnym spowolnieniu oraz problemach u naszych zachodnich sąsiadów, które zaczęły w większym stopniu rzutować na polską gospodarkę.   [Scenariusze]   Kolejne słabe dane makro z kraju będą dla inwestorów bodźcem do sprzedaży złotego (punkty oporu EUR/PLN 4,3500, USD/PLN 3,9500). Optymistyczne wiadomości z GUS zmniejszą obawy przed gwałtownym hamowaniem gospodarki polskiej i zwiększą popyt na złotego, który napotka na bariery wsparcia EUR/PLN 4,3100, USD/PLN 3,9000. Po południu (o g. 16:20) warto zwrócić uwagę na wystąpienie prezesa FED z Bostonu Erica Rosengrena, który może rzucić więcej światła na rozkład głosów w FOMC i opinie w obozie jastrzębi.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.