Ostrożnie z tą ropą

(poniedziałek, 16-09, 8:00)


Według GUS w sierpniu polska inflacja utrzymała się na najwyższym poziomie od 7 lat (2,9% r/r).
Boris Johnson powiedział, że nigdy nie poprosi o przedłużenie terminu opuszczenia UE (31/10)
Niemcy: Według ministerstwa gospodarki ewentualna recesja nie potrwa dłużej niż dwa kwartały.
Chińskie gazety donoszą, że władze w Pekinie zachęcają krajowe firmy do kupowania amerykańskich produktów rolnych, oraz że zniosą cła na soję i wieprzowinę.
Prezydent Donald Trump lansuje idee sprzedaży Amerykanom 50-letnich obligacji.
Akcjonariusze londyńskiej giełdy odrzucili ofertę jej przejęcia przez giełdę w Hongkongu za 32 mld funtów.
Bloomberg: FED obniży stopy dwukrotnie w 2019 roku.
W sobotę doszło do anonimowego ataku militarnego z użyciem dronów na instalacje naftowe Arabii Saudyjskiej.
Kalendarz Eko: amerykański indeks NY Empire State.
 
Za nami
   ● [ECB]   W piątek wśród inwestorów ugruntowało się przekonanie, że Europejski Bank Centralny zrobił więcej niż oczekiwał rynek oraz wszystko, co mógł zrobić aby ożywić spowalniającą gospodarkę Eurolandu. Przed czwartkowymi decyzjami wielu analityków powątpiewało w możliwość uruchomienia nowego, bezterminowego skupu aktywów, co jednak stało się faktem. Teraz zdaniem większości program APP potrwa aż do przyszłego podniesienia stóp ECB, czyli prawdopodobnie przez wiele lat lub nawet dekadę. Pomni na słowa Mario Draghiego z ostatniej konferencji, że działaniom Banku powinny towarzyszyć reformy strukturalne i stymulacja fiskalna, inwestorzy sądzą, że teraz piłeczka jest po stronie europejskich polityków. To przeświadczenie spowodowało dalszą realizację zysków i wzrost wartości euro wobec dolara (EUR/USD max. 1,1110) oraz zwyżkę rentowności niemieckich bundów (10-letnie max. -0,434%).   ● [USA-Chiny]   Z kolei informacje o trwających przygotowaniach do następnej rundy rozmów handlowych, zaplanowanej na październik w Waszyngtonie, podtrzymały pozytywne nastroje na giełdach i rynkach wschodzących. Na przykład Wall Street zanotowała ósmą z rzędu sesję wzrostową (DJI: +0,14% do 27219,52 pkt). Znów poprawiły się notowania chińskiej waluty ludowej na wolnym rynku zewnętrznym (USD/CNH min. 7,0316).   ● [Brexit]   Na froncie UK-EU spadło ryzyko brytyjskiego wyjścia ze Wspólnoty bez umowy, co wpływało korzystnie na funta (GBP/USD max. 1,2506) i CEE (min. EUR/PLN 4,3169, USD/PLN 3,8948). Przez chwilę nawet wydawało się, że dojdzie do przełomu, kiedy podano (zdementowaną później) wiadomość, że największa partia w Irlandii Północnej (DUP) jest gotowa zaakceptować obowiązywanie wybranych przepisów Unii Europejskiej w swoim kraju.   ● [Ropa]   Dziś rano doszło do spektakularnego wzrostu cen ropy na rynku terminowym w Londynie (o 12 USD za baryłkę). Przyczyną tego nienotowanego wcześniej wydarzenia był anonimowy atak na instalacje naftowe Arabii Saudyjskiej przy użyciu dronów. Stany Zjednoczone oskarżyły o jego przeprowadzenie Iran, co wywołało wzrost napięcia geopolitycznego w regionie Bliskiego Wschodu. Inwestorzy obawiają się, że rynek zostanie pozbawiony około 5% światowej produkcji ropy. Skutkiem ubocznym tych wydarzeń jest globalny wzrost wartości dolara (EUR/USD min. 1,1067).
Przed nami
   ● [EKO]   Kalendarz ekonomiczny nie przysporzy zbyt wielu bodźców do działania na rynku walutowym w pierwszych dniach tygodnia. Rekompensatą będzie emocjonująca środa (18/09), kiedy zakończy się posiedzenie FED. Z tego powodu dziś na uwagę zasługuje Indeks New York Empire State publikowany przez Bank Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku. Wskaźnik powstaje na podstawie wyników miesięcznej ankiety skierowanej do 200 czołowych managerów firm sektora produkcyjnego na terenie stanu Nowy Jork, dotyczącej zmian w przedsiębiorstwach oraz ich perspektyw w ciągu nadchodzących 6 miesięcy. W ostatnich dwóch miesiącach indeks NY Empire State wskazał na większą niż zakładano poprawę warunków gospodarczych (lipiec 4,3 pkt, sierpień 4,8 pkt).   ● [Scenariusze]   Analitycy tym razem zakładają stabilizację wyniku na poziomie 4 pkt i jeśli potwierdzi się te optymistyczne przewidywanie, wzrośnie konkurencyjność dolara wobec pozostałych walut (wsparcie EUR/USD 1,1055, opór EUR/PLN 4,3500, USD/PLN 3,9700). Brak realizacji ambitnej prognozy może rozczarować inwestorów, wzmacniając ich oczekiwania na głębokie luzowanie polityki FED i poprawiając notowania konkurentów (opór EUR/USD 1,1110, wsparcie EUR/PLN 4,3100, USD/PLN 3,8900).

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.