Chiny: odrzucamy eskalację wojny handlowej

(piątek, 30-08, 8:00)


Rzecznik chińskiego MSZ: delegacje handlowe Pekinu i Waszyngtonu utrzymały „efektywną” komunikację.
Komisja Europejska: w sierpniu nastroje w gospodarce EZ poprawiły się niespodziewanie.
Rentowność włoskich obligacji dziesięcioletnich najniższa w historii.
Lagarde (prezes ECB od X' 2019): Bank nie osiągnął zakładanej dolnej granicy stóp procentowych.
Kalendarz Eko: inflacja w Polsce (CPI), w Eurolandzie (HICP) i w USA (PCE Core).

Za nami
Czwartkowa sesja przyniosła wyhamowanie trendu spadkowego walut rynków wschodzących oraz regionu Europy Środkowo-Wschodniej.   ● [ChRL-USA]   Ich wyprzedaż zatrzymała wypowiedź rzecznika chińskiego Ministerstwa Handlu. Gao Feng poinformował wczoraj, że delegacje handlowe Pekinu i Waszyngtonu utrzymały „efektywną” komunikację. „Zdecydowanie odrzucamy eskalację wojny handlowej i jesteśmy gotowi negocjować i współpracować w celu rozwiązania tego problemu z pokojowym nastawieniem”- dodał. Zdaniem analityków oznacza to, że chińskie władze nie odpowiedzą na ostatnią podwyżkę amerykańskich taryf.   ● [KE]   Ponadto chwilę wytchnienia złotemu (min. EUR/PLN 4,3793, USD/PLN 3,9544) i innym walutom EU przyniosła wiadomość o niespodziewanej poprawie nastrojów w gospodarce EZ. W sierpniu indeks Komisji Europejskiej przygotowany na podstawie badań opinii firm ze strefy euro wzrósł z 102,7 pkt (w lipcu) do 103,1 pkt (wobec oczekiwanego spadku do 102,3 pkt). Według raportu KE sierpniowa poprawa wynikała z większego zaufania przedsiębiorców w przemyśle i handlu detalicznym, co przeważyło nad pogorszeniem oceny sytuacji w usługach i budownictwie. Klimat inwestycyjny na Starym Kontynencie pozytywnie stymulowały informacje z włoskiej sceny politycznej, gdzie dotychczasowy premier Giuseppe Conte otrzymał od prezydenta Sergio Mattarelli misję utworzenia nowego rządu. Powołają go nowi koalicjanci: Ruch Pięciu Gwiazd i Partia Demokratyczna. Zakończenie kryzysu rządowego obniżyło rentowność 10-letnich obligacji Włoch do min. 0,934% tj. najniżej w historii.   ● [ECB, PKB USA]   Nastroje w CEE poprawił także niższy od oczekiwań wynik inflacji CPI z Niemiec (1,4% r/r vs prognoza 1,5%), zwiększający presję na Europejski Bank Centralny, aby ten uruchomił nowy program skupu aktywów. Oczekiwania w tej sprawie tonował jednak członek Rady Prezesów ECB i prezes Banku Holandii Klaas Knot, który wyraził opinię, że nie trzeba teraz wznawiać programu QE. Pozostając przy tematyce europejskiej polityki monetarnej, warto odnotować wypowiedź desygnowanej na nowego prezesa ECB Christine Lagarde (od X' 2019), która przyznała wczoraj, że Bank nie osiągnął zakładanej dolnej granicy stóp procentowych, podkopując przy okazji wartość wspólnej waluty (EUR/USD min. 1,1036). Zniżkę kursu popularnego eurodolara ograniczyła jednak spadkowa rewizja amerykańskiego PKB w II kw. (z 2,1% p.a. do 2,0% p.a.).
Przed nami
   ● [Kalendarz Eko]   Dziś sprawdzimy jak kształtuje się inflacja w Polsce, w Eurolandzie i w USA. Jako pierwsze poznamy dane Głównego Urzędu Statystycznego, który o godzinie 10:00 opublikuje wstępny wynik wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu. Równocześnie GUS poda finalny wynik wzrostu gospodarczego w II kw.   ● [Scenariusze dla PLN]   Dane gorsze od prognoz przywrócą presję na złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,4000, USD/PLN: 3,9800), a lepsze będą przemawiać za realizacją zysków i umocnieniem polskiej waluty (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3500, USD/PLN: 3,9400). Godzinę później Eurostat poinformuje o zmianach cen konsumpcyjnych w strefie euro. Z kolei po południu amerykańskie Biuro Analiz Ekonomicznych ogłosi lipcową wartość wskaźnika PCE core, który jest miarą inflacji preferowaną przez Bank Rezerwy Federalnej. Spośród pozostałych wiadomości z największej gospodarki świata warto także śledzić publikacje indeksów Chicago PMI oraz Uniwersytetu Michigan. Pierwszy z nich powie o zmianach aktywności gospodarczej sektora wytwórczego w rejonie Chicago, a drugi pokaże nastroje amerykańskich konsumentów.   [Scenariusze dla EUR/USD]   Zwycięzcę sesji na rynku bazowym EUR/USD wskażą lepsze wyniki inflacji (punkt wsparcia: 1,1025, punkt oporu: 1,1100). Na pierwszym planie wydarzeń rynkowych pozostaje geopolityka w wydaniu USA i Chin. W weekend (od 1 września) zaczną obowiązywać nowe podwyższone stawki celne na wzajemny import wybranych towarów.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.