Recesja czai się za Odrą

(wtorek, 20-08, 8:00)


Trump: trudno będzie osiągnąć porozumienie handlowe z Chinami, jeśli Pekin zastosuje przemoc w Hongkongu.
Sunday Telegraph: Johnson zakomunikuje Merkel, że parlament UK nie zdoła powstrzymać Brexitu.
Bundesbank ostrzega przed recesją w Niemczech.
Departament Handlu USA przydłużył pozwolenie dla amerykańskich firm na współpracę z Huawei'em.

Za nami
Powrotowi polskich inwestorów z długiego weekendu towarzyszyła kolejna fala wyprzedaży złotego.   ● [USA-ChRL]   Wyzwaniem dla PLN oraz innych walut spod znaku EM stała się wypowiedź Trumpa, o tym że bardzo trudno będzie osiągnąć porozumienie handlowe z Chinami, jeśli Pekin zastosuje przemoc w Hongkongu. Zdaniem analityków deklaracja amerykańskiego prezydenta może skomplikować negocjacje handlowe pomiędzy dwiema największymi potęgami gospodarczymi świata, gdyż na razie nie zanosi się na przerwanie antyrządowych protestów w Hongkongu.   ● [UK,DE]   Do wznowienia trendu spadkowego złotego przyczyniły się również przecieki "Sunday Telegraph" z Londynu. Wg źródeł gazety premier UK Boris Johnson zakomunikuje podczas środowego spotkania z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, że brytyjski parlament nie zdoła powstrzymać Brexitu. Nastroje w CEE pogorszył także raport Bundesbanku, ostrzegający przed możliwością recesji u naszych zachodnich sąsiadów. W ocenie niemieckiego banku centralnego, w III kwartale produkcja pozostanie „słaba” i „może nadal nieznacznie spadać”.   ● [PLN]   W kulminacyjnym punkcie przeceny złotego kursy EUR/PLN i USD/PLN skoczyły odpowiednio do poziomu 4,3779 i 3,9440. Straty PLN ograniczyła decyzja Departamentu Handlu USA o przydłużeniu o kolejne 90 dni pozwolenia dla amerykańskich firm na współpracę z chińskim Huawei'em.   ● [Polityka monetarna]   Dodatkowym amortyzatorem dla polskiej waluty był niższy od prognoz wynik inflacji HICP w strefie euro (1% r/r wobec oczekiwanych 1,1%), zwiększający presję na zwiększenie skali luzowania przez ECB. Podobny wpływ na waluty EM miało ogłoszenie przez Ludowy Bank Chin reformy stóp procentowych (podyktowanej spowolnieniem gospodarki Państwa Środka), która ma na celu obniżenie kosztów finansowania dla firm. Perspektywa uruchomienia nowych bodźców monetarnych w Europie oraz w Chinach sprzyjały giełdom (DAX: +1,32%, WIG20: +1,85%, DJIA: +0,96%).
Przed nami
Dziś Kalendarz Eko jest praktycznie pusty więc inwestorzy „są skazani“ na wiadomości ze świata polityki oraz analizy kreślące scenariusze wydarzeń zaplanowanych w dalszej części tygodnia.   ● [Włochy]   Oprócz nowych informacji z frontu handlowego USA-Chiny, warto śledzić sygnały z włoskiej sceny politycznej. Po tym jak lider Ligi Północnej Matteo Salvini ogłosił koniec sojuszu z antysystemowym Ruchem Pięciu Gwiazd Luigiego Di Maio oraz zażądał przedterminowych wyborów, dziś odbędzie się głosowanie nad wotum nieufności wobec premiera Conte.   ● [Scenariusze]   Jego ewentualne odwołanie zwiększy niepewność w trzeciej co do wielkości gospodarce europejskiej. W tej sytuacji należy się liczyć ze wzrostem presji na euro (punkt wsparcia EUR/USD 1,1060) oraz jego peryferyjnych aliantów (punkty oporu EUR/PLN 4,3800, USD/PLN 3,9500). Nadzieję na unikniecie włoskiego kryzysu rządowego daje opinia dziennikarza z Corriere della Sera, który uważa, że koalicja Ligi i R5G nie jest jeszcze skazana na upadek i mogą zostać podjęte próby jej ocalenia. Ewentualne pojednawcze gesty koalicjantów poprawią nastroje wokół wspólnej waluty (punkt oporu EUR/USD 1,1160) oraz aktywów z koszyka CEE, w tym złotego (punkty wsparcia EUR/PLN 4,3200, USD/PLN 3,9000).   ● [Kolejne dni]   Na makroekonomicznym horyzoncie inwestorów widać już jutrzejsze dane dot. krajowej produkcji przemysłowej oraz protokół z ostatniego posiedzenia Banku Rezerwy Federalnej. Gwoździem programu będzie piątkowe wystąpienie prezesa FED Jerome’a Powella na sympozjum w Jackson Hole (Wyoming).



Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.



Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).




Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.



Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.