Najpierw Brexit, potem praktyczne rozwiązania

(środa, 21-08, 8:00)


Merkel: EU pomyśli o praktycznych rozwiązaniach dotyczących irlandzkiej granicy po Brexicie.
Wiceprezes PBoC: jest miejsce do cięcia stóp procentowych i rezerw obowiązkowych w Chinach.
The Washington Post i New York Times: amerykańska administracja dyskutowała nt. obniżki podatków.
Włochy: premier Giuseppe Conte podał się do dymisji.
Kalendarz Eko: produkcja przemysłowa z PL, sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA i protokół FED.


Za nami
Oczekiwanie na publikacje protokołów FED i ECB oraz na wystąpienie Jerome'a Powella na sympozjum w Jackson Hole obniżyło skłonność inwestorów do zajmowania nowych strategicznych pozycji.   ● [EM, CEE]   W tej sytuacji gracze walutowi z rynków wschodzących ograniczyli się do realizacji zysków, odwracając pozycje zajęte w poniedziałek. W regionie Europy Środkowo-Wschodniej dodatkowym powodem do realizacji tej taktyki stała się wypowiedź Angeli Merkel. Kanclerz Niemiec zadeklarowała, że Unia Europejska pomyśli o praktycznych rozwiązaniach dotyczących irlandzkiej granicy po Brexicie.   ● [GUS]   Poza tym lokalnym wsparciem dla PLN były z pozoru mniej istotne dane z polskiego rynku pracy. Zdaniem analityków wysoka dynamika wzrostu wynagrodzeń w lipcu (7,4% r/r) wskazuje, że słabe wyniki gospodarki w czerwcu (rynek pracy, przemysł, budownictwo, sprzedaż) były negatywnym efektem kalendarzowym (mniejszej liczby dni roboczych) i pogodowym.   ● [PLN]   W kulminacyjnym momencie wczorajszej korekty złotego, kurs EUR/PLN spadł do min. poziomu 4,3509, a rynek USD/PLN do 3,9225. Według Morgan Stanley za wczorajszą zwyżką walut EM stoją oczekiwania inwestorów na większą ekspansję fiskalną i monetarną. Wiceprezes Ludowego Banku Chin Liu Guoqiang powiedział wczoraj, że jest miejsce do cięcia stóp procentowych i rezerw obowiązkowych w Chinach.   ● [EUR/USD]   Z kolei The Washington Post i New York Times podały, że amerykańska administracja dyskutowała nt. obniżki podatków od wynagrodzeń, mającej na celu ograniczenie spowolnienia wzrostu gospodarczego. Takie perspektywy obniżyły rentowność amerykańskich obligacji 10-letnich do min. 1,549%, co przełożyło się na spadek notowań dolara (EUR/USD max. 1,1106). Skala osłabienia USD wobec EUR i CEE mogła być większa gdyby nie wydarzenia na włoskiej scenie politycznej, gdzie doszło do rozpadu koalicji Ligi i Ruchu Pięciu Gwiazd, a premier Conte podał się do dymisji.
Przed nami
    ● [FED]   Największe zainteresowanie na rynkach globalnych budzi dziś publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia FED, które przyniosło pierwszą od 2008 obniżkę stóp funduszy federalnych.   ● [Scenariusze]   Zastanawiając się nad wpływem tego wydarzenia na decyzje inwestorów warto przypomnieć słowa przewodniczącego FOMC Jerome'a Powella, który na konferencji przyznał, że cięcie ma charakter korekcyjny. Potwierdzenie tej tezy w zapisie spotkania może zachęcić do redukcji zakładów na obniżkę stóp we wrześniu, co zwiększy atrakcyjność dolara (punkt wsparcia EUR/USD 1,1065), kosztem jego rywali z G10 i EM (punkty oporu EUR/PLN 4,3800, USD/PLN 3,9500). Zgoła odmienne nastawienie do dzisiejszej publikacji wykazują analitycy szwajcarskiego banku UBS. Ich zdaniem protokół lipcowego posiedzenia pokaże, że część członków Komitetu oczekuje pełnego cyklu obniżek stóp procentowych w USA. W przypadku realizacji tego scenariusza należy się liczyć z wyprzedażą zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD 1,1115). Przy takim rozwoju wypadków uwolniony kapitał mógłby trafić na rynki wschodzące, w tym do Polski (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3200, USD/PLN: 3,9000).   ● [Inne]   Spośród pozostałych wydarzeń ekonomicznych zaplanowanych na dziś czekamy jeszcze na lipcowy wynik sprzedaży domów na rynku wtórnym w USA oraz raport agencji EIA, zawierający informacje o zmianie zapasów paliw w Stanach. Nie zabraknie także danych z krajowego podwórka. Już o godzinie 10:00 GUS poda wartość produkcji przemysłowej w lipcu. Po rozczarowujących danych za czerwiec (1-szy spadek od kwietnia 2017), rynek oczekuje odbicia.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.