FED: to tylko rekalibracja

(czwartek, 22-08, 8:00)

Protokół FED: większość członków FOMC uważa lipcowe cięcie jako rekalibrację [dotychczasowego] nastawienia w polityce monetarnej lub dostosowanie w połowie cyklu.
Rynek długu DE: zainteresowanie 30-letnimi bundami najmniejsze od 2011 roku.
Urzędnik z kancelarii prezydenta Francji: Brexit bez umowy stał się dla Paryża scenariuszem bazowym.
GUS: w lipcu polska produkcja przemysłowa wzrosła mniej niż oczekiwano.
Kalendarz Eko: wstępne wyniki indeksów PMI z EZ i USA, sprzedaż detaliczna z PL i protokół ECB.

Za nami
   ● [FED]   Wczorajsza publikacja protokołu FED miała przybliżyć inwestorów do odpowiedzi na pytanie ws. ewentualnych dalszych zmian stóp procentowych w USA. Z zapisu spotkania wynika, że „większość członków FOMC uważa lipcowe cięcie stóp o 25 pb jako rekalibrację [restrykcyjnego] nastawienia polityki monetarnej lub dostosowanie w połowie cyklu”. Niemal wszyscy politycy Banku postrzegają też niską inflację za przejściową. Według analityków dokument był zgodny z tym co powiedział prezes FED Jerome Powell podczas konferencji prasowej towarzyszącej posiedzeniu. Taka treść protokołu zmniejszyła oczekiwania ws. agresywnej ścieżki obniżek stóp FED, co doprowadziło do wzrostu rentowności amerykańskich obligacji (np. 10-letnie max. 1,593%) oraz umocnienia zielonej waluty (EUR/USD min. 1,1075, USD/JPY max. 106,64).   ● [PLN]   Zwyżkujący dolar zatrzymał korekcyjny trend wzrostowy złotego rozpoczęty we wtorek (min.: EUR/PLN 4,3454, USD/PLN 3,9145). Nowy kapitał płynął do tego czasu w stronę PLN i innych walut regionu CEE z niemieckiego rynku długu. Przyczyną tego zjawiska była wczorajsza nieudana aukcja 30-letnich bundów, które osiągnęły po raz pierwszy w historii ujemną stopę zwrotu (-0,11%), zmniejszając zainteresowanie inwestorów do najniższego poziomu od 2011 roku (824 mld EUR). Zysk złotego mógł być większy gdyby nie wypowiedź urzędnika z kancelarii prezydenta Francji, który prosząc o anonimowość poinformował, że Brexit bez umowy stał się dla Paryża scenariuszem bazowym. Do większych zakupów naszej waluty nie zachęcał także niższy od oczekiwań wynik polskiej produkcji przemysłowej w lipcu (5,8% r/r vs prognoza 6,6%). Przed nami
   ●
[Kalendarz Eko]   Kumulacja arcyważnych wydarzeń ekonomicznych sprawia, że końcówka tygodnia zapowiada się niezwykle emocjonująco. W oczekiwaniu na jutrzejsze wystąpienie prezesa FED na sympozjum w Jackson Hole, dziś inwestorzy poznają m.in. wstępne wyniki wskaźników wyprzedzających koniunktury dla sektorów przemysłu i usług Francji, Niemiec, całego Eurolandu oraz USA. W międzyczasie Główny Urząd Statystyczny ogłosi lipcowe dane o sprzedaży detalicznej w lipcu, zaś Europejski Bank Centralny opublikuje zapis ze swojego ostatniego posiedzenia.   ● [Scenariusze dla EUR/USD]   Analitycy spodziewają się dalszego spadku aktywności przemysłowej w EU oraz ostrożnej treści protokołu ECB, co może zniechęcać inwestorów do euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1065). Jeśli jednak rozczarują wyniki PMI dla Stanów pogorszy się pozycja wyjściowa dolara przed przemówieniem Powella (punkt oporu: 1,1115).   ● [Scenariusze dla PLN]   Jeżeli chodzi o złotego, to najbardziej optymistyczny scenariusz zakłada dobre dane z EZ i PL, gorsze z USA oraz gołębie sygnały z ECB (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3200, USD/PLN: 3,9000). Przeciwna kombinacja zaszkodzi naszej walucie (punkty oporu EUR/PLN: 4,3800, USD/PLN: 3,9500).


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.