Niespokojne lato daje się we znaki EM

(wtorek, 13-08, 8:00) 

Argentyńskie peso najtańsze w historii.
Z powodu nasilających się protestów zamknięto lotnisko w Hongkongu.

Japoński jen najdroższy wobec dolara od marca 2018.
Analitycy ostrzegają przed negatywnym wpływem topniejącej kapitalizacji banków z EU.

Kalendarz Eko: niemiecki indeks ZEW oraz inflacja CPI w USA.


Za nami
W poniedziałek ekonomiczne serwisy informacyjne znów zdominowały niepokojące wiadomości z wielu stron świata.   [Argentyna]   Wśród nich znalazł się wynik argentyńskich prawyborów prezydenckich, który pokazał niskie poparcie dla urzędującego przywódcy państwa. Zdaniem analityków ew. przegrana Mauricio Macri'ego postawi pod znakiem zapytania dalsze cięcia w wydatkach publicznych, które stanowią część wynegocjowanego porozumienia z Międzynarodowym Funduszem Walutowym. Obawy przed zerwaniem tej umowy spowodowały wyprzedaż na giełdzie w Buenos Aires (Merval: -37,93%) oraz dużą przecenę argentyńskiego peso (USD/ARS: +18,96%).   ● [Hongkong, EU]   Nerwową atmosferę na globalnych rynkach podsycały kolejne złe newsy z pogrążonego w protestach Hongkongu, spotęgowane faktem, że jest to jedno z największych centrów finansowych i handlowych na świecie. Z powodu zajęcia przez demonstrantów budynku głównego terminalu na lotnisku Cathay Pacific, jego zarząd zdecydował się  wczoraj odwołać większość lotów. Dodatkowym źródłem pesymizmu były niepokojące analizy ostrzegające przed negatywnym wpływem topniejącej kapitalizacji banków europejskich (np. UniCredit, Commerzbank) na światową gospodarkę.   ● [FX]   Wzrost globalnego ryzyka inwestycyjnego znów zwiększył atrakcyjność japońskiego jena (USD/JPY min. 105,04 tj. najniżej od marca 2018) oraz szwajcarskiego franka (USD/CHF min. 0,9685). W cenie były także amerykańskie obligacje (10-letnie: min. 1,627%), które trzymały w szachu dolara (EUR/USD min. 1,1162 - max. 1,1231; USD/PLN min. 3,8539 - max. 3,8761). Na drugim końcu rynkowej huśtawki znalazły się giełdy (WIG20: -0,84%, DJIA: -1,48%) i waluty EM, w tym złoty (EUR/PLN max. 4,3300).
Przed nami
   ● [Kalendarz Eko]   Dziś poznamy aktualną ocenę niemieckich analityków i inwestorów nt. sytuacji w największej gospodarce europejskiej (ZEW) oraz dowiemy się jak zachowują się ceny konsumpcyjne w USA.   ● [Scenariusze]   Analitycy spodziewają się dalszego spadku indeksu ZEW (z -24,5 pkt do -30 pkt) oraz wzrostu dynamiki amerykańskich cen detalicznych w lipcu (z 1,6% r/r do 1,7% r/r). Realizacja tego scenariusza będzie sprzyjać przepływowi kapitału z Europy (punkty oporu EUR/PLN: 4,3300, USD/PLN: 3,9000) do Stanów Zjednoczonych (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1170). W przypadku pozytywnej niespodzianki z instytutu ZEW oraz negatywnej od Departamentu Pracy USA należy się liczyć ze wzrostem notowań walut CEE (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,8500), a także ze spadkiem wyceny dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1160). Na ekonomicznym horyzoncie inwestorzy wypatrują jutrzejszych bardzo ważnych danych z Chin oraz Niemiec. Uśrednione prognozy zakładają spadek dynamiki chińskiej sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w lipcu oraz ujemny wynik niemieckiego PKB w II kw.   ● [USA-ChRL]   Języczkiem uwagi nadal pozostają napięte stosunki handlowe Amerykanów z Chińczykami. W tym kontekście warto śledzić fixing juana. Dziś rano Ludowy Bank Chin ustalił kurs referencyjny USD/CNY na poziomie 7,0326. Zdaniem ekonomistów działania PBoC w kierunku osłabiania renminbi mogą stać się powodem kolejnych oskarżeń Waszyngtonu pod adresem Pekinu o nieuczciwą konkurencję i przyczyną wybuchu otwartej wojny walutowej, co zmusiłoby największe banki centralne świata do obniżek stóp procentowych.  

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).
Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.
Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku. Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.