Seria ostrzegawcza dla inwestorów

(poniedziałek, 12-08, 8:00) 


Chiny: w lipcu ceny producentów obniżyły się po raz pierwszy od 3 lat.
W II kw. Wielka Brytania zanotowała pierwszy spadek PKB od 2012.

IEA zmniejszyła swoje prognozy dot. światowego zapotrzebowania na ropę.
Trump: Stany Zjednoczone nie będą robić interesów z Huawei’em.

Bloomberg: w ciągu następnych 12 miesięcy ryzyko wystąpienia recesji w USA wzrosło do 35%.

Za nami
W piątek niemal na każdym kroku inwestorzy napotykali na negatywne informacje.   ● [ChRL]   Zaczęło się od wiadomości o pierwszym od 3 lat, spadku cen producentów w Chinach (-0,3% r/r). Według analityków deflacja wynika z obaw związanych z wojną handlową z USA, które ograniczyły popyt. Ze względu na rozbieżne trajektorie indeksów CPI (2,8% r/r tj. najwyżej od lutego 2018) i PPI, Ludowy Bank Chin znajduje się między młotem a kowadłem, zaś niedawna deprecjacja juana jeszcze bardziej komplikuje wprowadzenie nowych bodźców monetarnych.   ● [UK]   Kolejnym zmartwieniem dla uczestników rynków finansowych okazały się dane brytyjskiego urzędu statystycznego, które pokazały, że gospodarka UK skurczyła się II kw. po raz pierwszy od ponad sześciu lat (-0,2% k/k). Za sprawą tej publikacji silnie tracił funt (GBP/PLN min. 4,6373 tj. najniżej od września 2017). Popularny „kabel” (GBP/USD) osiągnął najniższy poziom od 1985 roku, wyłączając przypadkowe załamanie kursu (tzw. flash crash) w październiku 2016.   ● [IT]   Na pokaźnym minusie piątkową sesję zakończył także główny indeks włoskiej giełdy (FTSE MIB: -2,48%), który stopniał po tym, jak lider włoskiej Ligi Północnej Matteo Salvini zerwał koalicję rządową z Ruchem Pięciu Gwiazd. W obliczu przedterminowych wyborów w Italii wzrosły obawy o skomplikowane negocjacje budżetowe Rzymu z Brukselą.   ● [Trump]   Coraz bardziej defetystyczne nastroje inwestycyjne podgrzewał jeszcze Trump, który zapowiedział, że Stany Zjednoczone nie będą robić interesów z Huawei’em. Dodał, że jak na razie umowa handlowa z Chinami nie będzie podpisana. Chłopcem do bicia i przedmiotem krytyki dla amerykańskiego prezydenta stały się również FED i jego polityka pieniężna. Trump chciałby zobaczyć obniżkę stóp funduszy federalnych o cały punkt procentowy. Dodał, że dolar jest "najbezpieczniejszą walutą na świecie", ale jest tak silny, że działa na szkodę przemysłu USA. Niepokój wśród inwestorów wzbudziła też prognoza Międzynarodowej Agencja Energetycznej, która obniżyła swoje przewidywania dotyczące światowego zapotrzebowania na ropę w tym roku o 100 tys baryłek dziennie do 1,1 mln.   ● [FX, giełdy]   Seria złych informacji ograniczyła wybór graczy walutowych do japońskiego jena i szwajcarskiego franka uchodzących za bezpieczne aktywa. Spadające kursy USD/JPY (min. 105,31) i USD/CHF (min. 0,9713) przełożyły się na wzrost kursu popularnego eurodolara do max. 1,1223 W odwrocie znalazły się akcje (DAX: -1,28%, WIG20: -1,45%, DJIA: -0,34%). Złoty pozostał w środku stawki kończąc piątkową sesję na nieznacznym minusie wobec euro (EUR/PLN max. 4,3263) i dolara (USD/PLN max. 3,8655).
Przed nami
   ● [Kalendarz Eko]   Pomimo krótszego tygodnia pracy w Polsce, dynamiczna sytuacja na froncie handlowym USA-Chiny oraz bogaty Kalendarz Eko, nakazują czujność na rynku PLN. Już jutro poznamy sierpniową wartość niemieckiego indeksu ZEW oraz lipcowy wynik amerykańskiej inflacji cen konsumentów. Środa przyniesie chińskie wyniki sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej w lipcu. W czwartek poznamy analogiczne dane ze Stanów Zjednoczonych.   ● [Prognoza Bloomberga]   Według ekonomistów ankietowanych przez agencję Bloomberga, ryzyko wystąpienia recesji w ciągu następnych 12 miesięcy w USA wzrosło do 35% w sierpniu, z 31% odnotowanych w lipcu. Ich zdaniem gospodarka amerykańska urośnie w tym roku o 2,3% (wobec 2,5% przewidywanych w miesiąc temu).   ● [Scenariusze dla USD]   Obecna sytuacja wokół dolara do złudzenia przypomina wydarzenia z lipca. Rynek terminowy w pełni wycenia kolejną obniżkę stóp funduszy federalnych (we wrześniu), tylko dylemat dotyczy jej skali. Można więc zakładać, że gorsze dane zza Atlantyku zwiększą oczekiwania na cięcie o 50 pb, natomiast lepsze będą przemawiać za redukcją o 25 pb. W pierwszym przypadku dolar straci (punkt oporu EUR/USD: 1,1250), zaś w drugim powinien zyskać (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1170).   ● [Scenariusze dla PLN]   W międzyczasie dowiemy się także o ile urosła polska gospodarka w II kwartale. Nasi importerzy będą trzymać kciuki za: dobre wyniki z Niemiec, Chin i Polski oraz gorsze z USA, a także za zmniejszeniem napięcia handlowego pomiędzy Waszyngtonem a Pekinem (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,8400). Odwrotna kombinacja ucieszyłaby polskich eksporterów (punkty oporu EUR/PLN: 4,3300, USD/PLN: 3,9000).   ● [Aktualne średnie kursy]   EUR/PLN 4,3234, USD/PLN 3,8597, GBP/PLN 4,6510, CHF/PLN 3,9664, EUR/USD 1,1199.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).
Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.
Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku. Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.