Amerykańskie karty

(poniedziałek, 05-08, 8:00) 


 W Hongkongu juan jest najtańszy wobec dolara od 11 lat.
Wall Street ma za sobą najgorszy tydzień w tym roku.
 USA i EU porozumiały się w sprawie eksportu amerykańskiej wołowiny do Europy.
 Rynek pracy USA: w lipcu spadła dynamika wzrostu zatrudnienia w sektorze pozarolniczym.
 Kalendarz Eko: PMI i ISM dla usług w EU i USA oraz indeks Sentix z EZ. 


Za nami 
W piątek na rynkach finansowych karty rozdawał Donald Trump. Gra toczyła się wokół jego decyzji dotyczących Chin, Unii Europejskiej oraz Rosji.   ● [ChRL]   Pod wpływem czwartkowej zapowiedzi nałożenia 10% ceł na importowane chińskie towary o wartości 300 mld USD, inwestorzy w dalszym ciągu wyprzedawali juana (USD/CNH max. 7,1086 tj. najwyżej od 11 lat) oraz akcje (DAX: -3,11%, Nasdaq: -1,32%). Statystycznie indeksy Wall Street mają za sobą najgorszy tydzień w tym roku. Uwolniony kapitał został zainwestowany w bezpieczne aktywa, do których należą: japoński jen (USD/JPY min. 105,84 tj. najniżej od października 2016), szwajcarski frank (EUR/CHF min. 108,90 tj. najniżej od 2017), złoto (+1,40%) i obligacje skarbowe.   ● [EU]   W orbicie rynkowego zainteresowania znalazły się także waluty EU (EUR/USD max. 1,1133), gdyż część analityków uznała, że dopóki Trump wojuje na froncie chińskim, Europa może czuć się bezpieczniej. Potwierdzeniem tej tezy było ogłoszenie w piątek przez prezydenta USA porozumienia o częściowym otwarciu unijnego rynku dla amerykańskiej wołowiny. Innym skutkiem handlowego uderzenia prezydenta USA w ChRL (korzystnym dla EUR i CEE) był wzrost rynkowej wyceny obniżki stóp FED we wrześniu (z 85% w czwartek do 100%) napędzany dodatkowo spadkiem dynamiki wzrostu zatrudnienia w sektorze pozarolniczym USA w lipcu (do 164 tys.). Na dodatek zrewidowano znacząco w dól wynik z czerwca (z 224 tys. do 193 tys.). Wg wyliczeń Reutersa trzymiesięczna średnia NFP wynosi 140 tys., co jest najniższym rezultatem od 2 lat. Na perspektywach niższego oprocentowania dolara skorzystał także złoty, który odrobił część strat poniesionych w ostatnich dniach (min. EUR/PLN 4,2981, USD/PLN 3,8700).   ● [RU]   Pomocne dla PLN były też przetasowania w portfelach inwestycyjnych CEE, wynikające z masowanej wyprzedaży rubla (USD/RUB max. 65,3858). Była ona pokłosiem podpisania przez Trumpa rozporządzenia nakładającego na Moskwę nowe sankcje amerykańskie za próbę otrucia zakazanym gazem bojowym byłego podwójnego agenta Siergieja Skripala.   
Przed nami
   
   ● [Kalendarz Eko]   Nowy tydzień na rynkach finansowych rozpocznie się od ogłoszenia przez IHS Markit finalnych wartości lipcowych wskaźników PMI dla sektora usług Francji, Niemiec, całej strefy euro, a także Hiszpanii, Włoch i Wielkiej Brytanii. Następnie grupa badawcza Sentix opublikuje indeks, który pokaże nam oczekiwania i poziom zaufania wśród inwestorów europejskich w sierpniu. ● [Scenariusz A] Gorsze wyniki z Eurolandu zwiększą obawy, że kulejący przemysł pogrąży inne gałęzie gospodarki EU, przywracając presję na euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1025) oraz waluty regionu CEE (punkty oporu EUR/PLN: 4,3200, USD/PLN: 3,9000). Z kolei po południu dowiemy się jak sobie radzi sektor usług w USA. Źródłem informacji na ten temat będą wskaźniki PMI oraz ISM. W tym miejscu warto zaznaczyć że w kontekście Stanów inwestorzy większą wagę przywiązują do indeksu przygotowywanego przez amerykański Instytut Zarządzania Podażą (ISM).   ● [Scenariusz B]   Powtórzenie negatywnego scenariusza z poprzedniego miesiąca, kiedy aktywność była najniższa od lipca 2017 roku, może jeszcze bardziej zniechęcić inwestorów do dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,1160, punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2800, USD/PLN: 3,7500).   ● [Geopolityka]   Z powodu ostatnich gróźb handlowych Trumpa wobec Chin z pola widzenia nie znikają stosunki gospodarcze pomiędzy Waszyngtonem a Pekinem. Kolejne agresywne gesty amerykańskiego prezydenta mogą spowodować ponowny wzrost globalnej awersji do ryzyka. 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.



Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.