Zabawa w głuchy telefon handlowy

(środa, 28-08, 8:00)


Rzecznik chińskiego MSZ: nie mam wiedzy nt. rozmów telefonicznych między przedstawicielami Chin i USA.
Niemiecki rynek długu: Spread pomiędzy rentownością obligacji dwuletnich i dziesięcioletnich najniższy od 2008.
UK: partie opozycyjne zgodziły się współpracować aby zatrzymać Brexit bez umowy.
USA: Zaufanie konsumentów utrzymało się w sierpniu na najwyższym poziomie od 19 lat.
Kalendarz Eko: raport EIA nt. zmiany zapasów paliw w USA oraz wystąpienia publiczne Barkina i Kashkari'ego (FED).

Za nami
   ● [PLN]   We wtorek złoty i waluty rynków wschodzących znów znalazły się w niełasce inwestorów. Przyczyną pogorszenia nastrojów była wczorajsza wypowiedź rzecznika prasowego chińskiego MSZ, który powtórnie zaprzeczył poniedziałkowym słowom Trumpa o rzekomej telefonicznej propozycji Chińczyków dot. powrotu do negocjacji handlowych. Geng Shuang podczas briefingu z dziennikarzami powiedział, że nie ma wiedzy nt. rozmów telefonicznych między przedstawicielami Chin i USA w ostatnim czasie. Wersję wydarzeń amerykańskiego prezydenta zakwestionował także redaktor naczelny Global Times, czyli jednego z największych chińskich dzienników państwowych. Hu Xijin napisał na Twitterze, że główni negocjatorzy Pekinu i Waszyngtonu nie rozmawiali w ostatnich dniach przez telefon, zaś Trump wyolbrzymia znaczenie kontaktów handlowych. Według przecieków Bloomberga z Pekinu, to właśnie wiarygodność amerykańskiego prezydenta jest główną przeszkodą w osiągnięciu porozumienia handlowego ze Stanami Zjednoczonymi. Dodatkowym obciążeniem dla złotego (max.: EUR/PLN 4,3799, USD/PLN 3,9495) i innych walut CEE stały się finalne dane nt. PKB Niemiec, które potwierdziły, że największa gospodarka europejska skurczyła się w II kw. o 0,1% k/k. Obawy przed recesją za Odrą spowodowały, że spread pomiędzy dochodowością niemieckich dwulatków i dziesięciolatków spadł wczoraj do najniższego poziomu od 2008 roku (21 pb).   ● [GBP, USD]   Nieco później nastroje wokół walut europejskich poprawił news o decyzji brytyjskich partii opozycyjnych ws. podjęcia współpracy mającej na celu powstrzymanie Brexitu bez umowy. Nadzieje na uniknięcie takiego scenariusza podbiły notowania funta (GBP/USD max. 1,2299). Wśród walut G10, obok szterlinga, dobrze radził sobie dolar (EUR/USD min. 1,1084) znów wspierany dobrymi wynikami z gospodarki amerykańskiej. Zaufanie konsumentów utrzymało się w sierpniu na najwyższym poziomie od 19 lat (135,1 pkt vs prognoza 130 pkt). Na korzyść amerykańskiej waluty przemawiała także zaskakująca informacja o wzroście aktywności produkcyjnej w okręgu FED Richmond (1 pkt vs prognoza -8 pkt).
Przed nami
   ● [Kalendarz Eko]   Zgodnie z kalendarzem ekonomicznym na dziś zaplanowano publikację raportu EIA nt. zmiany zapasów paliw w USA oraz wystąpienia publiczne dwóch polityków Banku Rezerwy Federalnej. Późnym popołudniem głos zabiorą: prezes oddziału FED w Richmond Tom Barkin oraz prezes oddziału FED w Minneapolis Neel Kashkari. Inwestorzy będą analizować ich słowa pod kątem rozkładu głosów w FOMC za kolejnymi obniżkami stóp w USA. Obecnie na rynku toczy się gra nie o to czy FED dokona obniżki stóp o 25 pb we wrześniu tylko ile ich będzie w ciągu najbliższych 12 m-cy. Ostatnia odsłona konfliktu handlowego USA-Chiny przesunęła ceny kontraktów terminowych z powrotem w stronę czterech takich cięć (wobec trzech wycenianych poprzednio).   ● [Scenariusze]   Gołębie komentarze polityków będą zachęcać do zwiększenia zakładów na agresywny cykl obniżek stóp w Stanach, co będzie szkodzić dolarowi (punkt oporu EUR/USD 1,1165) i sprzyjać jego konkurentom z G10 oraz z EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3200, USD/PLN: 3,9100). Neutralne lub jastrzębie opinie członków FOMC zadziałają na rynek walutowy pro-dolarowo (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1060; punkty oporu EUR/PLN: 4,3900, USD/PLN: 3,9500). Tym układem sił mogą łatwo zachwiać nowe wiadomości z areny konfliktu handlowego pomiędzy USA a Chinami.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.