Kolejne makro-niespodzianki z Chin i Niemiec

(czwartek, 08-08, 8:00) 


Ludowy Bank Chin ustalił kurs referencyjny USD/CNY na najwyższym poziomie od 2008. 
Niemcy: produkcja przemysłowa spadła w czerwcu najbardziej od listopada 2009.
Banki centralne Nowej Zelandii, Indii oraz Tajlandii obniżyły stopy procentowe.
Evans z FED: rozwój sytuacji od ubiegłotygodniowej obniżki stóp uzasadnia większe złagodzenie polityki pieniężnej.
Kalendarz Eko: wnioski o zasiłek w USA oraz inflacja w Chinach. 


Za nami
   ● [ChRL, DE]   Środowa sesja rozgrywała się podobnie jak we wtorek z Ludowym Bankiem Chin oraz niemieckim urzędem statystycznym w rolach głównych, ale według odwrotnego scenariusza. Zasadniczą różnicą było to, że PBoC podwyższył wczoraj średni kurs referencyjny USD/CNY (osłabiając juana, max. 7,0637), a Destatis poinformował o największym od listopada 2009 spadku produkcji przemysłowej w czerwcu (-5,1% r/r ). W ocenie ekonomistów agencji Bloomberga słabość niemieckiego przemysłu prawdopodobnie utrzyma się w trzecim kwartale, co stwarza ryzyko głębszego spowolnienia w największej gospodarce europejskiej.   ● [Obligacje]   Obawy przed oskarżeniami Chińczyków o manipulację kursem renminbi i eskalacją konfliktu handlowego USA-Chiny oraz przed recesją za Odrą, obniżyły rentowność dziesięcioletnich bundów do nowego historycznego minimum (-0,605%). Podobny kierunek obrały dziesięciolatki amerykańskie (min. 1,611% tj. najniżej od 4 października 2016). Negatywną ocenę globalnych perspektyw ekonomicznych potwierdziły „gołębie niespodzianki” od banków centralnych Nowej Zelandii, Indii oraz Tajlandii, które obniżyły stopy procentowe odpowiednio o 50 pb (rynek wyceniał cięcie o 25 pn), o 35 pb (wobec oczekiwanych 25 pb) i 25 pb (rynek spodziewał się utrzymania statusu quo). W komunikatach Banki solidarnie uzasadniały swoje posunięcia niepewnością w światowym handlu oraz obawami o wzrost gospodarczy.   ● [FX]   Ich zdanie podzielili wczoraj gracze, w większości wyprzedający ropę (Brent: -4,60% do 56,23 USD/bbl; Crude: -4,74% do 51,09 USD/bbl), kupujący metale szlachetne (złoto: +2,39%) oraz bezpiecznego japońskiego jena (USD/JPY 105,60) i szwajcarskiego franka (USD/CHF min. 0,9700, CHF/PLN max. 3,9673). Jednocześnie tracił dolar gdyż w ślad za decyzjami monetarnymi RBNZ, RBI, BOT wzrosły rynkowe oczekiwania, że na głębsze luzowanie zdecyduje się wkrótce FED. Prawdopodobieństwo wrześniowego cięcia stóp funduszy federalnych o 50 pb, mierzone cenami kontraktów terminowych, wzrosło wczoraj do 35% (z 11,9% jeszcze we wtorek). Prezes oddziału FED z Chicago Charles Evans przyznał, że rozwój sytuacji od ubiegłotygodniowej obniżki stóp może stanowić przeszkodę dla gospodarki, która uzasadnia większe złagodzenie polityki pieniężnej. Zmiany na rynku bazowym EUR/USD (max. 1,1242) przełożyły się 1:1 na wycenę złotego (EUR/PLN max. 4,3247, USD/PLN min. 3,8442).
Przed nami
   ● [PBoC]   Dziś zobaczymy czy i jak inwestorzy zareagują na poranną decyzje Ludowego Banku Chin o ustaleniu najwyższego od 2008 kursu referencyjnego USD/CNY (tj. 7,0039).   ● [Scenariusze] Zważywszy na niedawne oskarżenie Chin przez USA o manipulacje walutowe, posunięcie PBoC może zwiększyć obawy przed eskalacją wojny handlowej pomiędzy Amerykanami a Chińczykami. Zgodnie z dotychczasową logiką rynkową można się spodziewać dalszego przepływu kapitału w stronę bezpiecznych aktywów. Należą do nich: złoto, obligacje skarbowe, japoński jen, szwajcarski frank czy dolar (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1190). Na atrakcyjności stracą akcje, paliwa i waluty rynków wschodzących, w tym złoty (punkty oporu EUR/PLN: 4,3250, USD/PLN: 3,9000). Układ sił na rynkach finansowych mogą zrównoważyć lipcowe dane nt. handlu zagranicznego Chin, które pokazały zaskakujący wzrost eksportu (3,3% r/r vs prognoza -2%) i mniejszy, niż zakładano spadek importu (-5,6% r/r vs prognoza -8,3%). W tym scenariuszu zyska złoty (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,8400), a bezpieczny dolar straci (punkt oporu EUR/USD: 1,1250).   ● [Makro]   Po południu w Kalendarzu Eko znajdziemy także informacje o liczbie nowych osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek w Stanach Zjednoczonych. Na horyzoncie makro widać już jutrzejszą publikację danych nt. inflacji w Chinach (w lipcu) oraz bilansu handlu zagranicznego Niemiec (za czerwiec). Oczekiwania na kolejne słabe wyniki z drugiej i czwartej gospodarki świata będą wyzwaniem dla walut EM oraz EU.  
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).
Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.
Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku. Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.