Fundamenty makro vs gesty

(środa, 14-08, 8:00) 


ZEW: nastroje niemieckich analityków i inwestorów są najgorsze od XII' 2011.
USA: inflacja bazowa CPI (r/r) wzrosła do najwyższego poziomu od 6 m-cy.
Kurs EUR/PLN wspiął się najwyżej od października 2018. 
Biuro Przedstawiciela ds. Handlu USA, odłoży wprowadzenie 10% ceł na niektóre chińskie towary do 15 grudnia.
Chiny: produkcja przemysłowa wzrosła najmniej od 17 lat.
Niemiecka gospodarka skurczyła się w II kw. o 0,1%.
Kalendarz Eko: PKB i CPI w PL, brytyjska inflacja oraz PKB i produkcja przemysłowa w Eurolandzie.

Za nami
   ● [Globalna prognoza]   Z najnowszego badania przeprowadzonego przez Bank of America Merrill Lynch, wynika że co trzeci zarządzający funduszami inwestycyjnymi spodziewa się globalnej recesji w ciągu następnych 12 miesięcy. Tym samym prawdopodobieństwo takiego scenariusza jest najwyższe od października 2011 roku. Co ciekawe, jeszcze więcej bo aż 59% ankietowanych przez BoAML zakłada, że europejska gospodarka spowolni w tym czasie.   ● [ZEW]   Podobną diagnozę dla rynku niemieckiego postawili inwestorzy i analitycy instytucjonalni zza naszej zachodniej granicy. Opublikowany wczoraj indeks ZEW, mierzący ich oczekiwania ws. sytuacji gospodarczej za Odrą, zanurkował w lipcu do najniższego poziomu od grudnia 2011 (-44,1 pkt wobec oczekiwanych -30 pkt). Ponadto sub-indeks dot. bieżącej sytuacji ekonomicznej Niemiec osiągnął najniższy pułap od maja 2010 (-13,5 pkt vs prognoza -6,5 pkt).   ● [PLN]   Pesymistyczne sygnały płynące od naszego największego partnera gospodarczego zapoczątkowały nową przecenę złotego (max.: EUR/PLN 4,3468 – najwyżej od października 2018, USD/PLN 3,8841, CHF/PLN 4,0086 - najwyżej od kwietnia 2017). Kolejnych powodów do sprzedaży PLN i innych walut rynków wschodzących dostarczył najwyższy od 6 m-cy wynik amerykańskiego wskaźnika inflacji bazowej CPI (2,2% r/r vs prognoza 2,1%), który zmniejszył szanse na agresywną obniżkę stóp FED we wrześniu (EUR/USD min. 1,1165). Recesyjną spiralę strachu napędzało również wypłaszczenie krzywej dochodowości amerykańskich papierów skarbowych. Różnica między rentownością obligacji 2 i 10-letnich była wczoraj najniższa od 2007 roku (0,8 pb.).   ● [Korekta]   Globalne nastroje inwestycyjne poprawiło Biuro Przedstawiciela ds. Handlu USA, które poinformowało, że odłożą wprowadzenie 10% ceł na niektóre chińskie towary do 15 grudnia. W oficjalnym oświadczeniu podano, że "produkty w tej grupie obejmują na przykład telefony komórkowe, laptopy, konsole do gier wideo, niektóre zabawki, monitory komputerowe oraz niektóre elementy obuwia i odzieży”. Gest Waszyngtonu doceniły rynki akcji (DAX: +0,60%, WIG20: +1,44%, DJIA: +1,44%) oraz paliw (Brent: +4,66% do 61,30 USD/bbl; Crude: +3,95% do 57,10 USD/bbl) .   ● [ChRL]   Apetyt na ryzyko studzą dzisiejsze publikacje makroekonomiczne z Chin, gdzie produkcja przemysłowa wzrosła w lipcu najmniej od lutego 2002 (4,8% r/r vs prognoza 5,8%). Z oczekiwaniami analityków rozminęły się także dane o sprzedaży detalicznej (7,6 r/r vs prognoza 8,6%). 
Przed nami
   ● [Kalendarz Eko]   Dziś będziemy się emocjonować publikacjami urzędów statystycznych Wielkiej Brytanii, Eurolandu a także Polski. O godzinie 10:00 GUS poinformuje nas o ile urosła krajowa gospodarka w II kwartale oraz jak ostatecznie kształtowała się inflacja w lipcu. Pół godziny później brytyjski ONS (Office for National Statistics) poda jak w poprzednim miesiącu zmieniły się ceny na Wyspach. Następnie Eurostat ogłosi zrewidowany wynik PKB Eurolandu w II kwartale oraz czerwcowe dane o produkcji przemysłowej.   ● [Scenariusze dla PLN]   Lepsze od prognoz wyniki makro ze Starego Kontynentu poprawią położenie złotego, przed długim weekendem w naszym kraju (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,8500). Odwrotna kombinacja może oznaczać ciąg dalszy kłopotów dla polskiej waluty (punkty oporu EUR/PLN: 4,3500, USD/PLN: 3,9000) i jej europejskich ziomków. Warto pamiętać, że w czwartek i piątek inwestorzy z całego świata pracują na pełnych obrotach. Jutro poznamy arcyważne dane nt. amerykańskiej produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej.   ● [Scenariusze dla USD]   Dobre makro-wiadomości zza oceanu mogą zachęcić inwestorów do dalszego wycofania się z zakładów na wrześniową obniżkę stóp FED o 50 pb, co będzie przemawiać za droższym dolarem (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1160). Zawiedzione nadzieje będą premiować jego konkurentów (punkt oporu EUR/USD: 1,1250). Z pewnością nie zapomnimy o geopolityce. Na radarach pozostają: konflikt USA-Chiny, Argentyna, Włochy oraz Hongkong. Powołując się na amerykański wywiad, prezydent Trump napisał wczoraj na Twitterze, że Pekin kieruje żołnierzy na granicę z Hongkongiem.   ● [Aktualne średnie kursy]   EUR/PLN 4,3380, USD/PLN 3,8811, GBP/PLN 4,6802, CHF/PLN 3,9791, EUR/USD 1,1176.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).
Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.
Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku. Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.