Nowe działania wojenne vs kolejne pokojowe deklaracje

(wtorek, 27-08, 8:00)


Trump: Chińczycy kontaktowali się z amerykańskimi negocjatorami i chcą powrócić do rozmów handlowych.
Wicepremier ChRL: Chiny są skłonne rozwiązać spór handlowy z Amerykanami poprzez konsultacje i współpracę.
Niemcy: nastroje wśród przedsiębiorców są najgorsze od XII' 2012.
Kalendarz Eko: amerykański indeks zaufania konsumentów Conference Board.

Za nami
Nowy tydzień przyniósł poprawę klimatu inwestycyjnego.   ● [USA-ChRL]   Ostudzeniu negatywnych emocji spowodowanych piątkową eskalacją konfliktu handlowego USA-Chiny, sprzyjały wypowiedzi Liu He i [przede wszystkim] Donalda Trumpa. Wicepremier ChRL oznajmił, że jego kraj jest skłonny rozwiązać spór handlowy z Amerykanami „poprzez konsultacje i współpracę, ze spokojnym podejściem”. Z kolei Prezydent Stanów Zjednoczonych poinformował wczoraj, że Chińczycy kontaktowali się z amerykańskimi negocjatorami i chcą powrócić do rozmów handlowych. Zdaniem Trumpa Chiny "chcą zawrzeć umowę. (…) Wkrótce zaczniemy, ponegocjujemy i zobaczymy, co się stanie, ale myślę, że zawrzemy umowę". Pozostając w temacie polityki handlowej, amerykański prezydent przyznał także, że USA są bliskie zawarcia kompromisu z Francją ws. podatku nałożonego niedawno na amerykańskich gigantów internetowych (Google, Amazona czy Facebooka).   ● [Odbicie]   Pokojowe komentarze polityków pomogły ich piątkowym ofiarom. Część strat odrobiły: giełdy (DAX: +0,40%, DJIA: 1,05%, SHC: +1,27%), dolar (EUR/USD min. 1,1094) i waluty rynków wschodzących. Wśród nich znalazł się nasz złoty (min.: EUR/PLN 4,3566, USD/PLN 3,9184).   ● [IFO]   Zyski polskiej waluty ograniczyła jednak informacja o najgorszych od grudnia 2012 nastrojach, panujących wśród niemieckich przedsiębiorców (IFO: 94,3 pkt vs prognoza 95,2 pkt). Według prezesa Instytutu, Clemensa Fuesta "sytuacja staje się coraz bardziej tragiczna". W jego ocenie czarne chmury z nad sektora motoryzacyjnego, przesuwają się teraz w stronę firm z branży chemicznej i elektrycznej oraz dostawców usług, szczególnie związanych z produkcją, jak np. logistyka. Zgoła odmienne sygnały makro nadeszły zza Atlantyku, gdzie zamówienia na dobra trwałe wzrosły w lipcu bardziej niż zakładano (2,1% r/r vs prognoza 1,1%).
Przed nami
   ● [Kalendarz Eko]   Dziś zobaczymy jak ostatnie wydarzenia w wojnie handlowej USA-Chiny wpłynęły na zaufanie amerykańskich konsumentów. Źródłem informacji na ten temat będzie wskaźnik Conference Board, który sporządzany jest na podstawie ankiet przeprowadzanych na próbie 5000 amerykańskich gospodarstw domowych. Badane osoby udzielają odpowiedzi na pytania dotyczące ich oceny bieżących i przyszłych warunków ekonomicznych, w tym zatrudnienia, dochodów, planowanych zakupów.   ● [Scenariusze]   Znaczny spadek wskaźnika CB (w stosunku do poprzedniego miesiąca) może zwiększyć obawy przed negatywnym wpływem konfliktu handlowego z Chińczykami na gospodarkę USA, co będzie niekorzystnie wpływać na wycenę dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,1165). Z kolei wysoki rezultat (>130 pkt) będzie sprzyjał amerykańskiej walucie oddalając widmo spowolnienia gospodarczego (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1060). W zależności od kierunku USD, PLN oraz inne waluty G10 i EM znajdą się na drugim końcu rynkowej huśtawki. Na drodze do ew. osłabienia złotego staną najbliższe punkty oporu EUR/PLN: 4,3900, USD/PLN: 3,9500, a jego umocnienie będą ograniczały punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3200, USD/PLN: 3,9100. Pozycję startową PLN (i innych walut EM) poprawia poranna decyzja Ludowego Banku Chin o obniżeniu kurs referencyjnego USD/CNY. Zdaniem analityków PBoC próbuje spowolnić deprecjację juana. Oprócz indeksu Conference Board, po południu poznamy jeszcze wyniki amerykańskich wskaźników: cen domów S&P/Case-Shiller, cen nieruchomości - FHFA (m/m) oraz przemysłowy indeks FED z Richmond. Gorącym tematem pozostają stosunki handlowe na linii Pekin-Waszyngton. Co ciekawe rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Chin Geng Shuang powiedział wczoraj, że nie wie o żadnych weekendowych rozmowach pomiędzy przedstawicielami obu stron konfliktu.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.