Politico: frankowicze mogą zatrząść polską gospodarką

(czwartek, 29-08, 8:00)

UK: Boris Johnson poprosił królową Elżbietę II o zgodę na zawieszenie obrad Izby Gmin.
Politico: wyrok TSUE na korzyść polskich frankowiczów wywoła poważne perturbacje finansowe i zatrzęsie krajową gospodarką.
Kurs USD/PLN pokonał punkt oporu 3,9500.
Instytut ekonomiczny DIW: w III kw. niemiecka produkcja spadnie 0,2%, doprowadzając do recesji.
Kalendarz Eko: indeks nastrojów w gospodarce EZ, inflacja w DE oraz zrewidowany PKB USA w II kw.

Za nami
   ● [Brexit]   W środę aktywność na rynkach finansowych pobudzały doniesienia z brytyjskiej sceny politycznej. Boris Johnson poprosił wczoraj królową Elżbietę II o zgodę na zawieszenie obrad Izby Gmin, aby zakończyć obecną sesję parlamentu i rozpocząć nową. Według planu premiera, deputowani przerwą pracę w drugim tygodniu września i wznowią ją dopiero 14 października, kiedy tradycyjnie królowa otworzy nową sesję parlamentarną i wygłosi tzw. mowę tronową. Zdaniem analityków takie posunięcie Johnsona spowoduje, że jego polityczni oponenci nie będą mieli czasu na przeforsowanie ustawy umożliwiającej zatrzymanie bezumownego rozwodu z EU (zaplanowanego na 31 października br.). Prawdopodobieństwo twardego Brexitu obliczone na podstawie zakładów bookmacherskich wzrosło wczoraj z 42% do 49%. Wizja czarnego scenariusza wystraszyła funta (min. GBP/USD 1,2168, GBP/PLN 4,8072; max. EUR/GBP 0,9115).   ● [PLN, WIG20]   Wraz z szterlingiem w tarapatach znalazł się także powiązany z nim złoty (max. EUR/PLN 4,3924, USD/PLN 3,9651). Przecena dotarła także na warszawską giełdę (WIG20: -2,105). Najbardziej topniały akcje polskich banków, którym zaszkodził raport Biura Studiów i Analiz Sądu Najwyższego dot. kredytów frankowych. W dokumencie oceniono, że „powszechnie zaciągane kredyty, oprocentowane według LIBOR, były kredytami złotowymi, a jedynie indeksowanymi do waluty obcej. Uznanie klauzul indeksacyjnych w kredytach walutowych za nieważne nie może prowadzić do negatywnych konsekwencji dla konsumentów, jakim byłoby uznanie umów kredytowych w całości za nieważne”. Opinia SN zwiększyła nerwowość przed wrześniową decyzją Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. kredytu hipotecznego nominowanego w CHF. Według Politico wyrok na korzyść kredytobiorcy oznaczałby precedens prawny, który może kosztować polskie banki nawet 60 mld złotych, czyli czterokrotnie więcej niż roczne zyski branży. Zdaniem gazety taki scenariusz wywoła poważne perturbacje finansowe i zatrzęsie polską gospodarką.   ● [EUR/USD]   Dodatkowych powodów do sprzedaży polskich aktywów dostarczyła pesymistyczna prognoza niemieckiego instytutu ekonomicznego DIW. Zdaniem jego ekonomistów produkcja u naszych zachodnich sąsiadów spadnie w III kw 0,2%, doprowadzając do recesji (EUR/USD min. 1,1073).
Przed nami
   ● [Kalendarz Eko]   Dziś kierunek na kompasie inwestycyjnym wyznaczą nowe dane makro z Eurolandu i USA. Już o godzinie 11:00 Komisja Europejska opublikuje sierpniowe wyniki indeksów, prognozujących kierunek rozwoju gospodarczego strefy euro.   [Scenariusze]   Analitycy spodziewają się pogorszenia perspektyw dla gospodarki EZ, co może negatywnie rzutować na notowania euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1060) oraz walut CEE (punkty oporu EUR/PLN: 4,4000, USD/PLN: 3,9700) . Po południu niemiecki urząd statystyczny (Destatis) poda wstępne wyniki inflacji CPI w lipcu. Tu prognozy wskazują na spadek cen (w ujęciu miesięcznym). Ich realizacja zwiększy presję na ECB ws. skali luzowania monetarnego w EZ, co powinno sprzyjać walutom regionu Europy Środkowo-Wschodniej, w tym złotemu (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3500, USD/PLN: 3,9200). Następnie zainteresowanie inwestorów przeniesie się za ocean. O godzinie 14:30 Departament Handlu USA ogłosi zrewidowane dane nt. wzrostu gospodarczego w II kwartale. Rynek oczekuje spadkowej korekty wstępnych wyników (opublikowanych 26 lipca br.) z 2,1% p.a. do 2% p.a. Niższy wynik może zwiększyć obawy przed negatywnym wpływem konfliktu handlowego z Chinami na kondycję największej gospodarki świata, szkodząc dolarowi (punkt oporu EUR/USD 1,1125). Równocześnie z amerykańskim PKB poznamy najnowsze informacje o liczbie nowych osób, ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek w Stanach.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.