Smutny zloty

  (czwartek, 16-12, 8:50)

 GUS: w grudniu nastroje polskich konsumentów pogorszyły się.
Komisja Europejska wszczęła procedurę naruszeniową przeciwko Polsce.
Koronawirus w Polsce: wczoraj zaraportowano trzecią najwyższą liczbę zgonów od początku pandemii.
Kochalski (RPP): Rada widzi przestrzeń do dalszego wzrostu stóp procentowych.
Narodowy Bank Czech dokonał zaskakująco dużej podwyżki stóp.
Kalendarz Eko: dane z USA nt. inflacji PCE core, dochodów i wydatków Amerykanów, zamówień na dobra trwałe, wniosków o zasiłek oraz sprzedaży nowych domów. 

Za nami
   ● [GUS]   Wczorajsze publikacje GUS wskazują, że nastroje polskich inwestorów nie wróżą Wesołych Świąt. W grudniu Bieżący Wskaźnik Ufności Konsumenckiej stopniał z -23,3 pkt do -27,3 pkt (tj. najniżej od listopada 2020), a Wyprzedzający Wskaźnik Ufności Konsumenckiej spadł z -18,1 pkt do -19,7 pkt (tj. najniżej od kwietnia 2021). W szczegółach raportu podano, że „dla 51,5 % respondentów obecna sytuacja epidemiologiczna stanowi duże zagrożenie dla gospodarki w Polsce (wzrost o 7% w porównaniu do poprzedniego miesiąca)”. Co gorsza wczoraj Ministerstwo Zdrowia RP zaraportowało trzecią najwyższą liczbę korona-zgonów od początku pandemii (775 osób).   ● [KE]   Ekstra-zmartwieniem dla zwolenników złotego (EUR/PLN max. 4,6381, USD/PLN max. 4,1078) stało się wszczęcie przez Komisję Europejską postępowania przeciwko Polsce z powodu jej Trybunału Konstytucyjnego. KE uważa, że TK nie jest niezależnym sądem, a jego orzeczenia naruszają zasady ogólnej autonomii, pierwszeństwa, skuteczności i jednolitego stosowania prawa Unii Europejskiej. Nieuniknione straty PLNa zamortyzował głos Cezarego Kochalskiego z RPP, który uważa, że Rada widzi przestrzeń do dalszego wzrostu stóp NBP. Pod wpływem jego słów rentowność polskich obligacji dziesięcioletnich wzrosła do max. 3,489 tj. najwyżej od 2018.   ● [CNB]   W regionie CEE pozytywnie wyróżniła się korona czeska (EUR/CZK min. 25,0305), której atrakcyjność zwiększyła odważna decyzja Narodowego Banku Czech o podwyżce głównej stopy CNB o 100 punktów bazowych do 3,75% (rynek spodziewał się ruchu w górę, ale o 75 pb.).   ● [G10]   Za to na rynkach G10 najlepiej radził sobie funt, który zyskał mimo spadkowej rewizji danych nt. PKB Wielkiej Brytanii w III kw. (1,1% k/k vs prognoza 1,3%). Zwyżkujący "kabel" (GBP/USD max. 1,3363) oraz relatywnie dobre nastroje na rynkach globalnych (DAX: +0,95%; S&P500: +1,02%) podbiły kurs eurodolara do max. 1,1343. Pozycji zielonej waluty bronił wyższy od oczekiwań wynik amerykańskiego indeksu zaufania konsumentów (Conference Board: 115,8 pkt wobec prognozy 110,5 pkt i poprzednio uzyskanych 111,9 pkt). Wg statystyk agencji Reutersa gospodarka USA jest blisko zanotowania najlepszego roku od 37 lat.


Przed nami
   ● [USA]   Choć większość inwestorów jest już myślami przy wigilijnym stole, to wysoka ranga dzisiejszych publikacji makro zza oceanu nakazuje zachować czujność. Wśród nich znajdą się dane nt. inflacji bazowej PCE, dochodów i wydatków Amerykanów, zamówień na dobra trwałe, nowych wniosków o zasiłek oraz sprzedaży nowych domów.   ● [Scenariusze]   Dobre wyniki gospodarki Stanów Zjednoczonych będą doskonałym prezentem gwiazdkowym dla dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1300) i vice versa (punkt oporu EUR/USD: 1,1350). W okresie Świąt warto śledzić informacje nt. poczynań koronawirusa Omikron. To one będą kształtować klimat inwestycyjny na przełomie roku. Pesymistyczne wiadomości będą szkodzić rynkom wschodzącym i złotemu (punkty oporu EUR/PLN: 4,6500, USD/PLN: 4,1500), a optymistyczne im sprzyjać (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6000, USD/PLN: 4,0500). Analitycy przestrzegają przed charakterystycznym dla świąteczno-noworocznego okresu spadkiem płynności rynku, co może objawiać się rozszerzeniem spreadów i większą podatnością na wahania kursów. 

 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Omikron i Putin na drugim planie FX

  (środa, 22-12, 8:50)

 Biden: wraz z senatorem Manchinem zamierzamy coś zrobić ws. programu gospodarczego.
Polska: w listopadzie sprzedaż detaliczna i produkcja budowlano-montażowa znacząco przebiły oczekiwania analityków.
Kontrakty FRA 6X9 sygnalizują, że rynek spodziewa się wzrostu oprocentowania PLN do poziomu 3,9% za pół roku.
Putin oskarżył „Zachód” o eskalację napięcia w Europie i zapowiedział, że Moskwa odpowie "adekwatnie" na "zachodnią agresję".
Kalendarz Eko: dane nt. zaufania polskich i amerykańskich konsumentów.

Za nami
Wtorek przyniósł poprawę nastrojów inwestycyjnych na świecie (DAX: +1,36%, DJIA: +1,60%, ropa Brent: +3,44%).   ● [USA]   Inwestorzy z ulgą przyjęli wiadomości o braku wprowadzenia nowych korona-restrykcji w USA oraz o rozmowie telefonicznej Bidena z senatorem Manchinem, która może otworzyć drogę do kompromisu ws. programu gospodarczego prezydenta. Wieczorem Biden powiedział, że on i Manchin zamierzają „coś zrobić” (EUR/USD min. 1,1261).   ● [TRY]   Innym źródłem optymizmu na rynkach wschodzących była stabilizacja notowań tureckiej liry. Największa w historii korekta spadkowa kursu USD/TRY była kontynuowana (wczoraj: -9,04%) po tym jak prezydent Erdogan przedstawił w poniedziałek plan, który gwarantowałby depozyty w walucie lokalnej w przypadku dalszych turbulencji na FX. Natomiast lokalnym wsparciem dla złotego stały się kolejne bardzo dobre dane z polskiej gospodarki.   ● [GUS, NBP]   W listopadzie dynamika sprzedaży detalicznej wzrosła o 21,2% r/r (prognoza 16,8%; poprzednio 14,4%), a produkcji budowlano-montażowej o 12,7% r/r (prognoza 6%; poprzednio 4,2%). Krajową tarczą dla PLNa okazały się także rosnące oczekiwania na większe podwyżki stóp NBP. Transakcje zabezpieczające wysokość przyszłych stóp procentowych za pomocą kontraktów FRA 6X9 sygnalizują, że rynek spodziewa się wzrostu trzymiesięcznych stawek do poziomu 3,9% za pół roku (wobec 1,75% obecnie).   ● [Rosja]   Zyski polskiego pieniądza (EUR/PLN min. 4,6183, USD/PLN 4,0877) i walut CEE zmniejszyło oskarżenie „Zachodu” przez Putina o eskalację napięcia w Europie. Prezydent Rosji wyraził zaniepokojenie rozlokowywaniem elementów systemu obrony przeciwrakietowej USA przy jej granicach. Zapowiedział, że Moskwa odpowie "adekwatnie" na "zachodnią agresję". Pod wpływem tej wypowiedzi ceny gazu ziemnego wzrosły na giełdzie w Amsterdamie o ponad 20%.

Przed nami
Dziś zobaczymy czy i ew. jak zmieniło się w grudniu zaufanie konsumentów w Polsce i USA. Rzecz jasna kluczowe będą dane ze Stanów Zjednoczonych.   ● [USA]   Mimo ekspansji Omikrona za oceanem, analitycy spodziewają się wzrostu ufności, co może okazać się budujące dla dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1260). W przypadku spadku indeksu Conference Board, należy się liczyć z osłabieniem pozycji zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,1310).   ● [PL]   Dla przebiegu sesji na rynku PLN istotnym wydarzeniem będzie ogłoszenie przez GUS Bieżącego i Wyprzedzającego Wskaźnika Ufności Konsumenckiej (w skrócie BWUK i WWUK). Ich wzrost mógłby dodać wigoru złotemu (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6000, USD/PLN: 4,0500), a spadek obniżyć jego aspiracje (punkty oporu EUR/PLN: 4,6500, USD/PLN: 4,1500).   ● [Inne]   Spośród pozostałych wydarzeń ekonomicznych zaplanowanych na dziś poznamy jeszcze decyzję Narodowego Bank Czech ws. stóp procentowych (rynek oczekuje podwyżki o 75 pb. do 3,5%), finalny wynik PKB USA w III kw., dane nt. sprzedaży domów na rynku wtórnym w Stanach oraz raport amerykańskiej agencji EIA nt. zmiany zapasów paliw. W związku z okresem przedświątecznym należy się liczyć ze spadkiem aktywności i płynności na rynkach walutowych.

 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Blitzkrieg Omikrona

 (wtorek, 21-12, 8:00)

Światowa Organizacja Zdrowia: liczba zakażeń Omikronem podwaja się w ciągu 1,5 - 3 dni.
Ludowy Bank Chin dokonał pierwszej od kwietnia 2020 obniżki rocznej stopy procentowej.
USA: senator Joe Manchin zapowiedział weto dla wartego 1,75 bln USD pakietu wydatków proponowanego przez prezydenta Bidena.
Moderna: trzecia dawka naszej korona-szczepionki chroni przed Omikronem.
GUS: w listopadzie produkcja przemysłowa i inflacja PPI okazały się wyższe, niż prognozowano.
Kalendarz Eko: krajowe dane dot. sprzedaży detalicznej i produkcji budowlano-montażowej.

Za nami
   ● [Omikron]   Świąteczny tydzień rozpoczął się na rynkach finansowych w niezbyt wesołej atmosferze. Głównym zmartwieniem dla inwestorów stała się błyskawiczna ekspansja koronawirusa Omikron. Światowa Organizacja Zdrowia podała w weekend, że przy infekcjach lokalnych liczba zakażeń nowym wirusem podwaja się w ciągu 1,5 - 3 dni. Z kolei amerykańska Centrala ds. Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) poinformowała wczoraj, że Omikron stał się wariantem dominującym w USA i obecnie odpowiada za ok 73% nowych zakażeń koronawirusem (wobec 3% tydzień temu). Taki rozwój pandemii zmusił wiele krajów do wprowadzenia nowych restrykcji, co może zatrzymać wzrost gospodarczy na świecie. Obawy przed takim scenariuszem wywołały wyprzedaże na rynkach akcji (DAX: -1,88%, DJIA: -1,23%), paliw (ropa Brent: -2,72%) oraz walut rynków wschodzących, nie omijając złotego (EUR/PLN max. 4,6448).   ● [BBB]   Dodatkowym źródłem rynkowego pesymizmu była zapowiedź weta przez amerykańskiego senatora Joe Manchina dla wartego 1,75 bln USD pakietu wydatków (Build Back Better) proponowanego przez prezydenta Bidena. Zdaniem politologów brak poparcia Manchina sprawia, że szanse na przegłosowanie BBB w Senacie są niemal zerowe. W tej sytuacji analitycy banku Goldman Sachs zdecydowali się obniżyć swoje prognozy dot. PKB USA w 2022 roku (z 3% do 2% w I kw., z 3,5% do 3% w II kw. i z 3% do 2,75% w III kw.), co zdeprymowało dolara (EUR/USD max. 1,1304, USD/PLN min. 4,0935). Nastroje inwestycyjne poprawił nieco  komunikat Moderny, w którym koncern poinformował, że podanie trzeciej dawki jego korona-szczepionki chroni przed Omikronem.   ● [GUS]   Lokalnym wsparciem dla złotego były wyższe od prognoz wyniki krajowej produkcji przemysłowej (15,2% r/r vs prognoza 8,5%; poprzednio 7,8%) i inflacji PPI w listopadzie (13,2% r/r vs prognoza 13%; poprzednio 11,8%).   ● [TRY]   Liderem zmienności na rynkach FX była turecka lira. Najpierw kurs USD/TRY wzbił się do max. 18,3014 (+11%) po tym jak prezydent Turcji opowiedział się za kolejną obniżką stóp. Następnie zanurkował do min. 11,2691 (-38%) w reakcji na zapowiedź przez Erdogana podjęcia kroków, mających zapobiec dalszej "dolaryzacji gospodarki".

Przed nami
   ● [GUS]   Dziś poznamy kolejne ważne dane makroekonomiczne z polskiej gospodarki. Punktualnie o godzinie 10:00 Główny Urząd Statystyczny poinformuje nas jak w listopadzie kształtowała się sprzedaż detaliczna oraz produkcja budowlano-montażowa w naszym kraju. Analitycy spodziewają się wzrostu ich dynamiki odpowiednio z 14% r/r do 16,8% i z 4,2% r/r do 6%.   ● [Scenariusze]   Następne dobre wyniki mogą zostać docenione przez zwolenników złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6000, USD/PLN: 4,0500). Jeśli jednak te prognozy się nie sprawdzą, do głosu dojdą jego przeciwnicy (punkty oporu EUR/PLN: 4,6500, USD/PLN: 4,1500).   ● [EUR/USD]   Globalni gracze czekają teraz na jutrzejszą publikację amerykańskiego indeksu zaufania konsumentów - Conference Board oraz na czwartkowe dane o inflacji PCE core w USA. Do tego czasu na rynku EUR/USD należy się spodziewać konsolidacji, której przedział wyznaczać będą aktualne bariery techniczne. Najbliższy punkt wsparcia to 1,1235, a oporu 1,1310. 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Jak trwoga to ...

 (poniedziałek, 20-12, 8:50)

 Williams (Fed): jastrzębi komunikat FOMC przygotowuje rynek na mocne zaostrzenie amerykańskiej polityki pieniężnej w przyszłym roku
IFO: w grudniu nastroje niemieckich przedsiębiorców pogorszyły się szósty miesiąc z rzędu.
Kochalski (RPP): sprowadzenie inflacji do celu NBP będzie wymagać kolejnej podwyżki lub podwyżek stóp procentowych.
Kalendarz Eko: produkcja przemysłowa i inflacja PPI w Polsce oraz bilans płatniczy strefy euro. 

Za nami
   ● [USD]   Końcówka tygodnia przyniosła wzrost wyceny dolara. Popyt na zieloną walutę wzrósł po wypowiedzi Johna Williamsa z Fed o tym, że jastrzębi komunikat z ostatniego posiedzenia FOMC przygotowuje rynek na mocne zaostrzenie amerykańskiej polityki pieniężnej w przyszłym roku. W pro-dolarowym tonie wypowiedział się również Christopher Waller z Fed, który uważa, że podwyżka stóp będzie uzasadniona „wkrótce po” zakończeniu taperingu w marcu. Waluta USA czerpała także korzyść ze swojego statusu bezpiecznej przystani w obliczu globalnego wzrostu liczby osób, u których stwierdzono zarażenie koronawirusem Omikron. Najnowsze badania z Wielkiej Brytanii pokazały, że ryzyko ponownej infekcji nową odmianą wirusa jest ponad 5 razy większe niż Deltą.   ● [EUR]   Obawy przed Omikronem doprowadziły do szóstego z rzędu miesięcznego spadku indeksu nastrojów biznesowych w Niemczech (IFO: 94,7 pkt w XII vs prognoza 95,4 pkt; poprzednio 96,5 pkt). Taki stan rzeczy zmartwił posiadaczy euro (EUR/USD min. 1,1235) oraz walut CEE.   ● [PLN]   W przypadku złotego dodatkowym źródłem dużego niepokoju (EUR/PLN max. 4,6408, USD/PLN max. 4,1250) stało się odrzucenie przez Sejm RP weta Senatu dot. ustawy lex TVN. Wg wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej Very Jourovej rząd RP wysłał kolejny negatywny sygnał w sprawie przestrzegania praworządności i wartości demokratycznych, które są warunkiem wypłaty Polsce środków z KPO. Zaniepokojenie sytuacją wokół telewizji TVN, która jest największą inwestycją amerykańską nad Wisłą, wyraził także Departament Stanu USA. Nadwątlonej pozycji złotego broniły dobre dane z polskiego rynku pracy. Szybszemu wzrostowi zatrudnienia w listopadzie (0,7% r/r vs prognoza 0,5%; poprzednio 0,5%) towarzyszył nadspodziewany skok wynagrodzeń (9,8% r/r vs prognoza 8,9%; poprzednio 8,4%). Pro-inflacyjny wpływ miały także zapowiedziane w piątek przez krajowy Urząd Regulacji Energetyki znaczące podwyżki cen prądu (śr. +24%) i gazu (śr. od +41 do 58%). Wsparciem dla polskiego pieniądza była również opinia Cezarego Kochalskiego z RPP przewidująca, że sprowadzenie inflacji do celu NBP będzie wymagać kolejnej podwyżki lub podwyżek stóp procentowych. W jego ocenie najbardziej prawdopodobnym scenariuszem na najbliższą przyszłość jest zmiana lub zmiany stóp po ok 50 pb., ale w większym odstępie czasowym niż do tej pory.

Przed nami
   ● [PL]   Świąteczny tydzień rozpocznie się od publikacji ważnych, polskich danych nt. produkcji przemysłowej oraz inflacji cen producentów (o g. 10:00). Prognozowany wzrost ich dynamiki podbuduje autorytet złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6000, USD/PLN: 4,0500), a spadek go podważy (punkty oporu EUR/PLN: 4,6500, USD/PLN: 4,1500).   ● [EZ]   Pozycję wyjściową wspólnej waluty pomoże określić bilans płatniczy strefy euro w październiku. Wzrost salda na rachunku bieżącym będzie atutem euro (punkt oporu EUR/USD: 1,1300), a spadek jego obciążeniem (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1235).   ● [Eko-tydzień]   Jeżeli chodzi o kolejne dni to już jutro poznamy listopadowe wyniki krajowej sprzedaży detalicznej i produkcji budowlano-montażowej, a w środę grudniowe wartości indeksów obrazujących poziom zaufania konsumentów w Polsce (wg BWUK i WWUK) i w USA (Conference Board). Natomiast w przedwigilijny czwartek będziemy się emocjonować ogłoszeniem amerykańskiego wskaźnika cen PCE core w listopadzie, który znacząco wpływa na monetarne decyzje Fed. 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Atak jastrzębi

  (piątek, 17-12, 8:50)

Bank Anglii podniósł stopę procentową o 15 punktów bazowych.
ECB będzie prowadził zwiększone zakupy aktywów w ramach programu APP tylko do października 2022.
Bank centralny Turcji po raz czwarty z rzędu obniżył stopę procentową o 100 pb.
Wczoraj potwierdzono wykrycie Omikrona w Polsce.
W październiku łączny wynik indeksu PMI dla sektorów przemysłu i usług Eurolandu osiągnął najniższy poziom od 9 m-cy, a wskaźniki dla USA nieoczekiwanie spadły.
Kalendarz Eko: dane nt. zatrudnienia i wynagrodzeń w Polsce, niemiecki indeks IFO, inflacja HICP w strefie euro oraz wystąpienie publiczne Wallera z Fed. 

Za nami
W czwartek rynki walutowe podążały za polityką monetarną.   ● [SNB]   Zaczęło się od decyzji Narodowego Banku Szwajcarii (SNB) który mimo rosnącej inflacji utrzymał parametry swojej ultra luźnej polityki pieniężnej bez zmian. SBN zobowiązał się do przeprowadzenia interwencji walutowych, mających na celu powstrzymać aprecjację franka. Pod wpływem tej deklaracji kurs EUR/CHF wzrósł do max. poziomu 1,0462.   ● [NB]   W G10 na drugim biegunie znalazła się korona norweska (USD/NOK min. 8,9500), która była beneficjentem podwyżki stóp Norges Banku o 25 pb. (do 0,5%) .   ● [BoE]   Na nieco mniejszy ruch (o 15 pb do 0,25%) zdecydował się Bank Anglii, co i tak umocniło funta szterlinga (GBP/USD max. 1,3370, GBP/PLN max. 5,4720).   ● [ECB]   W gronie monetarnych zwycięzców znalazło się również euro. Kurs EUR/USD wzrósł do max. 1,1361 po tym, jak ECB poinformował, że po wygaśnięciu programu PEPP (w marcu '22) będzie prowadził zwiększone zakupy aktywów w ramach programu APP tylko przez następne dwa kwartały. Ponadto w swoich najnowszych projekcjach Bank zrewidował w górę swoje oczekiwania dot. poziomu inflacji w przyszłym roku.   ● [USA]   Zwyżce kursu popularnego eurodolara sprzyjały gorsze od prognoz dane z USA nt. nowych wniosków o zasiłek, aktywności produkcyjnej w regionie środkowo-atlantyckim i produkcji przemysłowej, a także niespodziewane spadki amerykańskich indeksów PMI (szczegóły w naszym Kalendarzu Eko).   ● [PLN]   Jastrzębie sygnały z Oslo, Londynu i Frankfurtu zaszkodziły walutom regionu Europy Środkowo-Wschodniej (CEE), w tym złotemu (EUR/PLN max. 4,6422, USD/PLN max. 4,1027). Natomiast największym lokalnym zmartwieniem dla PLNa była wiadomość o pierwszym, potwierdzonym przypadku Omikrona w Polsce.   ● [TCMB] Monetarnym nonkonformistą pozostał bank centralny Turcji, który po raz czwarty z rzędu obniżył główną stopę procentową o 100 pb. (do 14%), wywołując kolejną falę wyprzedaży liry (USD/TRY: +5,74%).   ● [BoJ]   Z kolei dziś rano Bank Japonii wycofał swoje pandemiczne wsparcie, ale rozszerzył pomoc finansową dla małych firm, co wzmocniło przekonanie, że pozostanie jednym z najbardziej gołębich banków centralnych w G10. Taka perspektywa ciąży jenowi. 

Przed nami
   ● [GUS]   Dziś zobaczymy czy i ew. jak zmieniło się w listopadzie zatrudnienie i wynagrodzenia w krajowym sektorze przedsiębiorstw. Prognozowany wzrost płac może podbić inflację i doprowadzić do kolejnych podwyżek stóp NBP. Realizacja takiego scenariusza powinna sprzyjać złotemu (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6000, USD/PLN: 4,0500).   ● [IFO]   Wyzwaniem dla PLNa będzie publikacja indeksu instytutu IFO, który obrazuje nastroje wśród niemieckich przedsiębiorców i jest uznawany za najbardziej wiarygodne źródło informacji o kondycji gospodarki naszych zachodnich sąsiadów. Przewidywany spadek tego wskaźnika może zaszkodzić nie tylko euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1300), ale także innym walutom EU, nie wyłączając złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,6500, USD/PLN: 4,1500).   ● [HICP]   Równie istotnym wydarzeniem dla przebiegu sesji na rynku EUR będzie ogłoszenie danych o inflacji HICP. Wynik powyżej 5% zwiększyłby presję na ECB ws. rozpoczęcia normalizacji polityki pieniężnej w Eurolandzie, co byłoby korzystne dla wspólnej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,1360).   ● [Fed]   Pod wieczór przezorni gracze z rynku USD będą się jeszcze przysłuchiwać publicznemu wystąpieniu członka zarządu Fed Christophera Wallera. 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Sprzedaż zwalnia, a Fed przyspiesza

 (czwartek, 16-12, 8:50)

Fed podwoił tempo taperingu, a projekcje stóp członków FOMC wskazują na trzy podwyżki w 2022.
USA: w listopadzie odnotowano nadspodziewany spadek dynamiki sprzedaży detalicznej.
Chiny: dynamika sprzedaży detaliczniej nieoczekiwanie spadła w poprzednim miesiącu.
Światowa Organizacja Zdrowia: Omikron rozprzestrzenia się szybciej niż jakikolwiek poprzedni szczep.
Ancyparowicz (RPP): możliwe jest dalsze zacieśnianie polskiej polityki pieniężnej, jeśli utrzymałaby się wzrostowa tendencja akcji kredytowej.
GUS: w listopadzie inflacja była jeszcze wyższa, niż wskazywały na to wstępne dane.
Kalendarz Eko: wstępne wyniki indeksów PMI z Eurolandu i USA, decyzje monetarne TCMB, BoE, ECB, amerykański raport jobless claims oraz produkcja przemysłowa w Stanach. 

Za nami
   ● [Fed]   Uwaga inwestorów skupiała się wczoraj na amerykańskim banku centralnym. Z powodu wzrostu presji inflacyjnej i dalszej poprawy sytuacji na rynku pracy System Rezerwy Federalnej postanowił przyspieszyć redukcję skupu aktywów z 15 mld USD do 30 mld USD miesięcznie. Ponadto najnowsza projekcja stóp funduszy federalnych opublikowana przez Fed pokazała, że tempo normalizacji amerykańskiej polityki pieniężnej może być znacznie szybsze, niż politycy FOMC przewidywali we wrześniu. Większość (12/18) członków Komitetu spodziewa się w przyszłym roku trzech podwyżek (czyli o jedną więcej niż trzy miesiące temu).   ● [FX]   W pierwszej chwili jastrzębi sygnał z FOMC umocnił dolara (EUR/USD min. 1,1222, USD/PLN max. 4,1233). Jednak do jego większych zakupów zniechęcała wiadomość o nadspodziewanym spadku dynamiki amerykańskiej sprzedaży detalicznej w listopadzie (0,3% m/m vs prognoza 0,8%; poprzednio 1,8%). Rozczarowały także analogiczne dane z Chin (3,9% r/r vs prognoza 4,6%; poprzednio 4,9%), co zdeprymowało juana (USD/CNH max. 6,3795).   ● [RPP]   Złotego wybronił (USD/PLN min. 4,0885, EUR/PLN min. 4,6167) głos Grażyny Ancyparowicz z RPP twierdzącej, że możliwe jest dalsze zacieśnianie polskiej polityki pieniężnej, jeśli utrzymałaby się wzrostowa tendencja akcji kredytowej. A dodatkowym argumentem za kontynuacją serii podwyżek stóp NBP stała się wzrostowa rewizja danych o krajowej inflacji CPI w listopadzie (z 7,7% r/r do 7,8%). Po rynkowej korekcie (spowodowanej realizacją zysków) wczorajsza sesja walutowa zamknęła się na poziomie: EUR/USD 1,1288, EUR/PLN 4,6195, USD/PLN 4,0924. 

 

Przed nami
Dzisiejszy dzień jest wręcz naszpikowany ważnymi wydarzeniami ekonomicznymi.   ● [PMI]   Już za chwilę instytut IHS Markit ogłosi wstępne wyniki indeksów PMI dla sektorów przemysłu i usług Francji, Niemiec oraz całego Eurolandu. Wobec wykrycia Omikrona i zaostrzenia korona-restrykcji w Europie, analitycy spodziewają się spadku wskaźników koniunktury (m/m), co może negatywnie rzutować na notowania euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1220) oraz jego sąsiadów z regionu CEE (punkty oporu EUR/PLN: 4,6500, USD/PLN: 4,1500).   ● [ECB, TCMB, BoE]   Jeszcze większym wyzwaniem dla wspólnej waluty będą ustalenia z dzisiejszego posiedzenia Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego. Analitycy spodziewają się podtrzymania dotychczasowej polityki pieniężnej i narracji o „przejściowej inflacji”, a także zapowiedzi kontynuacji luzowania ilościowego (QE), po wygaśnięciu Pandemicznego Programu Zakupów Aktywów (PEPP) w marcu przyszłego roku. Taki ewentualny przekaz powinien pomóc złotemu oraz pozostałym walutom regionu Europy Środkowo-Wschodniej (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6000, USD/PLN: 4,0500). Oprócz postanowień ECB dziś poznamy jeszcze decyzje monetarne banków centralnych Turcji (analitycy oczekują obniżki stóp TCMB o 100 pb.) oraz Wielkiej Brytanii (rynek terminowy wskazuje na podwyżkę stóp BoE o 15 pb.).   ● [USA]   W dalszej części dnia uwaga inwestorów przeniesie się za Atlantyk, gdzie zaplanowano publikacje danych nt. nowych wniosków o zasiłek, pozwoleń i rozpoczętych budów domów, aktywności produkcyjnej w regionie środkowo-atlantyckim, produkcji przemysłowej oraz indeksów PMI. Kumulacja słabszych wyników makroekonomicznych zza oceanu może zagrozić dolarowi (punkt oporu EUR/USD: 1,1310).

 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Fed i Omikron odbierają apetyt

  (środa, 15-12, 8:50)

W Chinach wykryto pierwszy przypadek Omikrona.
Instytut IFO obniżył swoje prognozy dot. wzrostu gospodarczego w Niemczech.
RPA: dwie dawki szczepionki Pfizera dają 70% ochrony przed hospitalizacją z powodu Omikrona.
Narodowy Bank Węgier dokonał siódmej w tym roku podwyżki stóp.
Międzynarodowy Fundusz Walutowy: polski bank centralny powinien dalej podnosić stopy aby zapobiec przegrzaniu gospodarki.
Kalendarz Eko: dane o inflacji CPI w Polsce (finalne) i sprzedaży detalicznej w USA oraz posiedzenie Fed.

Za nami
Na rynkach finansowych wtorek upłynął inwestorom w mieszanych nastrojach.   ● [Negatywy]   Zmartwiły ich m.in. wiadomości z Chin o kłopotach kolejnego dużego dewelopera (Shimao Group) oraz o wykryciu pierwszego przypadku zakażenia Omikronem. Analitycy obawiają się, że pojawienie się nowej mutacji wirusa w portowym mieście Tianjin może zwiększyć zakłócenia w globalnym łańcuchu dostaw. Negatywne emocje wzbudziła także poważna spadkowa rewizja prognoz instytutu IFO dot. PKB Niemiec w 2022 (z 5,1% do 3,7%). Z kolei źródłem makro-niepokoju złotego (EUR/PLN max. 4,6463, USD/PLN max. 4,1191) były dane o bilansie płatniczym Polski, które pokazały, że w październiku deficyt na rachunku bieżącym niespodziewanie się pogłębił (-1791 mln EUR vs prognoza -970 mln; poprzednio -1339 mln).   ● [Pozytywy]   Klimat wokół PLNa oraz innych ryzykownych aktywów ocieplił news z RPA o tym, że już 2 dawki szczepionki Pfizera dają aż 70% ochrony przed hospitalizacją z powodu Omikrona. Po myśli złotego była także ostrożna podwyżka stóp Narodowego Banku Węgier. MNB podniósł oprocentowanie forinta o 30 punktów bazowych, podczas gdy część inwestorów liczyła na bardziej odważne posunięcie monetarne. Wsparciem dla naszego pieniądza (EUR/PLN min. 4,6202) stała się również opinia Międzynarodowego Funduszu Walutowego, którego analitycy uważają, że polski bank centralny powinien dalej podnosić stopy, aby zapobiec przegrzaniu gospodarki. Jednak spadek kursu USD/PLN (min. 4,0885) skutecznie zatrzymał rekordowy wynik amerykańskiej inflacji PPI (9,6% r/r w XI vs prognoza 9,2%; poprzednio 8,8%), który premiował dolara (EUR/USD min. 1,1253).   ● [Krypto]   Na rynku krypto-walut błyszczał Dogecoin (+17,81%). Jego cena wystrzeliła do góry po tym jak Elon Musk poinformował, że Tesla będzie akceptować płatności w Doge'ach.

Przed nami
   ● [Fed]   Kluczowym wydarzeniem ekonomicznym dzisiejszego dnia będzie decyzja amerykańskiego banku centralnego. Rynek spodziewa się zwiększenia tempa taperingu z 15 mld USD do 30 mld USD miesięcznie, co może utorować drogę do szybszego rozpoczęcia procesu normalizacji stóp Fed, choć jeszcze ważniejsze od terminu pierwszej podwyżki jest to ile ich będzie. Więcej światła na tę kwestię rzuci projekcja stóp funduszy federalnych, która jest przygotowywana na podstawie opinii wszystkich członków FOMC.   ● [Scenariusze]   Jeżeli „dot-plot” pokaże ≤ 2 podwyżki w 2022, to amerykańska waluta powinna się osłabić (punkt oporu EUR/USD: 1,1325), a złoty zyskać (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6000, USD/PLN: 4,0500). W przypadku „jastrzębiej” projekcji (3-4 podwyżki w '22) należy się liczyć ze skokowym umocnieniem dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1250), której będzie towarzyszyć wyprzedaż walut rynków wschodzących (punkty oporu EUR/PLN: 4,6500, USD/PLN: 4,1500).   ● [Makro]   Przed zakończeniem posiedzenia amerykańskiego banku centralnego warto zwrócić uwagę na dane o inflacji CPI w Polsce (finalne) oraz o sprzedaży detalicznej w USA.

 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Wejście ministra

 (wtorek, 14-12, 8:00)

Reuters: twarde stanowisko Ziobry wobec unijnego komisarza sprawiedliwości przekreśliło nadzieje na porozumienie ws. wypłaty środków z Funduszu Odbudowy.
Łon (RPP): dotychczasowa skala podwyżek [stóp NBP] była na tyle znacząca, że będzie ona w stanie doprowadzić stopniowo do spadku inflacji.
W Wielkiej Brytanii potwierdzono pierwszy zgon z powodu koronawirusa Omikron.
Kalendarz Eko: produkcja przemysłowa w strefie euro, bilans płatniczy Polski oraz inflacja PPI w USA.

Za nami
● [TRY]   Początek tygodnia przyniósł kolejne zawirowania na rynku tureckiej liry. Kurs USD/TRY zbliżył się do granicy 15,00 (max. 14,57) z powodu obaw przed skutkami polityki gospodarczej prezydenta Erdogana oraz spodziewanej w czwartek następnej obniżki stóp TCMB. I to właśnie turecki bank centralny przyszedł na ratunek lirze poprzez sprzedaż swoich rezerw dolarowych na rynku walutowym.   ● [PLN]   Wydarzenia na rynku TRY odbiły się czkawką pozostałym walutom spod znaku EM. Dodatkową anty-reklamę zrobił PLNowi minister sprawiedliwości RP Zbigniew Ziobro, który na łamach Financial Times powiedział, że Polska powinna zawiesić płatności do budżetu EU, jeśli Bruksela będzie eskalować spór o praworządność. Jeszcze jednym zmartwieniem złotego stał się artykuł, w którym analityk Reutersa postawił pogląd, że twarde stanowisko Ziobry wobec unijnego komisarza sprawiedliwości przekreśliło nadzieje na odblokowanie przyznanych Polsce środków z Funduszu Odbudowy (36 mld EUR). Naszej walucie nie pomógł też (EUR/PLN max. 4,6433, USD/PLN max. 4,1168) głos Eryka Łona z RPP, który stwierdził, że dotychczasowa skala podwyżek była na tyle znacząca, że będzie ona w stanie doprowadzić stopniowo do spadku inflacji   ● [GBP]   Wśród przegranych wczorajszej sesji walutowej znalazł się również brytyjski funt (GBP/USD min. 1,3191). Szterling stracił po tym, jak premier UK powiedział w niedzielę, że Wielka Brytania stoi przed "falą przypływu" zakażeń koronawirusem Omikron i że dwie dawki szczepionki nie wystarczą, aby go powstrzymać. Wczoraj Boris Johnson poinformował również o pierwszej ofierze śmiertelnej nowego wirusa.

Przed nami
Wśród bieżących wydarzeń ekonomicznych dziś na czoło wysuwają się nowe dane makro z gospodarek Eurolandu, Polski oraz Stanów Zjednoczonych.   ● [EZ]   Punktualnie o godzinie 11:00 Eurostat poda październikowy wynik produkcji przemysłowej w strefie euro. Jej oczekiwany wzrost (m/m) mógłby pokrzepić wspólną walutę (punkt oporu EUR/USD: 1,1310) .   ● [PL]   W drugiej części dnia (tj. o g. 14:00) Narodowy Bank Polski opublikuje październikowe dane o bilansie płatniczym naszego kraju. Prognozowane zmniejszenie deficytu na rachunku bieżącym podreperowałoby konto złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6000, USD/PLN: 4,0500), zaś jego pogłębienie je uszczupli (punkty oporu EUR/PLN: 4,6500, USD/PLN: 4,1500).   ● [MNB]   W tym samym czasie ogłoszona zostanie decyzja Narodowego Banku Węgier ws. poziomu stóp procentowych. Rynek spodziewa się podwyżki o następne 30 punktów bazowych (do 2,40%).   ● [USA]   Pół godziny później (tj. o g. 14:30) dowiemy się jak w listopadzie kształtowały się ceny producentów w USA. Przewidywany dalszy wzrost dynamiki inflacji PPI może poprawić pozycje wyjściową dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1260) przed rozpoczynającym się dziś dwudniowym posiedzeniem Fed (najbardziej prawdopodobne scenariusze opiszemy w jutrzejszym Alercie FX24).


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.