Jak trwoga to ...

 (poniedziałek, 20-12, 8:50)

 Williams (Fed): jastrzębi komunikat FOMC przygotowuje rynek na mocne zaostrzenie amerykańskiej polityki pieniężnej w przyszłym roku
IFO: w grudniu nastroje niemieckich przedsiębiorców pogorszyły się szósty miesiąc z rzędu.
Kochalski (RPP): sprowadzenie inflacji do celu NBP będzie wymagać kolejnej podwyżki lub podwyżek stóp procentowych.
Kalendarz Eko: produkcja przemysłowa i inflacja PPI w Polsce oraz bilans płatniczy strefy euro. 

Za nami
   ● [USD]   Końcówka tygodnia przyniosła wzrost wyceny dolara. Popyt na zieloną walutę wzrósł po wypowiedzi Johna Williamsa z Fed o tym, że jastrzębi komunikat z ostatniego posiedzenia FOMC przygotowuje rynek na mocne zaostrzenie amerykańskiej polityki pieniężnej w przyszłym roku. W pro-dolarowym tonie wypowiedział się również Christopher Waller z Fed, który uważa, że podwyżka stóp będzie uzasadniona „wkrótce po” zakończeniu taperingu w marcu. Waluta USA czerpała także korzyść ze swojego statusu bezpiecznej przystani w obliczu globalnego wzrostu liczby osób, u których stwierdzono zarażenie koronawirusem Omikron. Najnowsze badania z Wielkiej Brytanii pokazały, że ryzyko ponownej infekcji nową odmianą wirusa jest ponad 5 razy większe niż Deltą.   ● [EUR]   Obawy przed Omikronem doprowadziły do szóstego z rzędu miesięcznego spadku indeksu nastrojów biznesowych w Niemczech (IFO: 94,7 pkt w XII vs prognoza 95,4 pkt; poprzednio 96,5 pkt). Taki stan rzeczy zmartwił posiadaczy euro (EUR/USD min. 1,1235) oraz walut CEE.   ● [PLN]   W przypadku złotego dodatkowym źródłem dużego niepokoju (EUR/PLN max. 4,6408, USD/PLN max. 4,1250) stało się odrzucenie przez Sejm RP weta Senatu dot. ustawy lex TVN. Wg wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej Very Jourovej rząd RP wysłał kolejny negatywny sygnał w sprawie przestrzegania praworządności i wartości demokratycznych, które są warunkiem wypłaty Polsce środków z KPO. Zaniepokojenie sytuacją wokół telewizji TVN, która jest największą inwestycją amerykańską nad Wisłą, wyraził także Departament Stanu USA. Nadwątlonej pozycji złotego broniły dobre dane z polskiego rynku pracy. Szybszemu wzrostowi zatrudnienia w listopadzie (0,7% r/r vs prognoza 0,5%; poprzednio 0,5%) towarzyszył nadspodziewany skok wynagrodzeń (9,8% r/r vs prognoza 8,9%; poprzednio 8,4%). Pro-inflacyjny wpływ miały także zapowiedziane w piątek przez krajowy Urząd Regulacji Energetyki znaczące podwyżki cen prądu (śr. +24%) i gazu (śr. od +41 do 58%). Wsparciem dla polskiego pieniądza była również opinia Cezarego Kochalskiego z RPP przewidująca, że sprowadzenie inflacji do celu NBP będzie wymagać kolejnej podwyżki lub podwyżek stóp procentowych. W jego ocenie najbardziej prawdopodobnym scenariuszem na najbliższą przyszłość jest zmiana lub zmiany stóp po ok 50 pb., ale w większym odstępie czasowym niż do tej pory.

Przed nami
   ● [PL]   Świąteczny tydzień rozpocznie się od publikacji ważnych, polskich danych nt. produkcji przemysłowej oraz inflacji cen producentów (o g. 10:00). Prognozowany wzrost ich dynamiki podbuduje autorytet złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6000, USD/PLN: 4,0500), a spadek go podważy (punkty oporu EUR/PLN: 4,6500, USD/PLN: 4,1500).   ● [EZ]   Pozycję wyjściową wspólnej waluty pomoże określić bilans płatniczy strefy euro w październiku. Wzrost salda na rachunku bieżącym będzie atutem euro (punkt oporu EUR/USD: 1,1300), a spadek jego obciążeniem (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1235).   ● [Eko-tydzień]   Jeżeli chodzi o kolejne dni to już jutro poznamy listopadowe wyniki krajowej sprzedaży detalicznej i produkcji budowlano-montażowej, a w środę grudniowe wartości indeksów obrazujących poziom zaufania konsumentów w Polsce (wg BWUK i WWUK) i w USA (Conference Board). Natomiast w przedwigilijny czwartek będziemy się emocjonować ogłoszeniem amerykańskiego wskaźnika cen PCE core w listopadzie, który znacząco wpływa na monetarne decyzje Fed. 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.