Rada kroczy za rynkiem

 (czwartek, 9-12, 8:50)

Polska Rada Polityki Pieniężnej dokonała trzeciej w tym roku podwyżki stóp.
Koronawirus: trzecia dawka korona-szczepionki Pfizera zneutralizowała Omikrona w testach laboratoryjnych.
USA: w październiku liczba wakatów zbliżyła się do historycznego rekordu.
FT: brytyjski rząd przygotowuje się do wprowadzenia nowych korona-restrykcji.
Kalendarz Eko: wnioski o zasiłek w USA oraz wystąpienie publiczne prezesa NBP. 

Za nami
● [RPP]   W środę uwaga wszystkich inwestorów z rynku PLN była zwrócona na Radę Polityki Pieniężnej, której wczorajsze posiedzenie zakończyło się trzecią w tym roku podwyżką stóp NBP. Tym razem Rada zdecydowała się podnieść stopę referencyjną o 50 punktów bazowych (do 1,75% tj. najwyżej od 2015), czyli dokładnie tak, jak wskazywały uśrednione prognozy agencji Reutersa. Mimo tej podwyżki złoty się osłabił, gdyż jej skala została już przez rynek zdyskontowana. Część inwestorów liczyła na bardziej odważny ruch w górę (o 75-100 pb). Poza tym w komunikacie RPP napisano, że kolejne decyzje będą zależne od napływających danych.   ● [Omikron]   Straty naszej waluty byłyby zapewne większe (EUR/PLN max. 4,6202, USD/PLN max. 4,0773) gdyby nie dobre, globalne nastroje inwestycyjne spotęgowane wiadomością, że trzy dawki szczepionek Pfizera zneutralizowały Omikrona w badaniach laboratoryjnych.   ● [USD, GBP]   Światowy wzrost apetytu na ryzyko zaszkodził bezpiecznemu dolarowi (EUR/USD max. 1,1355). Jego pozycji broniła druga najwyższa w historii liczba wakatów w gospodarce USA (JOLTS: 11,033 mln w X vs prognoza 10,369 mln; poprzednio 10,602 mln). Wśród walut G10 najgorzej radził sobie funt (GBP/USD min. 1,3162), któremu zaszkodziły przecieki Financial Times z Londynu, że brytyjski rząd przygotowuje się do wprowadzenia nowych korona-restrykcji. Rewelacje FT potwierdził wieczorem premier UK Boris Johnson, który nota bene jest teraz pod ostrzałem mediów i opinii publicznej w związku ze skandalem związanym z lekceważeniem korona-obostrzeń przez niego samego i członków jego gabinetu. 

 

Przed nami
   ● [RPP]   Dziś posłuchamy co ma do powiedzenia prezes NBP Adam Glapiński, który postara się wyjaśnić przyczyny wczorajszej decyzji RPP oraz ujawnić plany Rady na przyszły rok. Zapowiedź dalszych podwyżek stóp będzie paliwem rakietowym dla złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5700, USD/PLN: 4,0000), natomiast sygnalizacja pauzy w obecnym cyklu sprowadzi go na ziemię (punkty oporu EUR/PLN: 4,6300, USD/PLN: 4,1000).   ● [USA]   Kierunek zmian na rynku bazowym EUR/USD wskaże amerykański raport jobless claims. Znajdziemy w nim liczbę osób, które w poprzednim tygodniu ubiegały się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w Stanach. Ich ewentualny spadek (t/t) będzie przemawiał na korzyść dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1265), a wzrost przeciwko niemu (punkt oporu EUR/USD: 1,1355).   [UK]   Na ekonomicznym horyzoncie inwestorów widać już jutrzejsze dane nt. PKB Wielkiej Brytanii w III kwartale, które na nowo zdefiniują oczekiwania rynku związane z rozpoczęciem normalizacji stóp Banku Anglii.

 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.