Oddalające się unijne miliardy złotego

  (piątek, 3-12, 8:50)

Glapiński (RPP): inflacja nie jest przejściowa, inflacja jest uciążliwa.
Hardt (RPP): w grudniu potrzebna jest podwyżka stóp NBP o co najmniej 50 pb.
Narodowy Bank Węgier dokonał kolejnej podwyżki tygodniowej stopy depozytowej.
Rzecznik generalny TSUE: Trybunał powinien oddalić skargi Węgier i Polski na mechanizm warunkowości.
Kartel OPEC i jego sojusznicy postanowili od stycznia zwiększyć wydobycie ropy o 400 tys. baryłek dziennie.
Kalendarz Eko: indeksy PMI, ISM dla sektora usług Eurolandu i USA, sprzedaż detaliczna w strefie euro oraz amerykański raport Departamentu Pracy.

Za nami
   ● [PLN]   Czwartek przyniósł dalsze umocnienie złotego i spadek kursu EUR/PLN poniżej granicy 4,6000 (min. 4,5875). Nasza waluta podążała za nową retoryką prezesa NBP ws. inflacji. Wg Glapińskiego nie jest już ona przejściowa, ale uciążliwa. Zapewnił, że Bank będzie starał się sprowadzić ją do minimalnych poziomów. Łukasz Hardt z RPP sądzi, że w walce z inflacją pomógłby silniejszy złoty. Jego zdaniem w grudniu potrzebna jest podwyżka stóp NBP o co najmniej 50 pb.   ● [Omikron]   Dobry klimat wokół PLNa podtrzymały też optymistyczne informacje z globalnego frontu epidemiologicznego. Naukowcy z RPA, gdzie w zeszłym miesiącu wykryto wariant Omikron, uważają, że istniejące korona-szczepionki powinny chronić przed ciężkimi przebiegami choroby i śmiercią. Z kolei wszystkie zidentyfikowane dotychczas przypadki Omikronu w USA (3) miały łagodne objawy.    ● [MNB]   W stronę regionu Europy Środkowo-Wschodniej (CEE) popłynął kapitał zwabiony wczorajszą decyzją Narodowego Banku Węgier o kolejnej podwyżce tygodniowej stopy depozytowej (tym razem o 20 pb. do 3,1%).   ● [TSUE]   Zyski forinta (EUR/HUF min. 361,065) oraz złotego (USD/PLN min. 4,0476) ukróciła opinia rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Uni Europejskiej. Campos Sánchez-Bordona uważa, że Trybunał powinien oddalić skargi Węgier i Polski na mechanizm warunkowości, który uzależnia wypłaty unijnych pieniędzy od przestrzegania zasad praworządności.   ● [USD]   Szyki złotego psuł również dolar (EUR/USD min. 1,1281), który zyskiwał po tym jak trzech polityków Fed (Raphael Bostic, Randal Quarles i Mary Daly) opowiedziało się za przyspieszeniem taperingu. Źródłem makro-optymizmu zielonej waluty była również niższa od oczekiwań liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA (222 tys. vs prognoza 240 tys.).   

Przed nami
   ● [Payrolls'y]   Dziś kierunek na kompasie inwestycyjnym wyznaczy listopadowy raport Departamentu Pracy USA. Jak zwykle największe zainteresowanie budzi informacja nt. zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym. Wysoki NFP (> 550 tys.) zwiększy oczekiwania ws. przyspieszenia redukcji skupu aktywów w grudniu, co byłoby pozytywne dla dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1280) i negatywne dla złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,6300, USD/PLN: 4,1000). Natomiast niski wynik byłby argumentem za utrzymaniem dotychczasowego tempa taperingu oraz za tańszym USD (punkt oporu EUR/USD: 1,1350). W tym scenariuszu należy się liczyć z dalszą aprecjacją PLNa (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5800, USD/PLN: 4,0000).   ● [Pozostałe wydarzenia]   Oprócz payrollsów z amerykańskiego raportu Departamentu Pracy jeszcze dziś dowiemy się o wynikach stopy bezrobocia oraz płacy godzinowej. Poza tym w dzisiejszym Kalendarzu Eko zaplanowano ogłoszenie indeksów PMI, ISM dla sektora usług po obu stronach Atlantyku oraz sprzedaży detalicznej w Eurolandzie.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.