Smutny zloty

  (czwartek, 16-12, 8:50)

 GUS: w grudniu nastroje polskich konsumentów pogorszyły się.
Komisja Europejska wszczęła procedurę naruszeniową przeciwko Polsce.
Koronawirus w Polsce: wczoraj zaraportowano trzecią najwyższą liczbę zgonów od początku pandemii.
Kochalski (RPP): Rada widzi przestrzeń do dalszego wzrostu stóp procentowych.
Narodowy Bank Czech dokonał zaskakująco dużej podwyżki stóp.
Kalendarz Eko: dane z USA nt. inflacji PCE core, dochodów i wydatków Amerykanów, zamówień na dobra trwałe, wniosków o zasiłek oraz sprzedaży nowych domów. 

Za nami
   ● [GUS]   Wczorajsze publikacje GUS wskazują, że nastroje polskich inwestorów nie wróżą Wesołych Świąt. W grudniu Bieżący Wskaźnik Ufności Konsumenckiej stopniał z -23,3 pkt do -27,3 pkt (tj. najniżej od listopada 2020), a Wyprzedzający Wskaźnik Ufności Konsumenckiej spadł z -18,1 pkt do -19,7 pkt (tj. najniżej od kwietnia 2021). W szczegółach raportu podano, że „dla 51,5 % respondentów obecna sytuacja epidemiologiczna stanowi duże zagrożenie dla gospodarki w Polsce (wzrost o 7% w porównaniu do poprzedniego miesiąca)”. Co gorsza wczoraj Ministerstwo Zdrowia RP zaraportowało trzecią najwyższą liczbę korona-zgonów od początku pandemii (775 osób).   ● [KE]   Ekstra-zmartwieniem dla zwolenników złotego (EUR/PLN max. 4,6381, USD/PLN max. 4,1078) stało się wszczęcie przez Komisję Europejską postępowania przeciwko Polsce z powodu jej Trybunału Konstytucyjnego. KE uważa, że TK nie jest niezależnym sądem, a jego orzeczenia naruszają zasady ogólnej autonomii, pierwszeństwa, skuteczności i jednolitego stosowania prawa Unii Europejskiej. Nieuniknione straty PLNa zamortyzował głos Cezarego Kochalskiego z RPP, który uważa, że Rada widzi przestrzeń do dalszego wzrostu stóp NBP. Pod wpływem jego słów rentowność polskich obligacji dziesięcioletnich wzrosła do max. 3,489 tj. najwyżej od 2018.   ● [CNB]   W regionie CEE pozytywnie wyróżniła się korona czeska (EUR/CZK min. 25,0305), której atrakcyjność zwiększyła odważna decyzja Narodowego Banku Czech o podwyżce głównej stopy CNB o 100 punktów bazowych do 3,75% (rynek spodziewał się ruchu w górę, ale o 75 pb.).   ● [G10]   Za to na rynkach G10 najlepiej radził sobie funt, który zyskał mimo spadkowej rewizji danych nt. PKB Wielkiej Brytanii w III kw. (1,1% k/k vs prognoza 1,3%). Zwyżkujący "kabel" (GBP/USD max. 1,3363) oraz relatywnie dobre nastroje na rynkach globalnych (DAX: +0,95%; S&P500: +1,02%) podbiły kurs eurodolara do max. 1,1343. Pozycji zielonej waluty bronił wyższy od oczekiwań wynik amerykańskiego indeksu zaufania konsumentów (Conference Board: 115,8 pkt wobec prognozy 110,5 pkt i poprzednio uzyskanych 111,9 pkt). Wg statystyk agencji Reutersa gospodarka USA jest blisko zanotowania najlepszego roku od 37 lat.


Przed nami
   ● [USA]   Choć większość inwestorów jest już myślami przy wigilijnym stole, to wysoka ranga dzisiejszych publikacji makro zza oceanu nakazuje zachować czujność. Wśród nich znajdą się dane nt. inflacji bazowej PCE, dochodów i wydatków Amerykanów, zamówień na dobra trwałe, nowych wniosków o zasiłek oraz sprzedaży nowych domów.   ● [Scenariusze]   Dobre wyniki gospodarki Stanów Zjednoczonych będą doskonałym prezentem gwiazdkowym dla dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1300) i vice versa (punkt oporu EUR/USD: 1,1350). W okresie Świąt warto śledzić informacje nt. poczynań koronawirusa Omikron. To one będą kształtować klimat inwestycyjny na przełomie roku. Pesymistyczne wiadomości będą szkodzić rynkom wschodzącym i złotemu (punkty oporu EUR/PLN: 4,6500, USD/PLN: 4,1500), a optymistyczne im sprzyjać (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6000, USD/PLN: 4,0500). Analitycy przestrzegają przed charakterystycznym dla świąteczno-noworocznego okresu spadkiem płynności rynku, co może objawiać się rozszerzeniem spreadów i większą podatnością na wahania kursów. 

 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.