Wygórowane oczekiwania dolara

  (poniedziałek, 13-12, 8:50)

 USA: w listopadzie ceny konsumpcyjne wzrosły najbardziej od czerwca 1982 roku.
Uniwersytet Michigan: nastroje amerykańskich konsumentów niespodziewanie poprawiły się w grudniu.
Hardt (RPP): w styczniu bardzo prawdopodobna jest kolejna podwyżka stóp NBP o 50 punktów bazowych. 

Za nami
   ● [CPI USA]   Pierwszoplanowym wydarzeniem ekonomicznym piątkowej sesji było ogłoszenie danych o amerykańskiej inflacji CPI. Zgodny z oczekiwaniami wzrost jej dynamiki w listopadzie (z 6,2% r/r do 6,8% r/r) zmniejszył oczekiwania ws. agresywnego zacieśniania polityki pieniężnej USA, co osłabiło dolara (EUR/USD max. 1,1324). Wielu analityków uważa, że inwestorzy byli przygotowani na wynik powyżej granicy 7%, stąd „wcześniej kupili plotki”, a potem „sprzedali fakty”.   ● [UM]   Straty zielonej waluty zamortyzowała wiadomość o niespodziewanej poprawie nastrojów amerykańskich konsumentów. W grudniu indeks Uniwersytetu Michigan wzrósł do 70,4 pkt z 67,4 pkt zanotowanych w listopadzie, podczas gdy rynek spodziewał się jego spadku do 67,2 pkt. Wśród walutowych przegranych piątkowej sesji znalazł się także złoty, gdyż niemal 40-letni rekord amerykańskiej inflacji przybliżył perspektywę wcześniejszych podwyżek stóp Fed (choć nie w tak szybkim tempie jak zakładał rynek).   ● [RPP]   Polskiej waluty (EUR/PLN max. 4,6243, USD/PLN max. 4,1008) bronił głos Łukasza Hardta z RPP twierdzącego, że w styczniu bardzo prawdopodobna jest kolejna podwyżka stóp NBP o 50 punktów bazowych.

Przed nami
   ● [Eko-tydzień]   Jeśli sugerować się Kalendarzem Eko, to poniedziałkowa sesja powinna mieć spokojny przebieg. Brak istotnych publikacji makro sugeruje, że inwestorzy powinni się dziś skupić na analizie piątkowych danych o amerykańskiej inflacji i ich konsekwencjach oraz na przegrupowaniu pozycji przed rozpoczynającym się jutro dwudniowym posiedzeniem Fed. Analitycy spodziewają się, że Rezerwa Federalna przyspieszy redukcję skupu aktywów z 15 mld USD do 30 mld USD miesięcznie.   ● [Scenariusze]   Gra na taki scenariusz powinna sprzyjać dolarowi (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1265) i szkodzić jego rywalom z G10 i EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,6300, USD/PLN: 4,1000). Pozycjonowanie pod wolniejsze zwiększanie tempa taperingu będzie skutkować tańszą zieloną walutą (punkt oporu EUR/USD: 1,1355) i m.in. droższym złotym (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5700, USD/PLN: 4,0000). Dodatkowym źródłem monetarnych emocji w tym tygodniu będą posiedzenia banków centralnych Węgier (MNB), Wielkiej Brytanii (BoE), strefy euro (ECB), Turcji (TCMB) oraz Japonii (BoJ). W najbliższych dniach nie zabraknie również ważnych publikacji makro. Już jutro poznamy bilans płatniczy Polski, w środę sprzedaż detaliczną z USA, a w czwartek wstępne wyniki indeksów PMI po obu stronach Atlantyku oraz amerykańską produkcję przemysłową. Zwieńczeniem tygodnia będzie publikacja danych nt. przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzeń w Polce oraz nastrojów niemieckich przedsiębiorców (IFO). W polu widzenia trzeba utrzymywać nowe doniesienia ws. koronawirusa Omikron. 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.