Fed i Omikron odbierają apetyt

  (środa, 15-12, 8:50)

W Chinach wykryto pierwszy przypadek Omikrona.
Instytut IFO obniżył swoje prognozy dot. wzrostu gospodarczego w Niemczech.
RPA: dwie dawki szczepionki Pfizera dają 70% ochrony przed hospitalizacją z powodu Omikrona.
Narodowy Bank Węgier dokonał siódmej w tym roku podwyżki stóp.
Międzynarodowy Fundusz Walutowy: polski bank centralny powinien dalej podnosić stopy aby zapobiec przegrzaniu gospodarki.
Kalendarz Eko: dane o inflacji CPI w Polsce (finalne) i sprzedaży detalicznej w USA oraz posiedzenie Fed.

Za nami
Na rynkach finansowych wtorek upłynął inwestorom w mieszanych nastrojach.   ● [Negatywy]   Zmartwiły ich m.in. wiadomości z Chin o kłopotach kolejnego dużego dewelopera (Shimao Group) oraz o wykryciu pierwszego przypadku zakażenia Omikronem. Analitycy obawiają się, że pojawienie się nowej mutacji wirusa w portowym mieście Tianjin może zwiększyć zakłócenia w globalnym łańcuchu dostaw. Negatywne emocje wzbudziła także poważna spadkowa rewizja prognoz instytutu IFO dot. PKB Niemiec w 2022 (z 5,1% do 3,7%). Z kolei źródłem makro-niepokoju złotego (EUR/PLN max. 4,6463, USD/PLN max. 4,1191) były dane o bilansie płatniczym Polski, które pokazały, że w październiku deficyt na rachunku bieżącym niespodziewanie się pogłębił (-1791 mln EUR vs prognoza -970 mln; poprzednio -1339 mln).   ● [Pozytywy]   Klimat wokół PLNa oraz innych ryzykownych aktywów ocieplił news z RPA o tym, że już 2 dawki szczepionki Pfizera dają aż 70% ochrony przed hospitalizacją z powodu Omikrona. Po myśli złotego była także ostrożna podwyżka stóp Narodowego Banku Węgier. MNB podniósł oprocentowanie forinta o 30 punktów bazowych, podczas gdy część inwestorów liczyła na bardziej odważne posunięcie monetarne. Wsparciem dla naszego pieniądza (EUR/PLN min. 4,6202) stała się również opinia Międzynarodowego Funduszu Walutowego, którego analitycy uważają, że polski bank centralny powinien dalej podnosić stopy, aby zapobiec przegrzaniu gospodarki. Jednak spadek kursu USD/PLN (min. 4,0885) skutecznie zatrzymał rekordowy wynik amerykańskiej inflacji PPI (9,6% r/r w XI vs prognoza 9,2%; poprzednio 8,8%), który premiował dolara (EUR/USD min. 1,1253).   ● [Krypto]   Na rynku krypto-walut błyszczał Dogecoin (+17,81%). Jego cena wystrzeliła do góry po tym jak Elon Musk poinformował, że Tesla będzie akceptować płatności w Doge'ach.

Przed nami
   ● [Fed]   Kluczowym wydarzeniem ekonomicznym dzisiejszego dnia będzie decyzja amerykańskiego banku centralnego. Rynek spodziewa się zwiększenia tempa taperingu z 15 mld USD do 30 mld USD miesięcznie, co może utorować drogę do szybszego rozpoczęcia procesu normalizacji stóp Fed, choć jeszcze ważniejsze od terminu pierwszej podwyżki jest to ile ich będzie. Więcej światła na tę kwestię rzuci projekcja stóp funduszy federalnych, która jest przygotowywana na podstawie opinii wszystkich członków FOMC.   ● [Scenariusze]   Jeżeli „dot-plot” pokaże ≤ 2 podwyżki w 2022, to amerykańska waluta powinna się osłabić (punkt oporu EUR/USD: 1,1325), a złoty zyskać (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6000, USD/PLN: 4,0500). W przypadku „jastrzębiej” projekcji (3-4 podwyżki w '22) należy się liczyć ze skokowym umocnieniem dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1250), której będzie towarzyszyć wyprzedaż walut rynków wschodzących (punkty oporu EUR/PLN: 4,6500, USD/PLN: 4,1500).   ● [Makro]   Przed zakończeniem posiedzenia amerykańskiego banku centralnego warto zwrócić uwagę na dane o inflacji CPI w Polsce (finalne) oraz o sprzedaży detalicznej w USA.

 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.