Blitzkrieg Omikrona

 (wtorek, 21-12, 8:00)

Światowa Organizacja Zdrowia: liczba zakażeń Omikronem podwaja się w ciągu 1,5 - 3 dni.
Ludowy Bank Chin dokonał pierwszej od kwietnia 2020 obniżki rocznej stopy procentowej.
USA: senator Joe Manchin zapowiedział weto dla wartego 1,75 bln USD pakietu wydatków proponowanego przez prezydenta Bidena.
Moderna: trzecia dawka naszej korona-szczepionki chroni przed Omikronem.
GUS: w listopadzie produkcja przemysłowa i inflacja PPI okazały się wyższe, niż prognozowano.
Kalendarz Eko: krajowe dane dot. sprzedaży detalicznej i produkcji budowlano-montażowej.

Za nami
   ● [Omikron]   Świąteczny tydzień rozpoczął się na rynkach finansowych w niezbyt wesołej atmosferze. Głównym zmartwieniem dla inwestorów stała się błyskawiczna ekspansja koronawirusa Omikron. Światowa Organizacja Zdrowia podała w weekend, że przy infekcjach lokalnych liczba zakażeń nowym wirusem podwaja się w ciągu 1,5 - 3 dni. Z kolei amerykańska Centrala ds. Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) poinformowała wczoraj, że Omikron stał się wariantem dominującym w USA i obecnie odpowiada za ok 73% nowych zakażeń koronawirusem (wobec 3% tydzień temu). Taki rozwój pandemii zmusił wiele krajów do wprowadzenia nowych restrykcji, co może zatrzymać wzrost gospodarczy na świecie. Obawy przed takim scenariuszem wywołały wyprzedaże na rynkach akcji (DAX: -1,88%, DJIA: -1,23%), paliw (ropa Brent: -2,72%) oraz walut rynków wschodzących, nie omijając złotego (EUR/PLN max. 4,6448).   ● [BBB]   Dodatkowym źródłem rynkowego pesymizmu była zapowiedź weta przez amerykańskiego senatora Joe Manchina dla wartego 1,75 bln USD pakietu wydatków (Build Back Better) proponowanego przez prezydenta Bidena. Zdaniem politologów brak poparcia Manchina sprawia, że szanse na przegłosowanie BBB w Senacie są niemal zerowe. W tej sytuacji analitycy banku Goldman Sachs zdecydowali się obniżyć swoje prognozy dot. PKB USA w 2022 roku (z 3% do 2% w I kw., z 3,5% do 3% w II kw. i z 3% do 2,75% w III kw.), co zdeprymowało dolara (EUR/USD max. 1,1304, USD/PLN min. 4,0935). Nastroje inwestycyjne poprawił nieco  komunikat Moderny, w którym koncern poinformował, że podanie trzeciej dawki jego korona-szczepionki chroni przed Omikronem.   ● [GUS]   Lokalnym wsparciem dla złotego były wyższe od prognoz wyniki krajowej produkcji przemysłowej (15,2% r/r vs prognoza 8,5%; poprzednio 7,8%) i inflacji PPI w listopadzie (13,2% r/r vs prognoza 13%; poprzednio 11,8%).   ● [TRY]   Liderem zmienności na rynkach FX była turecka lira. Najpierw kurs USD/TRY wzbił się do max. 18,3014 (+11%) po tym jak prezydent Turcji opowiedział się za kolejną obniżką stóp. Następnie zanurkował do min. 11,2691 (-38%) w reakcji na zapowiedź przez Erdogana podjęcia kroków, mających zapobiec dalszej "dolaryzacji gospodarki".

Przed nami
   ● [GUS]   Dziś poznamy kolejne ważne dane makroekonomiczne z polskiej gospodarki. Punktualnie o godzinie 10:00 Główny Urząd Statystyczny poinformuje nas jak w listopadzie kształtowała się sprzedaż detaliczna oraz produkcja budowlano-montażowa w naszym kraju. Analitycy spodziewają się wzrostu ich dynamiki odpowiednio z 14% r/r do 16,8% i z 4,2% r/r do 6%.   ● [Scenariusze]   Następne dobre wyniki mogą zostać docenione przez zwolenników złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6000, USD/PLN: 4,0500). Jeśli jednak te prognozy się nie sprawdzą, do głosu dojdą jego przeciwnicy (punkty oporu EUR/PLN: 4,6500, USD/PLN: 4,1500).   ● [EUR/USD]   Globalni gracze czekają teraz na jutrzejszą publikację amerykańskiego indeksu zaufania konsumentów - Conference Board oraz na czwartkowe dane o inflacji PCE core w USA. Do tego czasu na rynku EUR/USD należy się spodziewać konsolidacji, której przedział wyznaczać będą aktualne bariery techniczne. Najbliższy punkt wsparcia to 1,1235, a oporu 1,1310. 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.